Jakub Koumar | Články / Recenze | 12.09.2014
Cesta do minulosti může být i cestou kupředu. Stačí se pohybovat v kruhu. Takové je i putování do vlastního podvědomí, které bychom bez kontinuity pohybu vpřed nedokázali uchopit a přetavit v sebepoznání.
Selectone, jinak taky David Rambousek, vykračuje stejným směrem po krkolomně protáčených šelakových deskách, přitom za sebou nechává šlápoty v prachu, co se na nich za ty roky usadil. Při téhle štrece mu společnost dělá všudypřítomný praskot a šum. Jeho recepce je pro posluchače závojem přes vlastní vzpomínky, k jejichž nitru se po nekonečných smyčkách vydává.
Zároveň je však falší. Fotografií obrazu. Simulakrem píšícím křiklavou čáru, podobnou rudé linii kroutící se na esteticky vyvedeném CD. Je to hranice mezi skutečným a prosněným. Pokud ale přijmete, že je pouze způsobem, nikoli cílem, nebude vás tento fakt obtěžovat, jinými slovy – je potřeba stát se dostatečně hypnabilním. K tomu dopomáhá mystický nádech a atmosféra fascinujícího putování do neznáma.
Na svědomí to mají dokola se otáčející smyčky magnetofonových pásků. Jejich zakousnuté úryvky melodií by se rády motaly donekonečna, podobně jako Nietzscheho věčné přesýpací hodiny bytí, jež „budou stále znovu obraceny – a ty s nimi, prašné zrnko v nich“. Nečekaně však vstupuje Selectone, coby mocný Zarathustra, a z cyklů nás vysvobozuje, zvedá pomyslné rameno z šelakových desek. V těch chvílích se cestou do nitra objevují pazvuky či recitace, vynořují se z neznáma a nečekaně, stejně jako ve snu není pochyb o jejich přirozenosti. Hypnotický spánek se prohlubuje až do skladby Dead Swan, kde poletuje zastřený hlas irské zpěvačky Miriam Ingram, pírka labutího peří. A příznačná křehkost vás provází podvědomím k závěru desky.
Ten navazuje na předchozí vybočení zamotaných smyček. Positive Einstellung přidává drum’n’bassovou rytmiku Aleše Řeháka, nevede ale k žádnému probuzení, proces se zacykluje, kroutí a spirálovitě propadá. V tomto běhu není beznaděj, ale uhrančivost, uvědomění si individuální jedinečnosti. Chápete cestu, kterou jste prošli, a zároveň se v ní rozhodnete zůstat. Z těchto kruhů není třeba odcházet.
Selectone - Dead Grooves (Ressonus, 2014)
www.ressonus.bandcamp.com/album/dead-grooves
Michal Pařízek 24.01.2023
Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.
Richard Kutěj 18.01.2023
Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.
Dominik Polívka 08.01.2023
S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.
prof. Neutrino 27.12.2022
Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.
prof. Neutrino 23.12.2022
V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.
Riikka Hajman 21.12.2022
Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.
Akana 20.12.2022
S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.
Tomáš Hladký 15.12.2022
Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.
prof. Neutrino 08.12.2022
Ruské anarcho-aktivistky Pussy Riot mají obdobnou strategii jako hackerská skupina Anonymous. Může jimi být kdokoliv. Poslechněte si jejich poslední mixtape Matriarchy Now.
prof. Neutrino 19.11.2022
Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.