Články / Recenze

Modest Mouse na cestě odnikud nikam

Modest Mouse na cestě odnikud nikam

Jakub Koumar | Články / Recenze | 13.04.2015

Přestože jejich popularita pořád stoupá, Modest Mouse jsou zároveň neustále zatracovaní. Za přechod k major labelu, za vyměklý sound, za náhlý pozitivismus a s poslední deskou - poprvé ve své historii - za neoriginalitu. A tentokrát vcelku oprávněně.

Řekněme si to hned a na rovinu. Strangers to Ourselves je donebevolající a průserově drzá sebevykrádačka. A neobstojí ani přivření uší nad nějakou skladbou, asociace na starší písně se objevují v průběhu celého alba. Na druhou stranu Modest Mouse mají patent na tak osobitý zvuk, že je až ohromující, že se nepotopili do opakovaček už dávno. Kapela je sice v plné síle, ale Isaac Brock najednou působí, jako by se zastavil a rekapituloval. A vypadá to, že jeho posun byl jen domnělý. Že vlastně nikam nedošel a nic neobjevil.

Snad i proto v textech občas naťukne skořápku starších písní a v jeho hlase zazní Ugly Casanova, jindy zaskočí atmosféra starších nahrávek. Zakvílení překrásně syrové kytary, strohý repetitivní riff, mimoděk odříkaná melodie jsou beze smyslu, jako bloudění mezi prázdnými horizonty. Křečovitá snaha neupustit od pracně vybudovaného soundu vede k neustálému lovení amuletů Good News for People Who Love Bad News a We Were Dead Before the Ship Even Sank po kapsách.

Deska je roztěkaná, jako by nevěděla, kam dřív, který směr je ten správný. Kam teď? Jít dál? Nebo zpátky? V hlavě je cítit zmatek a rozhořčení, sucho v krku narůstá. Skladby mají úzkostný strach gradovat a excentricky vybuchnout, což je neuvěřitelná škoda, protože mají potenciál explodovat a rozstříknout se po krajině. Nic na tom nemění ani nástrojová zdatnost Toma Pelosa, ani čerstvá krev a první „myší“ žena Lisa Molinaro.

Při tom všem Strangers to Ourselves není špatné album, protože Modest Mouse nejsou obyčejná kapela. Štědré aranžmá skladeb vás přiková k bednám na hodiny, v písních je pořád co objevovat a to, co se jeví jako nepořádek, je po chvíli pečlivě rozmyšlený výkres, dle kterého rostou jednotlivé kusy desky do mohutnosti skal v Monument Valley. Milým překvapením je hravá basa Russella Higbeeho, který nahradil duši kapely Erica Judyho. Tuhle silnou náhradu jako by ateistickému křiklounovi z Issaquah seslal sám duch svatý.

Dosavadní práce Modest Mouse vedla k tomu, že jejich desky musí čelit tomu nejpřísnějšímu pohledu. Nízká kadence alb zase znamená, že i Strangers to Ourselves představuje skutečné potěšení při hledání neoposlouchaných písní o bezradných, bezcenných a zbytečných životech. A to i přesto, že o nich vypráví tak trochu bezradné album.

Info

Modest Mouse - Strangers to Ourselves (Epic, 2015)
www.modestmouse.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino 27.10.2022

Kniha Dominika Stroukala a Jan Skalického o fenoménu alternativní decentralizované měny Bitcoin a dalších kryptopenězích budoucnosti.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace