Články / Recenze

Mikádo a battles Moimira Davida (Kaplan Bros.)

Mikádo a battles Moimira Davida (Kaplan Bros.)

mexhouse | Články / Recenze | 16.12.2014

Pokud chcete kolem sebe položit past vedle pasti, coby kapela, stačí si pověsit na profil: spojují rytmiku Holy Fuck, naléhavost Fuck Buttons a experimentálnost Battles. A máte vyděláno. Anebo zaděláno. Pokud tedy nejste Kaplan Bros., kteří to někde zaslechli, jedním uchem dovnitř, druhým zase ven, a než si pustí další sampl, zapomenou. A podobně je na tom i jejich přístup k muzice: všechno dovnitř, mutace, pak něco ven, hravě pokroucené.

Bratři Kaplanové se kromě výtvarného umění realizují i v hudbě coby součást oceňovaných Vložte Kočku, přetlak je takový, že deska domovské skupiny je na spadnutí začátkem příštího roku. Kaplan Bros. oproti Kočce (téměř) schází vokály, housle a folklórní nátisk, bicí a mašinky/klávesy jsou si soběstačnými partnery, partnerkami. Iluzi vokálu plní onomatopoické syntezátorové zvuky nebo rozpitý robotický vokodér, nebál bych se ukázat směrem k Pardubicím na aktivity Moimira Papalescu stran elektronického zvukového vesmíru, jakkoliv ten pracuje jinak, hlavně co se týče kompozice. Kaplani volí delší repetice, tribální kruhy kolem ohniště, návratné motivy, hrají si s vyšíváním, kterému se říká post-rockové, aniž by použili kytaru, nebojí se slizkých disko-flitrů a osmdesátkových gender-prdelek, které vzápětí rozpráší v prudké perkusivní vánici.

Jejich hravost je jiného druhu. Zvláštně psychedelická a do jisté míry neodhadnutelná, zároveň infantilně přítulná, tedy pokud vás někdy napadlo se pohybovat mezi směšnými mantinely Daft Punk a Michala Davida, mezi mantinely ze starého růžového Pedra a noiseovými stěnami z mikáda. Pamětníci vzpomenou znělku Magionu a představí si její jungleovou verzi, těm dalším stačí obraz Battles, jak točí soundtrack pro mateřskou školku Lightning Bolt. Kaplan Bros. se můžou jevit vedle Kočky experimentálnější, ale je to jen zdání, blízkost lidových písniček nahrazují pop-analogová rezidua, zdánlivě jamovací základy jsou společné, jen se odehrávají v jiných zákrutách, leitmotivy se pohybují v jiných kružnicích. S každým dalším poslechem ohromuje blízkost analogových zvuků a motivů, která do jisté míry supluje strhující potenciál koncertního provedení.

Kaplan Bros. sice vyhráli Full Moonem zaštítěnou talentovou soutěž 1BAND2PLAY, ale v rámci obecně odmítané subjektivity musím říct: ještě cítím rezervy. Pokud chcete hvězdičky nebo procenta, koukněte do prosincového Full Moonu, pokud chcete jednoznačné soudy, musíte na matriku. Třetí track Lucina je citace diskotékového stroboskopu, včetně neuvěřitelných bicích padů osmé dekády, za které by se nestyděl ani Kamarád do deště, ale je to jako špehýrka v zadnici, sotva minutová ironie. Jinak jde o masitý a masivní materiál.

Info

Kaplan Bros. – st (Landmine Allert / Full Moon, 2014)
www.landminealert.org/kaplanbros

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace