Články / Reporty

Mighty Sounds: Ostře opožděné vlaky a pánové temnot

Mighty Sounds: Ostře opožděné vlaky a pánové temnot

Dita Koudelková | Články / Reporty | 09.07.2015

Další ročník jednoho z předních festivalů u nás přitáhl do Čech opět pořádně našlápnutý line-up. Jediný hudební festival na našich pláních, který se pyšní takovou žánrovou vyhraněností, měl jako každoročně v nabídce přední zástupce ze zahraniční punkrockové, hardcorové a rockabilly scény, stejně jako zvučná jména reggae, ska a indie rocku, v obou případech doplněná tím nejlepším z české scény. Jedenáctý díl Mighty Sounds se oproti festivalové klasice nezaměřil na jeden mainstreamový tahák, ale vsadil na řádnou dávku žánrových headlinerů. A velkou novinkou letošního ročníku byly autogramiády hned několika z nich (Enter Shikari, Red Fang, Batmobile, Jaya The Cat a další), jejichž signaturu na cédéčko, plakát nebo fotku do deníčku jen tak neseženeš. Hudební chuťovky byly servírovány od pátku třetího až do pondělních ranních hodin.

Festival zahajoval ve čtvrtek tradiční Mighty Warm Up, o kterém krouží divoké pověsti s přízvisky legendárních večírků. Pokud jste se však zdráhali započít první oficiální den festivalu omračující kocovinou nebo bez vás v práci nemohli žít a namísto pivem nasáklé párty s bostonskými králi klubové scény Burning Streets a balkan stylem punkových Circus Problem vás čekala malebná cesta vlakem, nebyli jste ani tak o nic ochuzeni. České dráhy si na pátek připravili neorganizovanou výluku vedenou jako triatlon na všech úrovních dopravy a pět hodin cesty se bezpečně vyrovnaly osmi budvarům s nějakým tím panáčkem navíc. Kdo se zvládl dopravit do areálu včas, zkusil jednu z ozdob pátečního line-upu, kterou byla našlápnutá parta z Ontaria The Creepshow. Psychobilly ostré jak brusle kanadského hokejového nároďáku, vpálilo hned na úvod starou pecku Demon Lover. Pod pódiem to zavířilo hlučným přivítáním a reverend McGinty okamžitě kázal další vál. Teploty ještě pořád dosahovaly hodnot bran pekelných, zatímco plání osázenou početným publikem svištěla příhodná See You in Hell. Creepshow se teprve rozehřívali, následovala vypalovačka Devil´s Son. Ústřední skladba posledního alba Life After Death byla pro její autorku Kendu Legaspi před třemi lety vstupenkou ke Creepshow: „Když jsme jí poprvý slyšeli, řekli jsme si: Sakra, tohle je náš song!“ říká McGinty, se kterým jsme si pár dní před festivalem povídali o jejich začátcích, změnách a připravovaném albu. No rest for wicked! Exotická bad girl „Obi Van Kendaby“, jejíž vokály jsou jak vystřižené z burleskního představení čtyřicátých let na Pearl Harboru, házela do davu další nesmrtelné vyhrávky jako Zombies Ate Her Brain, Hellbound nebo Born to Lose a sama se nakonec vrhla do vln natažených rukou. Nové album by mělo vyjít začátkem roku 2016.

Jedním z největších pátečních lákadel byli pochopitelně matadoři Sick of It All. Mighty Sounds už několik let usilovalo o legendární partu newyorského hardcoru, až se nakonec zadařilo. Velké očekávání fanoušků tak okolo deváté večer pokřtili hitem Good Looking Out. Syrové riffy s melodií na první dobrou jsou načichlé industriálními ulicemi Queensu a proměňují tisknoucí se davy v divokou masu řízenou jen jedním kapitánem. Frontman Lou Koller si to pod pódiem šéfoval jak Kim Čong-Un spartakiádní oddíly na prvního máje v Pchjongjangu, moshing střídal circle pits, loktem doleva, doprava, další dvě otočky, úkrok stranou a rozběh na wall of death. Poctivý hardcore bez cukrbliků, co by i po třiceti letech zašlápl všechny následovníky.

Dalším highlitem byli britští Architects. Jedna z posledních kapel velkých stagí před koncem prvního dne se časově překrývala s kalifornskými Rezurex, jejichž rockabilly show v čele s leDeonem, co má místo poloviny hlavy lebku, jsou v pražských venue vyhlášené. Kdo se ale rozhodl dát přednost temnému metalcoru, byť jen na zkoušku u úvodní pecky Broken Cross, už se nemohl pohnout dál. Melodické kytarovky umocněné nelidsky hlasitým řevem frontmana Sama Cartera jsou jak noční můra, která vás přepadne uprostřed noci a nohy zdřevění. Pokud se o Rezurex píše jako o démonech podsvětí, Architects jsou jejich Luciferem, jenž ovládá obří pódia. Promeškat tuhle kapelu naživo bylo trestuhodné.

První den Mighty Sounds pod diktaturou pánů zla byl u konce. Teď už jen vyčůrat, pomodlit a spát.

Info

Mighty Sounds 2015
3.7.2015 Letiště Čápův dvůr, Tábor
foto © Tomáš Hejlek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace