Články / Reporty

Mighty Sounds, den 1: Use your mighty voice

Mighty Sounds, den 1: Use your mighty voice

Dita Koudelková | Články / Reporty | 15.07.2017

Mocné zvuky se opět navracejí na louky Čápova dvora, kde se už po třinácté rozložily hudební apatyky. Tři dny nepřetržitého rock’n’rollu slibují jako vždy nezapomenutelnou očistu těla i mysli.

Festivalová atmosféra, která na tři dny pohltí celý Tábor, se v proudech line už od vlakové zastávky. „Heej, tak kde je ten festiválek?“ ozývá se z davu šinoucího se nahoru k loukám, kde už se hemží chumly lidí. Páska přes zápěstí ukončuje náš všední život. Bereme festival guide, návod, bez kterého bychom se točili v kruzích, a mapku, nejdůležitější majetek prvního dne, jenž nám vtiskne alespoň základní geografické povědomí o areálu. Jakmile se zbavíme břemene na zádech, otevírá se před námi kraj vzrostlých stanů a malých stánků, hýřící barevnými světly. Koncerty, dýdžejské večírky nebo moderní divadlo olemované nekonečnou nabídkou jídel, desek a merche prostupují bazénky s klouzajícími surfy a kolem poskakující bumperbally. Ráj to na pohled.

Ve středobodu všeho stojí Mighty stage, na kterou se v podvečerním šeru řití H2O. Tohle jsou pánové z New Yorku, takže s první úderem ze sebe sypou hardcore nabité městem, kde se spí leda v hrobě. Toby Morse lítá ze strany na stranu jako by v Monster baru dostal karton energeťáků, co teď musí nutně vychodit. Pod náporem starých pecek jako Guilty By Association, 5 Year Plan nebo poslední desky Use Your Voice v publiku propuká nepolevující šílenství. Jestli nějaká kapela umí opanovat i ten nejmenší kousek obří stage a proměnit to v energický klubový koncert, tak H2O. Přes zábrany přetékají desítky lidí, škrábou se nahoru, padají do davu a létají vzduchem, zatímco kapela pendluje mezi pitem a pódiem, aby lačný dav ještě víc vydráždila. Tradičním bonusem je Tobyho sotva patnáctiletý syn, který u songu Nothing to Prove usedá za bicí a s přehledem vymlátí svůj part.

fotogalerie z festivalu tady

Protože o prvním dni je potřeba se rozkoukat, přepnout ze všedního režimu, vévodí dnešku pohodovější ska kapely. Dubioza Kolektiv, The Toaster nebo domovští Fast Food Orchestra rozhoupávají vlny lidí až do ranních hodin. Kdo potřebuje nakopnout něčím ostřejším, na Jameson stage už jsou připraveni australští Crowned Kings. Temné hardcore, z něhož čpí vlivy Terror, nahání publikum jak bouřkové mraky a přidávají metalové riffy.

Největší večírek se odehrává pod plachtou Lucky Hazzardu, kam věština lidí přišla hledat úkryt před deštěm. Jake and the Jellyfish, zvláštní mix muzikantů, zvláštní i vizuálně. Akustická kytara a housle zavání podivným lidovým souborem, co zabloudil z táborského kulturáku, když ale do těchhle folkových kluků nalijete ostrou elektrickou kytaru, bicí a basu, pod pódiem se rozpoutá něco mezi londýnským punkovým klubem a pitkou v knajpě na anglickém venkově. Kapela, kterou na začátku neznala ani polovina lidí, se sotva vymaní ze sevření pískajícího davu, žádajícího si přídavek. Je čas odklidit se do temných zákoutí a dožít zítřka.

Info

Mighty Sounds 2017
14. 7. 2017 Čápův dvůr, Tábor

foto © Štěpán Rožek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cestopisy v podaní GenotPresents

Lucia Banáková 30.07.2020

Cez powerambient skrz vesmír, oceán a ostrov až na berlínske techno a späť do Prahy. GenotPresents ovládli Archu.

Nejlíp se tančí za deště (Okolojeles)

Michaela Peštová 29.07.2020

Je jedno, jestli máme srdce zlomené láskou nebo usychajícími lesy okolo. Potřebujeme místa, kde své vize nemusíme pořád dokola obhajovat.

Dobrá rozhodnutí (VlčkoviceFest)

Fomas 28.07.2020

První pohled na spoustu dětí, bosých nohou a žen bez podprsenek dával tušit, že opravdu půjde o hodně uvolněnou akci.

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.