Články / Rozhovory

Mighty Sounds: Ani si netroufám domyslet, co nás ještě čeká...

Mighty Sounds: Ani si netroufám domyslet, co nás ještě čeká...

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 16.07.2013

Festival Mighty Sounds vám ručí za to, že na takhle poskládaný line-up v České republice nenarazíte... A je to tak. Punk a punkrock, rock'n'roll, hardcore, reggae, ska, rockabilly, indie rock a styly a scény, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí, to je široká a nenapodobitelná paleta, aura "skáčkového" festivalu s přesahy, kterou jednu dobu Mighty Sounds měl, je ta tam. V minulých letech tu hráli Ska-P, Pennywise, Anti-Flag, Madball, Backyard Babies, H20, The Casualties nebo NoMeansNo, ale taky Irie Révoltés, Gallows, Biohazard, Discharge nebo The Real McKenzies. A letos? Mighty Sounds crew zůstávají v pohybu, o čemž svědčí i úspěšný ekologický projekt, na který jsme se zeptali Markéty Štechové, členky organizační týmu, ze všeho nejdříve.

Možná by tomu před pár měsíci nikdo nevěřil, ale crowdfunding se solidně zahnízdil i u nás a v tuhle chvíli má projekt Ekologické nádobí na Mighty Sounds, 29 minut před závěrkou, 131 procent vybraných peněz – co ty na to? Už jste touhle cestou něco zkoušeli? Palmové listy?
Jsem nadšená a myslím, že můžu mluvit za ostatní – všichni máme velkou radost. Byl to pokus, který mohl dopadnout úplně jakkoli. Podpora fanoušků i jejich touha posunout festival dál a směrem k větší šetrnosti k přírodě je pro nás zásadní, i díky tomuhle projektu máme pocit, že něco jako duch Mighty Sounds existuje a že si s návštěvníky rozumíme. Palmové listy jsou výtečné, sama jsem z tácku jedla a byl to zážitek o pět tříd lepší než jídlo z plastu!

Důraz na ekologickou stránku věci jde ruku v ruce s dalšíma myšlenkama? Chci říct: stojí za festivalem nějaká „ideologie“? Má neználek očekávat nějaké punk/hardcorové základy? Zábava vs politika?
Určitě jsou ideje, které na Mighty Sounds najdeš – a ve směrech, které jsi zmínil, jejich zdroje logicky jsou: hlavně je to tolerance, boj proti rasismu a xenofobii, ohleduplnost vůči přírodě; hodně kapel, které na Mighty Sounds jezdí, pak bojuje proti kapitalismu, diktátu peněz a utlačování některých skupin lidí. Rozhodně se ale nejedná o politickou akci – spíše se snažíme podporovat ty myšlenky, které u nás zastoupené žánry sjednocují. Spolupracujeme také s Greenpeace, s organizací Světlo pro svět, která vybírá finance na operace očí v Africe, a letos přispějeme do Hvězdného bazaru, který pomáhá paraplegikům.

Jak se tvoří dramaturgie ročníku? Máte jen svojí vlastní crew nebo spolupracují i nějací pražští promotéři, externisti? Myslím si správně, že letos je program asi nejnabitější v historii Mighty Sounds?
Máme svoji crew. Když nás ale napadne kapela, která dlouhodobě spolupracuje s některým z českých promotérů, řešíme její případné hraní u nás s ním, to považujeme za slušnost. Letos jsme spolupracovali například s Robertem Vlčkem z Conspiracy, s Davidem Urbanem z D Smack U nebo s Tomášem Fialou z Brutal Assault. S veškerou rozvahou nad uplynulými ročníky musím souhlasit, že letos je to snad nejnabitější rok, ale hlavně ho považujeme za nejvyváženější: Suicidal Tendencies, The Subways, Ky-Mani Marley a Anti-Flag v čele, za nimi v závěsu pro mnohé snad ještě lepší Skindred, Bad Manners, Comeback Kid, z českých kapel Sto zvířat nebo Prago Union a obrovská spousta dalších – je to opravdu široké spektrum stylů. Pořád se snažíme usilovat o to nejlepší, co se v daných žánrech nabízí.

Jsem fanoušek Mighty Freezinu a jeho titulek, je to samá polonahá a nezřídka i pokérovaná čičina a ňufina – převažuje pánské publikum?
Vůbec! Zažila jsem nad Mighty Girls celkem zásadní debaty v čistě holčičích kruzích, které byla radost poslouchat. Navíc máme už dva Mighty Boys, právě v aktuálním čísle je to Mike z Pipes and Pints, takže nabídka se rozšiřuje a ani si netroufám domyslet, co nás ještě v budoucnu čeká. Mighty Freezine nám dělá jen samou radost, je to skvělý komunikátor v průběhu roku.

Když se tak dívám na tuzemské festivaly obecně, tedy ty hudební, žasnu, jak všichni sázejí na doprovodný program, nemyslím teď kolotoče a bungee fucky, ale divadla, literární stany a tak. I vy máte divadelní soubory nebo Galerie NE. Je to nutné?
U nás to bylo vždycky. Vycházíme z toho, že jako festival, který nabízí to nejlepší z alternativních hudebních žánrů, máme možnost upozornit i na to nejlepší v alternativním divadle, ale třeba i sportech. Ty tři dny se u nás dají strávit fakt různorodě: můžeš si vybrat jedno z celkem čtyř živých pódií a chodit jenom na koncerty, můžeš to prokládat divadlem přes den a DJs večer, můžeš si zkusit graffiti na stěnu, podívat se na bike, BMX a další exhibice nebo se můžeš zúčastnit turnaje v nohejbale. A je toho mnohem víc. Všechno dohromady to k nám neodmyslitelně patří a snažíme se všechno kombinovat a zdokonalovat tak, aby to byl ve výsledku prostě nejlepší víkend v roce.

Fanoušci na Mighty Sounds budou asi přesně vědět, na která jména jedou a najdou si ty svoje hvězdy – na co půjdeš ty? Nahoď mi nějakou kapelu, o které se tak moc neví nebo je v závětří, a přitom by to mohlobýt „černý kůň šampionátu“...
Já se fakt hodně těším na The Subways, ale to asi není to, co myslíš. Skvělí jsou Skindred, kteří míchají zdánlivě neslučitelné žánry a je to neuvěřitelná síla! Ty si nenechám ujít a věřím, že právě oni to na Mighty zboří. A pak stoprocentně Prago Union, kteří sice zdánlivě nejsou moc „Mighty“, ale když u nás hráli poprvé, byl to pro mě zážitek a myslím, že tentokrát to bude ještě lepší. Omlouvám se, že to není jeden „černý kůň“, to ale fakt nejde říct. Asi i proto, že Mighty Sounds nevnímám jako závod – my nechceme soupeřit. Chceme, aby se v červenci v Táboře koncentrovala skvělá muzika, aby to bylo za co nejpříjemnějších podmínek, a chceme si to, stejně jako přibližně 10 000 dalších lidí, maximálně užít.

Info

www.mightysounds.cz

foto © Jan Hromádko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vysílač (Žižkovská noc): Dostat se mimo bubliny

su 22.02.2021

Dobří lidé z festivalu Žižkovská noc začali po přesunutí a následném zrušení festivalu v v loňském roce pracovat na podcastu Vysílač.

Simona Blahutová: Od Igráčka k Hitlerovi a zase zpět

prof. Neutrino 15.02.2021

Rozhovor s výtvarnicí a absolventkou AVU, zabývající se historickými událostmi v dobách Třetí říše či za studené války, je o smyslu hrdinství i opravdovosti umění.

Olaf Olafsonn: Experimenty jsou mi blízký

Anna Mašátová 03.02.2021

Olaf Olafsonn z kapel Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip, The A-Bomb a dalších, rozezněl novým projektem rotundu sv. Petra a Pavla na Budči. Popovídali jsme si s ním.

Rudi Rus: Metal tu bude navždy

Ondra Helar 29.01.2021

Rudi Rus, dvoumetrový obr se sametovým, hlubokým hlasem, napsali s Pištou Vandalem z Čad knihu, která se otáčí kolem patnácti let metalu ve Slovenském rozhlase. Rozhovor.

David Pešek, Amrit Sen (SANANIM): Pečovat o sebe hudbou

Jarmo Diehl 26.01.2021

Organizace na pomoc závislým vydala benefiční kompilaci. Přispělo přes sto kapel, přispějete i vy? Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Julie Hrnčířová: Ráda vymýšlím příběhy

su 08.01.2021

Sochař a fotograf Richard Wentworth prohlásil, že cigaretová krabička, podpírající nohu od stolu může mít v sobě větší sílu než sochy Henryho Moorea... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Libuše Jarcovjáková: Sednu na náměstí a čekám, co přijde

Michal Pařízek 08.01.2021

Její výstavu Evokativ vyhlásil britský deník The Guardian výstavou roku, většina snímků přitom vznikla před několika desítkami let. Talent a dílo Libuše Jarcovjákové v rozhovoru Michala Pařízka.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: K uzdravení potřebujeme jen mír (Aigel)

Maria Pyatkina 07.01.2021

Právě zážitky ze soudní síně, komunikace s orgány a návštěv milovaného v cele daly vzniknout projektu Aigel, který přinesl do ruského undergroundu nová ostrá témata.

Jiří Kotača (Cotatcha Orchestra): Bigbandová scéna zažívá renesanci

Anna Mašátová 07.01.2021

Co přinesla letošní krize, co musí zvládat kapelník i jaký je stav bigbandové scény hodnotí v následujícícm rozhovoru kapelník Cotatcha Orchestra.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Tomáš Tkáč: Akordů máš sedm - a dva jsou na píču

Lukáš Grygar 06.01.2021

"Tomáše jsem potkal v jeho pětadvaceti, teď si ke třicetinám nadělil druhou sólovou desku a navrch debut dvojice Něco něco, kterou tvoří s Alžbětou Trusinovou." Grygar zpovídá Tkáče.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace