Články / Rozhovory

Mighty Sounds: Ani si netroufám domyslet, co nás ještě čeká...

Mighty Sounds: Ani si netroufám domyslet, co nás ještě čeká...

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 16.07.2013

Festival Mighty Sounds vám ručí za to, že na takhle poskládaný line-up v České republice nenarazíte... A je to tak. Punk a punkrock, rock'n'roll, hardcore, reggae, ska, rockabilly, indie rock a styly a scény, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí, to je široká a nenapodobitelná paleta, aura "skáčkového" festivalu s přesahy, kterou jednu dobu Mighty Sounds měl, je ta tam. V minulých letech tu hráli Ska-P, Pennywise, Anti-Flag, Madball, Backyard Babies, H20, The Casualties nebo NoMeansNo, ale taky Irie Révoltés, Gallows, Biohazard, Discharge nebo The Real McKenzies. A letos? Mighty Sounds crew zůstávají v pohybu, o čemž svědčí i úspěšný ekologický projekt, na který jsme se zeptali Markéty Štechové, členky organizační týmu, ze všeho nejdříve.

Možná by tomu před pár měsíci nikdo nevěřil, ale crowdfunding se solidně zahnízdil i u nás a v tuhle chvíli má projekt Ekologické nádobí na Mighty Sounds, 29 minut před závěrkou, 131 procent vybraných peněz – co ty na to? Už jste touhle cestou něco zkoušeli? Palmové listy?
Jsem nadšená a myslím, že můžu mluvit za ostatní – všichni máme velkou radost. Byl to pokus, který mohl dopadnout úplně jakkoli. Podpora fanoušků i jejich touha posunout festival dál a směrem k větší šetrnosti k přírodě je pro nás zásadní, i díky tomuhle projektu máme pocit, že něco jako duch Mighty Sounds existuje a že si s návštěvníky rozumíme. Palmové listy jsou výtečné, sama jsem z tácku jedla a byl to zážitek o pět tříd lepší než jídlo z plastu!

Důraz na ekologickou stránku věci jde ruku v ruce s dalšíma myšlenkama? Chci říct: stojí za festivalem nějaká „ideologie“? Má neználek očekávat nějaké punk/hardcorové základy? Zábava vs politika?
Určitě jsou ideje, které na Mighty Sounds najdeš – a ve směrech, které jsi zmínil, jejich zdroje logicky jsou: hlavně je to tolerance, boj proti rasismu a xenofobii, ohleduplnost vůči přírodě; hodně kapel, které na Mighty Sounds jezdí, pak bojuje proti kapitalismu, diktátu peněz a utlačování některých skupin lidí. Rozhodně se ale nejedná o politickou akci – spíše se snažíme podporovat ty myšlenky, které u nás zastoupené žánry sjednocují. Spolupracujeme také s Greenpeace, s organizací Světlo pro svět, která vybírá finance na operace očí v Africe, a letos přispějeme do Hvězdného bazaru, který pomáhá paraplegikům.

Jak se tvoří dramaturgie ročníku? Máte jen svojí vlastní crew nebo spolupracují i nějací pražští promotéři, externisti? Myslím si správně, že letos je program asi nejnabitější v historii Mighty Sounds?
Máme svoji crew. Když nás ale napadne kapela, která dlouhodobě spolupracuje s některým z českých promotérů, řešíme její případné hraní u nás s ním, to považujeme za slušnost. Letos jsme spolupracovali například s Robertem Vlčkem z Conspiracy, s Davidem Urbanem z D Smack U nebo s Tomášem Fialou z Brutal Assault. S veškerou rozvahou nad uplynulými ročníky musím souhlasit, že letos je to snad nejnabitější rok, ale hlavně ho považujeme za nejvyváženější: Suicidal Tendencies, The Subways, Ky-Mani Marley a Anti-Flag v čele, za nimi v závěsu pro mnohé snad ještě lepší Skindred, Bad Manners, Comeback Kid, z českých kapel Sto zvířat nebo Prago Union a obrovská spousta dalších – je to opravdu široké spektrum stylů. Pořád se snažíme usilovat o to nejlepší, co se v daných žánrech nabízí.

Jsem fanoušek Mighty Freezinu a jeho titulek, je to samá polonahá a nezřídka i pokérovaná čičina a ňufina – převažuje pánské publikum?
Vůbec! Zažila jsem nad Mighty Girls celkem zásadní debaty v čistě holčičích kruzích, které byla radost poslouchat. Navíc máme už dva Mighty Boys, právě v aktuálním čísle je to Mike z Pipes and Pints, takže nabídka se rozšiřuje a ani si netroufám domyslet, co nás ještě v budoucnu čeká. Mighty Freezine nám dělá jen samou radost, je to skvělý komunikátor v průběhu roku.

Když se tak dívám na tuzemské festivaly obecně, tedy ty hudební, žasnu, jak všichni sázejí na doprovodný program, nemyslím teď kolotoče a bungee fucky, ale divadla, literární stany a tak. I vy máte divadelní soubory nebo Galerie NE. Je to nutné?
U nás to bylo vždycky. Vycházíme z toho, že jako festival, který nabízí to nejlepší z alternativních hudebních žánrů, máme možnost upozornit i na to nejlepší v alternativním divadle, ale třeba i sportech. Ty tři dny se u nás dají strávit fakt různorodě: můžeš si vybrat jedno z celkem čtyř živých pódií a chodit jenom na koncerty, můžeš to prokládat divadlem přes den a DJs večer, můžeš si zkusit graffiti na stěnu, podívat se na bike, BMX a další exhibice nebo se můžeš zúčastnit turnaje v nohejbale. A je toho mnohem víc. Všechno dohromady to k nám neodmyslitelně patří a snažíme se všechno kombinovat a zdokonalovat tak, aby to byl ve výsledku prostě nejlepší víkend v roce.

Fanoušci na Mighty Sounds budou asi přesně vědět, na která jména jedou a najdou si ty svoje hvězdy – na co půjdeš ty? Nahoď mi nějakou kapelu, o které se tak moc neví nebo je v závětří, a přitom by to mohlobýt „černý kůň šampionátu“...
Já se fakt hodně těším na The Subways, ale to asi není to, co myslíš. Skvělí jsou Skindred, kteří míchají zdánlivě neslučitelné žánry a je to neuvěřitelná síla! Ty si nenechám ujít a věřím, že právě oni to na Mighty zboří. A pak stoprocentně Prago Union, kteří sice zdánlivě nejsou moc „Mighty“, ale když u nás hráli poprvé, byl to pro mě zážitek a myslím, že tentokrát to bude ještě lepší. Omlouvám se, že to není jeden „černý kůň“, to ale fakt nejde říct. Asi i proto, že Mighty Sounds nevnímám jako závod – my nechceme soupeřit. Chceme, aby se v červenci v Táboře koncentrovala skvělá muzika, aby to bylo za co nejpříjemnějších podmínek, a chceme si to, stejně jako přibližně 10 000 dalších lidí, maximálně užít.

Info

www.mightysounds.cz

foto © Jan Hromádko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Vojtěch Marek (Světozor)

redakce 19.05.2019

Kino Světozor slaví patnáct let, pročež jsme položili pár pořadatelských dotazů produkčnímu Vojtěchu Markovi.

Robin Wattie (Big Brave): Mám strach z hodně věcí

redakce 18.05.2019

Zjistila jsem, že být ženou v téhle branži, a o to víc v její tvrdší odnoži, není jednoduché, dokáže to člověka izolovat od ostatních, říká Robin Wattie z Big Brave.

Petr Kalousek (Meeting Brno): Před všemi totalitními režimy je třeba stále dokola varovat

redakce 16.05.2019

Trochu jiný festival? Meeting Brno sestává z diskusních fór s inspirativními hosty a množství uměleckých vystoupení, která rozvíjejí hlavní festivalové téma. Rozhovor.

Pořadatelská: Roman Dorňák (Artu Kus)

redakce 14.05.2019

Roman a Tereza Dorňákovi s týmem nadšenců již rok spravují, provozují a oživují legendární areál na Bojišti v Trutnově.

Save the Emotion: To je vždycky dilema

redakce 13.05.2019

Česká indierocková kapela v čele s americkým frontmanem. Save the Emotion právě vyhráli Objev United Islands. Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Lebanon

redakce 12.05.2019

Nevyzpytatelní. Synonymum pro olomouckou čtveřici Lebanon, která zároveň stojí za kolektivem 8848. Co na sebe prozradili?

Romain Tardy: Digitalita je samozřejmá, jen jí dát smysl

redakce 09.05.2019

S jeho tvorbou jsme se mohli setkat na festivalech Signal a Lunchmeat. Nyní ho oslovili kurátoři Pražského Quadriennale. Co tam bude dělat?

Douška vydavatelská: Happy Mutant

redakce 08.05.2019

Kytary a emoce? I tak se to dá ve zkratce říct, ostatně dlouhá slova nehledají ani pro přiblížení vlastních aktivit. Tuhle partu sledujte.

Vstupní prohlídka: Chief Bromden

redakce 06.05.2019

"Znělo to, jakoby se vrátili The Mars Volta!" zaznělo od vstupu jednoho z koncertů kapely pojmenované obrovským indiánem z léčebny. Chief Bromden, třetí finalista 1band2play.

Buď promo: Petr Osoba (Soulkostel)

redakce 05.05.2019

Vernéřovický Soulkostel si již dávno našel své místo na hudební i promotérské mapě. Jaká je jeho historie i budoucnost?