Články / Recenze

Můstek do nového vesmíru FKA twigs

Můstek do nového vesmíru FKA twigs

Jakub Béreš | Články / Recenze | 02.12.2015

OHODNOŤTE DESKU

FKA twigs se na EP M3LL155X (Melisa) vzdaluje širokému poli posluchačů. Na první desce LP1 se o singlu Two Weeks dalo mluvit jako o hitu, navíc doprovázeném hezkým přívětivým videem. Toto už nehledejte - ani hit, ani video. Osmnáctiminutové EP je syrovější a těžce stravitelné, do popředí se dostává špinavost, která byla vždy postranním motivem. Aranže jednotlivých písní jsou neučesané až kakofonické a tušená popová líbivost, díky které drží pohromadě, je často přehlušena sonickým nátlakem. Nahrávka budí podobně úzkostlivé pocity jako poslední deska Björk, za kterou stejně jako za debutem FKA twigs stojí producent Arca.

FKA twigs je na M3LL155X prozatím nejdále statusu popové zpěvačky a nebýt mediální pozornosti, pramenící z její minulosti, extravagance nebo zasnoubení s hercem Robertem Pattinsonem, tak by se o ní takhle ani nepřemýšlelo. Zatímco milovníci avantgardní a vizionářské hudby ji budou uctívat coby popkulturní ikonu, pro davy bude spíše podivným cirkusovým exponátem.

Aktuální EP nepřináší hudební posun, spíše uzavírá předešlá témata, například v I’m Your doll explicitněji než kdy dříve zpívá o partnerské dominanci a submitivitě a s tím spojeném postavení žen v dnešní společnosti. Nejdále od předešlé tvorby je píseň In Time. V jindy chladné až apatické zpěvačce se probouzí vztek, který konečně proniká strnulostí a umělou stylizovaností. Zpestřením je krátká melodie vytěžená z japonské kultury, jejíž prvky si vypůjčuje čím dál více alternativních umělců (Xavier Wulf, Young Lean ad.)

Doprovodné šestnáctiminutové video je zatím největším vizuálním počinem FKA twigs, který je stejně důležitý jako samotná nahrávka. Krátká epická část se odehrává v náznacích, a tak neubírá pozornost písním, naopak je skvěle doprovází, s emocemi celkově pracuje více než kdy dříve. Nové EP není přelomové, spíše ukazuje, že zpěvačka dokáže obstát i bez producenta Arcy v zádech, a může sloužit jako odrazový můstek do nového vesmíru FKA twigs, v němž nejsou žádné limity.

Info

FKA twigs – M3LL155X (Young Turks, 2015)
www.fkatwi.gs

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace