Články / Recenze

Milovat, nebo nenávidět Dillinger Escape Plan? Obojí!

Milovat, nebo nenávidět Dillinger Escape Plan? Obojí!

waghiss666 | Články / Recenze | 10.06.2013

Šok na úvod a pak už sluch dostává přes držku plivancem jako balvan a že Greg Puciato na to plíce a hlasivky má, o zbytku nemluvě. Zastávka pro kyslík, epileptická sypačka trhá uši na kusy a kdo to vydrží, odměněn je refrénem přímo pro vlny FM, bohužel tohle by asi u rádiových dramaturgů neprošlo. Nové album s dlouhým názvem od kapely s dlouhým názvem je vynikající od začátku do konce. Fuck you! Now try to disbelieve it!

Budu se opakovat označením Prancer jako zhudebněnou vězeňskou vzpourou v jídelně, ale těžko najít slovní spojení, kterým tuhle parádu popsat vhodněji. První play znamená repeat, a to na dlouho. Rádiovka (na způsob Black Bubblegum) se objeví, ale na rozdíl od poslední desky jen jedna. Titulní třetí stopa by jistojistě mohla být nasazena do hitparád, rytmika není složitá, zpěv něžný, holky snad neurazí výbušný refrén, ani výbuch v závěru. To jsme ale přeskočili druhý singl. BAF! Pěkně krvavý, syrový, zuřivý a místy i jemný. Prostě blázinec. Na celém albu jsou porůznu skryty chybky a pazvuky, co když zazní, vidíte Bena škubat kytarou. Další repeat? Klidně, ale nečekejte, že vás to omrzí.

„Zbytek“ je nekompromisní, agresivní a šílený, a pokud se chaos rozestoupí nebo mezi sebe vpustí melodii, není to póza ani nutnost, nýbrž kapelní standard. Hero of the Soviet Union začne snad nejbláznivěji v rámci alba, rytmiku radši nepřepočítávat, zaslechneme synťák, zpomalíme a když Greg zase zařve, poznáme onu proklamovanou inspiraci starým HC/punkem, následující Nothing’s Funny je odkaz potvrzen. Pomrkávání ke starší tvorbě v Understanding Decay potěší, stejně jako podle osvědčeného vzorce do druhé půle vložená krátká sypačka Magic That I Held You Prisoner. Kombinace dvou tváří mi zcela vyhovuje. Drzost, co je večná, toť hlavní rozdíl mezi letošní a tříletou Option Paralysis – tehdá byl klid velký a atmosférický, tady jsou pomalé pasáže obohaceny o cosi (ať už řvoucího Grega nebo tralaláčky na kytaru), u čeho si posluchač až tolik neodpočine. A to je dobře. Rytmická palba vložená do druhé půle (03:11) jinak pomalé Crossburner je orgastickým a podruhé ještě orgastičtějším (3:35) pokusem, jak z pomalé přes rychlou udělat zběsilou pecku. Nezkušený posluchač bude vyděšen závěrečnou hrozbou The Threat Posed By Nuclear Weapons, žádný chillout nakonec se ale nekoná, tady se budou trhat svaly, nebo spíš co z nich zbylo. Čekali jste pravý opak? Pche!

The Dillinger Escape Plan jsou jednou z mála kapel, která to má na háku, a já jim věřím. Na nic si nehrajou, jen to svoje a po svém, škatule jsou jim malé a když dojde na živáky, heslo straight to your face je splněno beze zbytku. Albová pětka nejde vypnout, jakmile se jednou začne, nepřeskakuje se, ani nepřestává. Rukojmí nebrat, krvavé výkupné v litrech, nezapomínáme na parádní texty, tohle letos jen tak někdo nepřekoná… Nashle na podzim na popravě>.

Info

The Dillinger Escape Plan – One of Us Is the Killer (Sumerian Records, 2013)
www.dillingerescapeplan.org

foto © Nathaniel C. Shannon

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po krvavých stopách velkého nivelizátora

prof. Neutrino 10.04.2021

Walter Scheidel kromě detailní analýzy nabízí i některé pokojnější recepty na splasknutí „bubliny nerovnosti“.

Another Michael a ďalšia oáza pokoja

Michal Mikuláš 30.03.2021

New Music and Big Pop je jeden krásny výtvor plynúci v intenciách najlepších indiepopových tradícií.

Nikdo nemládneme (The National)

Jiří Přivřel 21.03.2021

Zremasterovaný debut The National přináší syrovou jednoduchost nezatíženou očekáváním.

Společnost mrtvých básníků (a Milan Děžinský)

Valentýna Žišková 20.03.2021

Hotel po sezóně, sedmá kniha laureáta Magnesie litery za rok 2017, Milana Děžínského představuje na poli současné české poezie...

Pestrá místa podle Places

Filip Rabenseifner 19.03.2021

Působí velice přirozeně, nenuceně, energicky, místy až jako improvizace, čemuž napomáhá způsob, jakým byla nahrávka pořízena, což podtrhuje její živý feeling.

Drunk Tank Pink (Shame)

Veronika Jastrzembská 18.03.2021

Shame zpívají o světě dospělých, kde lidé poslušně zapadají do systému a kde je každý den stereotypní nuda, bez vyhlídky konce.

Více než důstojné sbohem (Janis Joplin)

Akana 13.03.2021

Stejně bych ale řekl, že ty skutečně zázračné chvilky na albu přicházejí tehdy, když se Janis v písních angažuje víc než „jen“ jako zpěvačka.

Kokakola stokar (Frayer Flexking)

Kristína Valachová 13.03.2021

Z reakcií je zjavné, že väčšina chápe ako žart nielen hudobný počin, ale i samotný Flexkingov zjav na poli odfarbených vlasov a vždyprítomnej zimnej bundy.

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří Vladimír Matýsek 06.03.2021

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy.

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace