Články / Reporty

Mr. Warp s plameňáky. Rustie.

David Čajčík | Články / Reporty | 07.03.2015

Resty je třeba především dohánět a ne si vyčítat nenavštívené koncerty minulých let. Samoúčelné ronění slz nad tři roky starým attending listem plným vašich kámošů (v horším případě) či povážlivě prázdným (v lepším případě – nezaspal jsem sám!) nepřinese zdaleka takovou útěchu, jako vykopat se do MeetFactory a zjistit, že z těch pěti set lidí na Facebooku přišla maximálně polovina. Takže pokud pláču nad Rustiem v Roxy 2012, za tři roky bude někdo možná plakat nad Rustiem v MeetFactory 2015. Slabá útěcha, větší lítost – možná není středa párty den. Možná je už Rustie out, co já vim.

2 is 8, 8 je 2. Struktury a obrazce, dvě strany, osm úhlopříček a pět laserů k tomu. VJ od anglického producenta Lonea si na své bílé Polo Ralph Lauren triko like a boss promítá animace nejen z dílny mistrů japonských anime. Zatímco Lonelady je stejně jako Rustie z Warp Records, mužský „protějšek“ Lone přichází z R&S, minimálně přes Aphex Twina spřízněné belgické stáje. Klubovější zvuk míří kamsi mezi hip hop a house s chaotickou tečkou, a ačkoliv nezůstane zcela bez odezvy, v kontextu toho, co přijde, se zdá, že instituce předskokana se vzala za špatný konec. Ostatně, zatímco při poslechu skvělého Loneova LP Reality Testing mi přišlo, že by večer nemusel mít nutně jasného headlinera, na místě jsem byl vyveden z omylu celkem rychle.

Lone jako předzvěst nastávajícího úsvitu, pomalu se probouzejícími beaty vstříc dalšímu tanečnímu ránu. Rustie jako oslepující polední záře. Oči vypálené kompresí. Produkce nedala šanci pochybám, všechna (samozřejmě zelená) světla nasazena, jen aby ukázala, kdo je tady Mr. Warp. Volume 30 % nahoru, lehká letargie se nepřekvapivě mění na velmi solidní párty. Hudební škatulky jsou konsenzus, stejně tak platí konsenzus co nejvíc zpochybňovat. Pokud je vysloveně cítíte, je to věc jiná. Maximalismus Raptora obepíná tělo ze všech stran, zvenku i zevnitř. Principiálně dubstepové post-dropové rytmy místo hutné basy obsahují všechny myslitelné frekvence, zvláště u starších songů z Glass Swords. Rovné kšilty všude okolo vysvětloval setlist, jež obsahoval většinu Rustieho hiphopovo/grimeové tvorby plus remixy a největší ovace sklidil samozřejmě Brownův Attak, byť se nedá říct, že by naživo ještě více vynikl. To už asi nejde. Ani v rotujícím světelném tunelu, který se za Rustiem promítal.

Vůbec si nejsem jistý, proč by mělo být vystoupení live. Ani netuším, jestli si vizualizace zasloužila pojmenování 3D. Ale to je asi jedno. 3D byl Rustie, to stačilo. Možná jsem čekal opravdové plameňáky... A tak zatímco si někteří pobrukovali na Josém Gonzálezovi, zbytek tančil v továrně na Velcro. A tak to má být. Lehce přes padesát minut tance vrhlo na maximalismus hořký minimalistický stín, ale přídavek by byl zřejmě podivný. I tak se zašklebím, když se ještě jednou podívám na tři roky starý event z Roxy. Rustie 01:00 – 2:30.

Info

Radio Wave Stimul festival: Rustie (uk) + Lone (uk)
4. 3. 2015, MeetFactory, Praha
foto © Kateřina Motýlová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mimozemský král pohody Kurt Vile

redakce 23.06.2019

Rozvážný folkový vyprávěč Vile v dnešním uspěchaném světě pestrých instragramových obrázků opravdu působí jako mimozemšťan...

John Zorn’s Bagatelles Marathon: Divy interpretace

redakce 23.06.2019

Událost roku? Koncertní pásmo Bagatelles Johna Zorna do téhle kategorie spadalo už dlouho dopředu.

Afrosoučasnost naboso: Nyege Nyege showcase

redakce 17.06.2019

Díky nevelké návštěvě tak vznikla extrémně neformální atmosféra garáže nebo staré dílny, kde pár desítek kamarádů tančí do roztrhání těla. Ideálně na boso.

Mullety i máslové preclíky (Wave-Gotik-Treffen)

redakce 13.06.2019

Další rok existence letitého festivalu, tentokrát s pořadovým číslem 28? Některé kostýmy se nevyplatí měnit.

Život je stoka a Chee Chaak legenda!

redakce 12.06.2019

Chee Chaak nejde zapomenout, stejně jako popsat, o což se naivně pokouší následující dotazník dvou nových návštěvnic a jednoho rezidenta. Kapely, vosery, bizáry a hlášky.

Kluci jsou zpět a říkaj‘ si o potíže (Dropkick Murphys)

redakce 12.06.2019

Být ortodoxním pankáčem, jakože nejsem, možná bych podobně remcal i po jejich pražském koncertu. Nicméně, punku bylo ten večer rozhodně více než vloni.

Nebezpečně povědomí Godsmack

redakce 11.06.2019

Trumfy drží Godsmack v rukou dva: stále umí napsat sakra hitovky a zpěvák Sully Erna je umí prodat. Stačí to?

Náplast na duši Toma Rosenthala

redakce 11.06.2019

Rosenthalovou doménou je textová zkratka, kterou přiléhavě komentuje realitu všedního dne. Jak to funguje naživo?

NorthSide 2019: Kamarádi do deště

redakce 11.06.2019

Slzy štěstí v očích, věrné vyřvávání láskyplného textu a nekonečný aplaus ukončil rychlý přesun na hlavní stage. Dojáky i deště na severu Dánska.

NorthSide 2019: Idles a ti další

redakce 08.06.2019

Kytarista Mark Bowen odehrál celý koncert ve spoďárech, následný přechod na Migos nás ale rozhodil ještě víc. Naštěstí tu ale lesní víly pletou květinové věnce...