Články / Rozhovory

Mighty Sounds: Ani si netroufám domyslet, co nás ještě čeká...

Mighty Sounds: Ani si netroufám domyslet, co nás ještě čeká...

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 16.07.2013

Festival Mighty Sounds vám ručí za to, že na takhle poskládaný line-up v České republice nenarazíte... A je to tak. Punk a punkrock, rock'n'roll, hardcore, reggae, ska, rockabilly, indie rock a styly a scény, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí, to je široká a nenapodobitelná paleta, aura "skáčkového" festivalu s přesahy, kterou jednu dobu Mighty Sounds měl, je ta tam. V minulých letech tu hráli Ska-P, Pennywise, Anti-Flag, Madball, Backyard Babies, H20, The Casualties nebo NoMeansNo, ale taky Irie Révoltés, Gallows, Biohazard, Discharge nebo The Real McKenzies. A letos? Mighty Sounds crew zůstávají v pohybu, o čemž svědčí i úspěšný ekologický projekt, na který jsme se zeptali Markéty Štechové, členky organizační týmu, ze všeho nejdříve.

Možná by tomu před pár měsíci nikdo nevěřil, ale crowdfunding se solidně zahnízdil i u nás a v tuhle chvíli má projekt Ekologické nádobí na Mighty Sounds, 29 minut před závěrkou, 131 procent vybraných peněz – co ty na to? Už jste touhle cestou něco zkoušeli? Palmové listy?
Jsem nadšená a myslím, že můžu mluvit za ostatní – všichni máme velkou radost. Byl to pokus, který mohl dopadnout úplně jakkoli. Podpora fanoušků i jejich touha posunout festival dál a směrem k větší šetrnosti k přírodě je pro nás zásadní, i díky tomuhle projektu máme pocit, že něco jako duch Mighty Sounds existuje a že si s návštěvníky rozumíme. Palmové listy jsou výtečné, sama jsem z tácku jedla a byl to zážitek o pět tříd lepší než jídlo z plastu!

Důraz na ekologickou stránku věci jde ruku v ruce s dalšíma myšlenkama? Chci říct: stojí za festivalem nějaká „ideologie“? Má neználek očekávat nějaké punk/hardcorové základy? Zábava vs politika?
Určitě jsou ideje, které na Mighty Sounds najdeš – a ve směrech, které jsi zmínil, jejich zdroje logicky jsou: hlavně je to tolerance, boj proti rasismu a xenofobii, ohleduplnost vůči přírodě; hodně kapel, které na Mighty Sounds jezdí, pak bojuje proti kapitalismu, diktátu peněz a utlačování některých skupin lidí. Rozhodně se ale nejedná o politickou akci – spíše se snažíme podporovat ty myšlenky, které u nás zastoupené žánry sjednocují. Spolupracujeme také s Greenpeace, s organizací Světlo pro svět, která vybírá finance na operace očí v Africe, a letos přispějeme do Hvězdného bazaru, který pomáhá paraplegikům.

Jak se tvoří dramaturgie ročníku? Máte jen svojí vlastní crew nebo spolupracují i nějací pražští promotéři, externisti? Myslím si správně, že letos je program asi nejnabitější v historii Mighty Sounds?
Máme svoji crew. Když nás ale napadne kapela, která dlouhodobě spolupracuje s některým z českých promotérů, řešíme její případné hraní u nás s ním, to považujeme za slušnost. Letos jsme spolupracovali například s Robertem Vlčkem z Conspiracy, s Davidem Urbanem z D Smack U nebo s Tomášem Fialou z Brutal Assault. S veškerou rozvahou nad uplynulými ročníky musím souhlasit, že letos je to snad nejnabitější rok, ale hlavně ho považujeme za nejvyváženější: Suicidal Tendencies, The Subways, Ky-Mani Marley a Anti-Flag v čele, za nimi v závěsu pro mnohé snad ještě lepší Skindred, Bad Manners, Comeback Kid, z českých kapel Sto zvířat nebo Prago Union a obrovská spousta dalších – je to opravdu široké spektrum stylů. Pořád se snažíme usilovat o to nejlepší, co se v daných žánrech nabízí.

Jsem fanoušek Mighty Freezinu a jeho titulek, je to samá polonahá a nezřídka i pokérovaná čičina a ňufina – převažuje pánské publikum?
Vůbec! Zažila jsem nad Mighty Girls celkem zásadní debaty v čistě holčičích kruzích, které byla radost poslouchat. Navíc máme už dva Mighty Boys, právě v aktuálním čísle je to Mike z Pipes and Pints, takže nabídka se rozšiřuje a ani si netroufám domyslet, co nás ještě v budoucnu čeká. Mighty Freezine nám dělá jen samou radost, je to skvělý komunikátor v průběhu roku.

Když se tak dívám na tuzemské festivaly obecně, tedy ty hudební, žasnu, jak všichni sázejí na doprovodný program, nemyslím teď kolotoče a bungee fucky, ale divadla, literární stany a tak. I vy máte divadelní soubory nebo Galerie NE. Je to nutné?
U nás to bylo vždycky. Vycházíme z toho, že jako festival, který nabízí to nejlepší z alternativních hudebních žánrů, máme možnost upozornit i na to nejlepší v alternativním divadle, ale třeba i sportech. Ty tři dny se u nás dají strávit fakt různorodě: můžeš si vybrat jedno z celkem čtyř živých pódií a chodit jenom na koncerty, můžeš to prokládat divadlem přes den a DJs večer, můžeš si zkusit graffiti na stěnu, podívat se na bike, BMX a další exhibice nebo se můžeš zúčastnit turnaje v nohejbale. A je toho mnohem víc. Všechno dohromady to k nám neodmyslitelně patří a snažíme se všechno kombinovat a zdokonalovat tak, aby to byl ve výsledku prostě nejlepší víkend v roce.

Fanoušci na Mighty Sounds budou asi přesně vědět, na která jména jedou a najdou si ty svoje hvězdy – na co půjdeš ty? Nahoď mi nějakou kapelu, o které se tak moc neví nebo je v závětří, a přitom by to mohlobýt „černý kůň šampionátu“...
Já se fakt hodně těším na The Subways, ale to asi není to, co myslíš. Skvělí jsou Skindred, kteří míchají zdánlivě neslučitelné žánry a je to neuvěřitelná síla! Ty si nenechám ujít a věřím, že právě oni to na Mighty zboří. A pak stoprocentně Prago Union, kteří sice zdánlivě nejsou moc „Mighty“, ale když u nás hráli poprvé, byl to pro mě zážitek a myslím, že tentokrát to bude ještě lepší. Omlouvám se, že to není jeden „černý kůň“, to ale fakt nejde říct. Asi i proto, že Mighty Sounds nevnímám jako závod – my nechceme soupeřit. Chceme, aby se v červenci v Táboře koncentrovala skvělá muzika, aby to bylo za co nejpříjemnějších podmínek, a chceme si to, stejně jako přibližně 10 000 dalších lidí, maximálně užít.

Info

www.mightysounds.cz

foto © Jan Hromádko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Favorite Obsession

redakce 01.06.2020

Vintageový zvuk dekád minulého století i reverbový fetiš a taky osobitý vokál, to jsou poznávací znaky skupiny. Favorite Obsession. Dále?

Martin Mazanec, Nela Klajbanová (PAF): Pro nás je pořád východiskem „pohyblivý obraz“

redakce 29.05.2020

Před pár dny PAF ohlásil nové aktivity, což byl důvod, podívat se zblízka na jeho nejen zimní aktivity.

Martin Reiner: Brno je literárním centrem a vždycky bude

Adéla Polka 28.05.2020

Povídali jsme si o chystaném křtu knihy, kterou vydalo Druhé město ve spolupráci s Hostem, jenže sedět s literátem u oběda znamená dozvědět se mnohem víc...

David Macháček: ... aniž bych se přetvařoval

Jiří Přivřel 27.05.2020

Novinář David Macháček už sedmým rokem vyfotí alespoň jednu fotografii denně a ještě ten den ji spolu s dvojverším zveřejní na Facebooku. A dělá toho víc. Rozhovor.

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Liem

redakce 20.05.2020

Vladimír Jaške je na klubové scéně známý především jako energický kytarista s neopakovatelným rukopisem, z projektů Munroe nebo 2Cold.

Full Moon 10: Editorské tipy Viktora Paláka

redakce 13.05.2020

"Vždycky jsem rád pozoroval, jak celá řada autorů roste," říká Viktor Palák o tom, co je na práci editora nejlepší. Ke kterým textům ze své kariéry ve Full Moonu doporučuje…