Články / Reporty

Mighty Sounds no. 3: v bahně číhá temnota

Mighty Sounds no. 3: v bahně číhá temnota

Dita Koudelková | Články / Reporty | 29.07.2016

A rozpoutaly se blesky, hřmění a burácení. Od sobotní noci nás stíhají nelítostné, deštivé boží rány. Zelené čápovské louky se mění se v systém neprostupných bažin a nasáklých travnatých tůní. Hail Satan, bereme gumáky! Hmm, aha, proč sakra nemám gumáky? Hlavně, že máš pivo. Jasně, a tu flašku Becherovky, která se prostorově víc shodla s párem bílých plátěnek. Nevadí, naštěstí v tom nejsem sama. Dnešní volnočasovou aktivitou je především slalom z místa A do místa B. Ti, kdo mají dostatek trpělivosti, se mohou vydat na trasu krále Šumavy a prověřit své schopnosti pohraničních převaděčů hledáním schůdných cestiček. Naopak, pokud máte rádi blátíčko mezi prsty, stačí sundat boty a zdarma se vyrochnit jak v trenčianských lázních.

Nedělní line-up kapel je historicky vždy dost našlápnutý, takže i dnes je z čeho vybírat.

Upozornění. Následující představení není vhodné pro osoby v delirické opilosti a pro osoby trpící postketaminovým stihomamem. Sledování je pouze na vlastním uvážení. Tohle jsou Negative Approach a jejich derivát čistého zla. Basová kytara Rona Sakowskiho, jež připomíná ztracené dvojče ZZ Topa a riffy Harolda Richardsona, jsou jako zběsilá jízda vlakem, co právě přišel o brzdy. Nenávist, vztek a zatraceně bahnitý počasí vytváří pod stagí pořádnej riot. Pokud máte v životě málo děsu, stačí jeden pohled na nasranej ksicht zpěváka Johna Brannona. Na tohohle chlápka, co se tváří, že by vám nejraději rozmázl hlavu o chodník, byste nechtěli narazit ani v cukrárně. Přestože publiku uctivě děkuje, nemůžete se ubránit dojmu, že vás právě poslal do prdele. Takhle vypadá poctivá nálož detroitského hardcore punku.

Je čas načerpat trochu pozitivních vibrací. Nizozemská punkrocková parta John Coffey rozhodně ví, jak svoje publikum probrat. "Vidíte támhle toho zvukaře? Já si takhle slezu dolů, trošku si natáhnu mikrofon a zaběhneme si kolem něj pár koleček. Je to v podstatě circle pit, ale já ho radši běhám jako okruh na pět set metrů!" Asi takhle by se dal popsat zpěvák David De Molen, jenž burcuje dav z odpolední letargie. Kytarový rock vedený ostře řezanými vokály, co eskaluje do pořádně nakopnutýho hardcoru. Pro ty, kteří se stále ještě nepřidali do moshingu probíhajícího pod pódiem, posílá De Molen jasnou zprávu refrénem "Why don't you people go home? Are you having a bad time?". Rozhodně ale nezůstávejte doma 17. zaří, kdy se tahle partička ukáže ve strahovském klubu 007.

Připravte si virbl prosím. Síla zla probouzí mrtvé, smrtelný virus napadá váš mozek a den se mění v tmavou v noc. Na podium přichází rakouská formace Insanity Alert a pálí do publika thrash metalový étos Glorious Trash. Pod stagí je zatím trochu poloprázdno, přesto se několik bytostí vrhá do kotle potu a prachu. Bordel, chaos a exploze kytar, které řídí maniakální řev frontmana aka Heavy Kevyho. Přestože to může znít trochu ultimativně, Insanity Alert jsou prostě nejlepší kapela festivalu, tečka. Banda šílenýho thrashe, co vám doslova odpálí hlavu. Kdo si ji nechal ujít, měl by rozhodně litovat.

Bezesporu největším proklamovaným headlinerem festivalu jsou kalifornští Lagwagon. Zkušení punkrockoví matadoři, dělí svou tvorbou diváky do dvou odlišných táborů. Zatímco pro jedny jsou synonymem nudného hudebního produktu, pro jiné jde o srdeční záležitost. Nevyvratitelným faktem je, že i za nepříznivého počasí nalákala takhle devadesátková záležitost natřískanou stanovou stage. Perfektní zvuk, který zpočátku kazí jen trochu unavená atmosféra. Pak ale přichází vypalovačky v podobě Alien 8 či Razorburn. Kotel pod podiem konečně propuká v bahnité orgie, zatímco publikum skanduje starý fláky, dokud se s námi zpěvák Joey Cape nerozloučí poděkování a společnou pozvánkou do sprchy.

Tohle byl nejlepší výběr z mašínérie Mighty Sounds 2016, která opět roztočila svá kola a za tři dny nás protahovala temnotou, bahnem a především parádní hubdou. See ya next year!

Info

Mighty Sounds vol. 12
22. - 24. 7. 2016, letiště Čápův Dvůr, Tábor

Foto © Tomáš Hejlek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Blahodárný vliv dlouhé cesty z Hostomic aneb O pomnožných jen slepě (Charli XCX)

Michal Smrčina 18.11.2019

Jestli si mě Charli XCX nemusela stoprocentně získat v rámci poklidného, mondénního poslechu, pak lze tvrdit, že její živá přítomnost je divoká a strhující.

Blues Alive: Oslava svobody

Jiří Vladimír Matýsek 17.11.2019

I v sobotu se držela laťka kvality na vysoké úrovni a nijak se neubíralo ani na obdivuhodné pestrosti, s níž se podařilo letošní program postavit.

„Que me des diez euros!“ aneb bikram jóga v Underdogs’

Cyril Nováček 17.11.2019

Do vůně stále doutnajících santalových tyčinek nastupuje punková diva z Compostely s kuklou na hlavě a hned od začátku pouští jednu vlnu breakcoru a drum and bassu za druhou.

Dav roztopený chladom... (Mayhem)

Lucia Banáková 17.11.2019

Jednorožce, zvratky a poctivý nórsky black metal.

Blues Alive: Neobyčejní a obyčejní

Jiří Vladimír Matýsek 16.11.2019

Blues is life, blues is alive (and well). A taky může nabývat spousty podob.

Hey, How Ya Doin’? (De La Soul)

David Bláha 15.11.2019

De La Soul předváděli veteránsky bezchybný rap poháněný roky prověřenými beaty. Setlist ale nebyl nostalgickým přehráváním debutové desky...

Blues Alive: Třikrát jinak. A The Stooges

Jiří Vladimír Matýsek 15.11.2019

Personal Jesus od Depeche Mode nebyla ten večer jediná píseň, která na bluesových pódiích moc často nezní.

O čem stojí za to zpívat (The Lumineers)

Anna Valentová 12.11.2019

The Lumineers předvedli show adekvátní svému jménu, přesto celému večeru chyběl nějaký skutečně výjimečný moment.

Hádanky z Utrechtu #4: Všechno je, jak má být

Michal Pařízek 11.11.2019

O duchu ve stroji se bavíme staletí, Holly Herndon to dokázala obrátit vzhůru nohama – pomocí strojů vytvořila emoce tak důvěrné...

Hádanky z Utrechtu #3: Chicago rulez!

Michal Pařízek 10.11.2019

Hudebně někde mezi free jazzem, gospelem a zuřivým art punkem, nasazením i napětím nepříliš daleko od Algiers například? Silná slova ze silného místa.