Články / Rozhovory

Mighty Sounds: Ani si netroufám domyslet, co nás ještě čeká...

Mighty Sounds: Ani si netroufám domyslet, co nás ještě čeká...

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 16.07.2013

Festival Mighty Sounds vám ručí za to, že na takhle poskládaný line-up v České republice nenarazíte... A je to tak. Punk a punkrock, rock'n'roll, hardcore, reggae, ska, rockabilly, indie rock a styly a scény, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí, to je široká a nenapodobitelná paleta, aura "skáčkového" festivalu s přesahy, kterou jednu dobu Mighty Sounds měl, je ta tam. V minulých letech tu hráli Ska-P, Pennywise, Anti-Flag, Madball, Backyard Babies, H20, The Casualties nebo NoMeansNo, ale taky Irie Révoltés, Gallows, Biohazard, Discharge nebo The Real McKenzies. A letos? Mighty Sounds crew zůstávají v pohybu, o čemž svědčí i úspěšný ekologický projekt, na který jsme se zeptali Markéty Štechové, členky organizační týmu, ze všeho nejdříve.

Možná by tomu před pár měsíci nikdo nevěřil, ale crowdfunding se solidně zahnízdil i u nás a v tuhle chvíli má projekt Ekologické nádobí na Mighty Sounds, 29 minut před závěrkou, 131 procent vybraných peněz – co ty na to? Už jste touhle cestou něco zkoušeli? Palmové listy?
Jsem nadšená a myslím, že můžu mluvit za ostatní – všichni máme velkou radost. Byl to pokus, který mohl dopadnout úplně jakkoli. Podpora fanoušků i jejich touha posunout festival dál a směrem k větší šetrnosti k přírodě je pro nás zásadní, i díky tomuhle projektu máme pocit, že něco jako duch Mighty Sounds existuje a že si s návštěvníky rozumíme. Palmové listy jsou výtečné, sama jsem z tácku jedla a byl to zážitek o pět tříd lepší než jídlo z plastu!

Důraz na ekologickou stránku věci jde ruku v ruce s dalšíma myšlenkama? Chci říct: stojí za festivalem nějaká „ideologie“? Má neználek očekávat nějaké punk/hardcorové základy? Zábava vs politika?
Určitě jsou ideje, které na Mighty Sounds najdeš – a ve směrech, které jsi zmínil, jejich zdroje logicky jsou: hlavně je to tolerance, boj proti rasismu a xenofobii, ohleduplnost vůči přírodě; hodně kapel, které na Mighty Sounds jezdí, pak bojuje proti kapitalismu, diktátu peněz a utlačování některých skupin lidí. Rozhodně se ale nejedná o politickou akci – spíše se snažíme podporovat ty myšlenky, které u nás zastoupené žánry sjednocují. Spolupracujeme také s Greenpeace, s organizací Světlo pro svět, která vybírá finance na operace očí v Africe, a letos přispějeme do Hvězdného bazaru, který pomáhá paraplegikům.

Jak se tvoří dramaturgie ročníku? Máte jen svojí vlastní crew nebo spolupracují i nějací pražští promotéři, externisti? Myslím si správně, že letos je program asi nejnabitější v historii Mighty Sounds?
Máme svoji crew. Když nás ale napadne kapela, která dlouhodobě spolupracuje s některým z českých promotérů, řešíme její případné hraní u nás s ním, to považujeme za slušnost. Letos jsme spolupracovali například s Robertem Vlčkem z Conspiracy, s Davidem Urbanem z D Smack U nebo s Tomášem Fialou z Brutal Assault. S veškerou rozvahou nad uplynulými ročníky musím souhlasit, že letos je to snad nejnabitější rok, ale hlavně ho považujeme za nejvyváženější: Suicidal Tendencies, The Subways, Ky-Mani Marley a Anti-Flag v čele, za nimi v závěsu pro mnohé snad ještě lepší Skindred, Bad Manners, Comeback Kid, z českých kapel Sto zvířat nebo Prago Union a obrovská spousta dalších – je to opravdu široké spektrum stylů. Pořád se snažíme usilovat o to nejlepší, co se v daných žánrech nabízí.

Jsem fanoušek Mighty Freezinu a jeho titulek, je to samá polonahá a nezřídka i pokérovaná čičina a ňufina – převažuje pánské publikum?
Vůbec! Zažila jsem nad Mighty Girls celkem zásadní debaty v čistě holčičích kruzích, které byla radost poslouchat. Navíc máme už dva Mighty Boys, právě v aktuálním čísle je to Mike z Pipes and Pints, takže nabídka se rozšiřuje a ani si netroufám domyslet, co nás ještě v budoucnu čeká. Mighty Freezine nám dělá jen samou radost, je to skvělý komunikátor v průběhu roku.

Když se tak dívám na tuzemské festivaly obecně, tedy ty hudební, žasnu, jak všichni sázejí na doprovodný program, nemyslím teď kolotoče a bungee fucky, ale divadla, literární stany a tak. I vy máte divadelní soubory nebo Galerie NE. Je to nutné?
U nás to bylo vždycky. Vycházíme z toho, že jako festival, který nabízí to nejlepší z alternativních hudebních žánrů, máme možnost upozornit i na to nejlepší v alternativním divadle, ale třeba i sportech. Ty tři dny se u nás dají strávit fakt různorodě: můžeš si vybrat jedno z celkem čtyř živých pódií a chodit jenom na koncerty, můžeš to prokládat divadlem přes den a DJs večer, můžeš si zkusit graffiti na stěnu, podívat se na bike, BMX a další exhibice nebo se můžeš zúčastnit turnaje v nohejbale. A je toho mnohem víc. Všechno dohromady to k nám neodmyslitelně patří a snažíme se všechno kombinovat a zdokonalovat tak, aby to byl ve výsledku prostě nejlepší víkend v roce.

Fanoušci na Mighty Sounds budou asi přesně vědět, na která jména jedou a najdou si ty svoje hvězdy – na co půjdeš ty? Nahoď mi nějakou kapelu, o které se tak moc neví nebo je v závětří, a přitom by to mohlobýt „černý kůň šampionátu“...
Já se fakt hodně těším na The Subways, ale to asi není to, co myslíš. Skvělí jsou Skindred, kteří míchají zdánlivě neslučitelné žánry a je to neuvěřitelná síla! Ty si nenechám ujít a věřím, že právě oni to na Mighty zboří. A pak stoprocentně Prago Union, kteří sice zdánlivě nejsou moc „Mighty“, ale když u nás hráli poprvé, byl to pro mě zážitek a myslím, že tentokrát to bude ještě lepší. Omlouvám se, že to není jeden „černý kůň“, to ale fakt nejde říct. Asi i proto, že Mighty Sounds nevnímám jako závod – my nechceme soupeřit. Chceme, aby se v červenci v Táboře koncentrovala skvělá muzika, aby to bylo za co nejpříjemnějších podmínek, a chceme si to, stejně jako přibližně 10 000 dalších lidí, maximálně užít.

Info

www.mightysounds.cz

foto © Jan Hromádko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dan Boeckner (Operators): Energie z pádu socialismu se proměnila v cynismus

redakce 09.07.2019

Jen co se znovu dala dohromady jeho domovská skupina Wolf Parade, Boeckner se znovu vrací na koncertní podia s Operators i Handsome Furs. Co nám k tomu řekl?

Ólafur Arnalds: Nejhorší tvůrčí blok

redakce 08.07.2019

Za hudbu k seriálu Broadchurch obdržel Ólafur Arnalds prestižní ocenění Britské filmové a televizní akademie. V létě představí na Colours of Ostrava skladby z posledního alba re:member, se kterým se…

Tokimonsta: Je to krásná doba

redakce 03.07.2019

Tokimonsta se letos v létě představí na Colours of Ostrava, ale i na Pohodě. Její sety jsou ekletické, plné hiphopových beatů, R&B i tanečních pasáží. Rozhovor.

Bob Hardy (Franz Ferdinand): Je to skvělý

redakce 27.06.2019

Dělat rozhovor se skotskými indie rockery Franz Ferdinand, když tušíte, že to pro každého z nich bude xtá dvanáctiminutovka v řadě, to je svého druhu řehole.

Ivan Hronec (Edison Filmhub): Nemáš kino, nemáš pravdu

redakce 25.06.2019

V pražské Jeruzalémské ulici se zkraje června otevřelo nové kino Edison Filmhub, pročež jsme se zeptali ředitele Film Europe Ivana Hronce.

Hradby Samoty: Priestor pre každého, ale našťastie nie pre všetkých

redakce 24.06.2019

Hradby Samoty, to není zrovna normální festival, a to jak lajnapem, tak umístěním i celkovou myšlenkou. Víc nám řekla dvojka z pořadatelského týmu.

Vstupní prohlídka: Timbertwig

redakce 24.06.2019

Timbertwig mají za sebou jedno EP, ale písniček je více, jinak by taky nemohli koncertovat po Evropě.

Broněk Slezák, Jana Fryzelková (MišMaš party): Pro nás je to přelomový ročník

redakce 19.06.2019

Mišmaš párty je ideální příležitost zkusit i něco, co je daleko za hranicemi, které si většina umí představit. To je snad princip festivalu, ne?

Cash Savage: To, že jsem žena, neznamená, že jsem máslo

redakce 18.06.2019

V diáři australských The Last Drinks, kteří jsou známí divokými koncerty, jsou tři neobvyklé tuzemské štace. Rychlé otázky a ještě rychlejší odpovědi Cash Savage.

Jiří Moravčík (Czech Music Crossroads, Colours of Ostrava): Příběhy přibývají každý den II.

redakce 17.06.2019

V první části rozhovoru jsme se s ním bavili zejména o showcasech obecně a jejich vnímání v tuzemském prostoru, v druhé části se rozletíme po world music.