Články

Můžete být kýmkoliv chcete (CPH:DOX)

Můžete být kýmkoliv chcete (CPH:DOX)

Bára Gadlinová | Články | 28.03.2019

Festival je v plném proudu a letošní ročník je mimo jiných témat zaměřen na příběhy silných žen. Ať už jsou to umělkyně nebo sexuální pracovnice.

Lidská tělesnost a historie Íránu byly hlavními tématy snímku A Moon for My Father. Když se tvůrci a zároveň hlavní postavy Mania Akbari a Douglas White potkali, netrvalo ani tři týdny a začali spolu točit film. Akbari přežila rakovinu prsu a prostřednictvím umění se snaží vést dialog se svým tělem. Kamera a fotoaparát jsou jejími nejlepšími přáteli a cítí se bezpečně, když má prostředek, jak zaznamenávat vlastní bolest. Ve filmu se opakují leitmotivy mrtvých netopýrů, po kterých zůstaly jen seschlé černé chomáče, a kůže zemřelých slonů, která vydrží i dlouho po tom, co se zbytek těl rozložil. Akbari motivy beztvarých a prázdných objektů spojuje se svým deformovaným tělem, což jí dodává kuráž k četným plastickým operacím, které jí pomáhají ke znovuzískání své ženskosti. Dokument se šťastným koncem.

„Zasvětila jsem život tomu, abych ukázala lidem, že mohou být kýmkoliv chtějí.“ To prohlašuje Eva, dvaceti pětiletá umělkyně, básnířka, bisexuálka, feministka, drogová závislačka a prostitutka. Evin život napůl v Berlíně, kde se cítí být volná, a napůl v jejím rodném maloměstě na severu Itálie, je přibližován prostřednictvím intimních a syrových výjevů z osobního života. Ať už jsou to schůzky s klienty, retrospektivní zamyšlení nad vztahem k vlastnímu otci nebo nad prázdnotou rodného města, se kterým ji už nic nespojuje, jen spolužáci, s nimiž si vyměňuje zkušenosti s antidepresivy. Její bolestivou a odhodlanou cestu zdokumentovala ve snímku Searching Eva režisérka Pia Hellenthal.

Almost Human je film, kterým provází hlas Stephena Frye (britský herec, komik, spisovatel, televizní moderátor a filmový režisér, pozn. a.). Co je lidskost? Může být nahrazena umělou inteligencí, pokud k ní přičteme emoce? Snímek nahlíží na robotiku a klade otázku, proč jsme jí tolik přitahovaní, a zároveň se jí cítíme ohroženi. Je lepší roboty používat jen k tomu, aby ve Fukušimě uklízeli radioaktivní bordel, nebo bychom jim měli dát šanci na vlastní vědomí? Fry klade dotěrné otázky a nutí nás zamyslet se nad vlastními hodnotami a nad tím, co je to vlastně humánnost a autentičnost. K tomu navíc hudební podkres Nilse Frahma, doprovázející záběry na Grónskou krajinu.

Assholes: A Theory je filmovou adaptací bestselleru profesora filozofie Aarona Jamese o tom, proč některým lidem chybí sebereflexe, ohleduplnost a soucit. Dává také pár tipů, jak se s takovými lidmi vypořádat. Příklady, které uvádí, jdou od jednotlivců zapletených v #metoo skandálech až po Berlusconiho, zároveň nás tvůrce varuje před vůdci podobných charakterů. Kanadský veterán dokumentu John Walker tuto problematiku prezentuje odlehčeným způsobem s notnou dávnou černého humoru.

Ke zhlédnutí toho bude ještě hodně, včetně nejnovějšího počinu Joachima Triera, tří kraťasů se subkulturní tematikou nebo hudební vložky v podobě boiler roomu.

Info

CPH:DOX 2019
20. - 30. 3 2019, Kodaň

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jobové kapitalismu? (Pardon, nezastihli jsme vás)

Jakub Kurnas 14.12.2019

Režisér Ken Loach je vytrvalým kritikem stávajících sociálních poměrů na Britských ostrovech...

Bert & Friends jsou SUPR

Andrea Bodnárová 14.12.2019

Bezčasá benzinka se zjevuje v neonové záři a v místnosti nad ní jsou plyšová chlupatá křesla a misky s tutti frutti žvýkačkami.

Pozvolný sestup do nekonečné noci (Serotonin Michela Houellebecqa)

Jiří Zahradnický 13.12.2019

Dříve přitažlivý Florent-Claude Labrouste se tak v šestačtyřiceti začíná proměňovat v malátného impotentního tlouštíka, jehož hlavní zálibou už není sex, ale...

Nikdy nejste doopravdy sami (Planes Mistaken for Stars)

Lukáš Grygar 12.12.2019

Středa dopoledne, hraje mi Neil Young, deska Broken Arrow, kterou zakládající kytarista Planes Mistaken for Stars považoval za trestuhodně nedoceněnou.

Vstupní prohlídka: Ima Teva

redakce 11.12.2019

Album nazvané Chant kombinuje minimalistickou elektroniku s niternými zpěvy a temnými ambientními plochami. Jaké další indicie nám k němu Petra Juráčková a Iva Procházková dají?

Tváře povědomé i nepřítomné (PAF Olomouc)

Viktor Palák 10.12.2019

„Po pravdě – nevim,“ odvětila jedna z porotkyň Chalupeckého ceny Vjera Borozan, když se jí moderátoři zeptali, zda se opravdu baví, anebo zda to jen předstírá...

Na kusy (Cult of Luna & spol.)

Jakub Koumar 09.12.2019

The Fall. Světla žhnou a gradující hudba jako by trhala kusy sebe sama a ty padají z pódia do hlediště.

Více lidskosti (Holly Herndon)

Natálie Zehnalová 09.12.2019

Sedm lidí a jedna umělá inteligence zaplnili industriální budovu Kraftwerku odzbrojující dávkou energie, křehkosti a lidskosti.

Pestré farby neo-soulu (Jordan Mackampa)

Jonáš Sudakov 08.12.2019

V obyčajnom šedom svetri a s drobnou zimnou čiapkou sa podobá na Marvina Gayea nielen vizuálne, ale v jeho tvorbe je počuť aj dušu tejto legendy.

Hail Steve! (Steve Rogers Captain America: Hail Hydra)

3DDI3 07.12.2019

Hajlující Captain America je obrázek, který před lety způsobil v americké komiksové komunitě pěkný poprask a scenárista Nick Spencer se dočkal spousty vzkazů...