Články / Rozhovory

Michal Kudělka (Panenské plameny): „Hrdina“ musí vypadat jako Ladislav Klíma

Michal Kudělka (Panenské plameny): „Hrdina“ musí vypadat jako Ladislav Klíma

Shaqualyck | Články / Rozhovory | 07.11.2022

Lákavým zpestřením koncertní sezóny se v uplynulých letech stala kopřivnická akce Piper Night. Ta letošní, v pořadí již sedmá, proběhla tradičně v prostorách Katolického domu minulý pátek a odehrála se na ní mimo jiné premiérová projekce nového klipu Panenských plamenů k písni Had, pocházející z ceněného alba Herostratus vydaného letos v lednu. Při té příležitosti jsme oslovili kytaristu a zpěváka Michala Kudělku a pokusili se o nevšedním počinu zjistit něco víc.

Proč zrovna loutkový klip?
Důvodů, proč loutkový, je několik. První a asi hlavní je, že jsme nechtěli klip typu „kapela celou dobu někde stojí a hraje" anebo „kapela někam jde" nebo dlouhé záběry do krajiny nebo záběry ze starého černobílého filmu.

To dává smysl.
Taky už nám bylo dvakrát nabídnuto, že nám někdo udělá animovaný nebo loutkový klip, ale nakonec z toho sešlo, až jsem se toho nakonec ujal já a vymyslel  tohle. Loutkové divadlo jsem hrál, navíc jsem věděl, na koho se obrátit, aby nám vyrobil kulisy a loutky a aby nám to natočil.

Jak ses dostal k loutkovému divadlu?
Náhodou. Před lety na Štramberku jedno vznikalo a hledali do něj lidi, tak jsem to zkusil, protože mám odjakživa rád starou československou animovanou a loutkovou tvorbu. Byl jsem tam celkem tři roky, než to majitelé zabalili a sranda skončila. Nejlepší práce, co jsem kdy měl.

Proč padla volba právě na song Had?
Na téhle písničce jsme se shodli všichni, protože text od Ladislava Klímy, který je v ní použit, nabízí spoustu prostoru pro fantazii. Takže bylo jasné, že hlavní „hrdina" musí vypadat jako Ladislav Klíma.

Oblíbený autor?
S Ladislavem Klímou přišel Vlad (kytarista a zakladatel labelu Piper Records, pozn. aut.). Asi se mu líbily Klímovy fantasmagorické vize, které jsou na jednu stranu trochu děsivé, na druhou stranu dosti úsměvné. Mě osobně by zhudebňovat Klímu asi nenapadlo. A když už s tím přišel, tak si to i nazpíval.


Jak probíhalo natáčení?
Nejvíc času zabrala samozřejmě výroba věcí do klipu. Samotné natáčení pak tři dny, stejně jako následná postprodukce, akorát kvůli zaneprázdněnosti všech zainteresovaných to bylo celé roztažené do roka a půl. Od prvotního námětu až k finálnímu produktu.

Ten dům, před kterým se hrdina „složí", je Stará pošta v Novém Jičíně?
Je to Stará pošta v Novém Jičíně. Jsem rodák a Matěj Hrbek, který nám kulisy vyráběl, po mém zadání, že bych potřeboval kulisy historického náměstí, přišel s tím, co kdyby udělal jičínské náměstí. Kdysi tam taky chvíli bydlel, takže to tam zná a vlastně jsme se tam před těmi dávnými časy seznámili.

Nápad vyobrazit kapelu jako „sestavu kleští" měl kdo?
Já. Klíma měl ve svém díle spoustu zvláštních postav. A mimochodem tu „sestavu kleští" pro klip vyrobil Tomáš Ryšavý, se kterým jsem hrál loutkové divadlo a který nakonec v klipu vodil některé z loutek, takže jsme si spolu takhle po letech zahráli.

Máš nějaký oblíbený animovaný loutkový klip?
Sepultura – Ratamahatta, Stereolab – Free Design, The Residents – Hello Skinny. A pak samozřejmě klipy Michela Gondryho. Od něj by chtěl mít klip asi každý.

Info

Panenské plameny
web kapely

foto © se svolením Panenských plamenů

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Umění nemá jasná řešení (Miřenka Čechová)

Anna Mašátová 27.01.2023

Marně tahám z paměti, kdy mi její jméno ulpělo v hlavě poprvé. Dobře si ale pamatuji její třicetihodinovou performance Momentum na piazzettě... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Ako vydržať sama so sebou“ (Tereza Nvotová)

Lucia Banáková 26.01.2023

Nvotová má veľký talent na vykreslenie zložitej, často traumatizovanej psychiky postáv a taktiež má nezvyčajný cit na provokatívne a originálne témy. Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: V míru sám se sebou (Yzomandias)

Vojtěch Tkáč 25.01.2023

Neexistuje lepší způsob, jak zahájit interview s člověkem, který má v životě zdánlivě všechno než hláškou z jeho videoklipu Designer Flow.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Přece nebudu v Praze poslouchat Skrillexe (Claire Rousay)

Jiří Špičák 25.01.2023

Claire Rousay se do Prahy podívala v rámci svého evropského turné v dubnu poprvé, měla pár dní před vydáním desky Everything Perfect Is Already Here.

Abbas Jazza: Za pár let bude hrát singeli všude

David Čajčík, Zuzana Malá 22.01.2023

Singeli boss Abbas Jazza nás provádí po roztodivné vile Nyege Nyege a vypráví.

Frída Kakao: Pouč se z chyb zadku, ať tvoje srdce bije

prof. Neutrino 19.01.2023

Řeč byla o její vizuální i hudební tvorbě, chameleonských proměnách umělecké identity, ale i o současné zálibě v baskytaře a undergroundových performancích.

Mutanti hledaj východisko: Když to dáš na tři sta procent, je to vždycky dobře

Václav Valtr 09.01.2023

Díky řadě virálních videí se dostali do širšího povědomí a jejich osobitá směs humoru a neúprosné flow s neotřelou produkcí už dala vzniknout slušné fanouškovské základně. Rozhovor.

Patrik Tygr Kučera: Není všem dnům konec

Libor Staněk 29.12.2022

„Táborská scéna mi přišla vždycky specifická tím, jak specifická ničím nebyla,“ říká v rozhovoru Patrik Kučera, kterému přátelé neřeknou jinak než Tygr.

Fanda Holý (Holy Fanda and the Reverends): Jít jenom za tím, co slyšíš

Adéla Polka 11.12.2022

Sestava, která názvem lehce odkazuje na americkou tradici folku a country, ale zároveň si hledá své osobité místo v českých hudebních vodách. Rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Barbora Sliepková

redakce 07.12.2022

V Campu můžete zhlédnout přehlídku Slovenská architektura ve filmu, která uvede i film Čiary režisérky Barbory Sliepkové. Jejím prizmatem na všední věci v naší pravidelné rubrice.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace