Články / Reporty

Módní přehlídka s kytarou (Chrysta Bell)

Módní přehlídka s kytarou (Chrysta Bell)

Ladislav Tajovský | Články / Reporty | 23.11.2017

Chrysta Bell vstoupila do širšího povědomí jako agentka Tammy v nové sérii Twin Peaks. Ve zmíněném seriálu vystupovala skoro pořád a bylo evidentní, že za tím musím být něco jiného – protože její herectví bylo esenciálně prkenné, jinak to nejde říct. Tak třeba umí zpívat, říkali mnozí…

Devadesátiminutový koncert v Lucerna Music Baru byl dlouhým důkazem toho, že za náklonností Davida Lynche (a dalších významných person, poslední desku jí produkoval John Parish, hrají na ní Adrian Utley nebo Stephen O´Malley) - musí být… ještě něco jiného. Od úplného začátku předváděla rodilá Texasanka nehrané etudy na téma „jak afektovaná hysterka ke štěstí přišla“. Už jen fakt, že před vlastním začátkem pustila na plátně krátké video s Lynchovým prohlášením, jak je úžasná a že jí jako zpěvačce není rovno, byl důrazným varováním. Zpěvačka sama po těch letech evidentně věří, že to všichni ti pánové myslí vážně a že jde o něco jiného, než jak vypadá.

Skupina? Tradiční tříčlenné rockové obsazení plus předtočené klávesy, které jako by vypadly z doprovodné kapely Lucie Bílé nebo Karla Gotta. Až na výjimky šlo o prázdnou, dokonale plochou nudu prokládanou exaltovanou dojatostí hlavní protagonistky, která pořád dokola opakovala: „Thank you so much!“ Vrcholem trapnosti bylo, když se – podvakráte – chopila kytary a simulovala… jeden ani neví co, protože její prsty na nebohém nástroji dělaly přesný opak toho, co v tu chvíli kapela hrála. Zazněly očekávané písně z obou řadovek a jednoho EP, včetně předělávky jiné Lynchovy múzy Julee Cruise (Questions in a World of Blue), nesoucí se většinou v duchu toho, čemu se rádoby oduševněle říká „temný pop“.

fotogalerie z koncertu tady

Vytržení z úděsné nudy přinesla poslední položka hlavní části koncertu, docela rázná Beautiful z letošního alba We Dissolve. Pak se ještě dvakrát přidávalo a přišla suverénně nejzajímavější pasáž večera – kdy se ale zároveň trapnost přesunula směrem k dokonalé absurditě. Zazněla totiž Caveova Do You Love Me? (sic!) Když pěnice v pečlivě natrénovaném lascivním postoji zpívala „blood running down inside of her legs“, nešlo nekroutit hlavou nad tím, že jí někdo neřekne, jak se to… k celému projevu jaksi nehodí. A že asi sama vůbec netuší, jak Cave tuhle písničku myslel. Když ale může zmíněná Lucka Bílá na koncertech zpívat svou verzi Smells Like Teen Spirit, je možné i tohle. Pak se rychle vrátila předchozí nuda v podobě Swing with Me a šlo se. Vlastně Chrysta Bell ještě vystoupila s rozechvělým proslovem a nabídkou „společně se vyfotit nebo si dát sklenku vína u baru…“ To teda.

Info

Chrysta Bell (us)
21. 11. 2017, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Richard Hodonický

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.