Články / Rozhovory

My Name Is Ann!: připravit si vlastní krev

My Name Is Ann!: připravit si vlastní krev

Richard Kutěj | Články / Rozhovory | 24.06.2015

Naše elektronická guerilla My Name Is Ann! o sobě letos dává pořád vědět. V současnosti kapela jezdí letošní evropské tour, zároveň před pár dny dala ven nový klip z posledního alba Shelter EP. Více už poví leaderka My Name Is Ann! Knoflenka.

Nový klip je na song Forest. Podle jakého klíče jste vybírali vhodnou píseň?
Klip ke skladbě Forest jsem měla v plánu vlastně už od vydání alba Shelter EP. Shodla jsem se i s dalšími lidmi, že je to skladba, která může oslovit širší množství publika, je hudebně nejpřístupnější, ale zároveň temná a subverzivní v příběhu. Takže na počátku byl jasný kalkul. K tomu pro mě byla a stále je tahle píseň nejsilnější a nejintimnější z celé desky, jediná, u níž jsem měla už od počátku jasnou příběhovou linku. Vznikla z reálné situace – autentický příběh blízkého člověka, který v pubertě trpěl silnými depresemi, jež byly k nevydržení, a aby je přežil, začal chodit do lesa a tam se řezal do kůže, různě po těle, přebíjel psychickou bolest fyzickou. To vyprávění mě fascinovalo a s ním i všechny obrazy, které se mi vynořovaly. Začala jsem tím být trochu posedlá a kladla čím dál konkrétnější otázky, byly to skoro už výslechy… Tehdy se mi v hlavě budoval vizuál a až pak jsem na to téma udělala skladbu. Teď se cyklus natočením klipu uzavřel.


Kdo je autorem nápadu a jaký příběh tam má člověk najít?
Autorem nápadu i scénáře jsem já, sháněla jsem i lokace, team, peníze, herce, oblečení... Ten klip se měl točit už pětkrát - několikrát v Čechách a se dvěma teamy v Los Angeles -, ale vždycky z toho na poslední chvíli z různých důvodů sešlo. Už mi to připadalo úplně začarovaný. Nakonec jsem si řekla, že se to natočí buď teď, před evropským turné, nebo už to fakt nemá smysl. Na to jsme to hodně rychle dali dohromady s Michalem Kulhavým z Hardworkz, za jeden natáčecí den jsme to natočili a do týdne byl hotový střih a posprodukce. Bylo hardcore to zprodukovat, ale i sestříhat (za střih děkuju Radomírovi Ševců, který si s tím opravdu dal práci a řešil se mnou trpělivě každý střih), ale klaplo to. Při tomhle natáčení jsem měla od začátku jasno v jedné věci, a to, že tentokrát to nemá být lo-fi klip, který si natočím sama na foťák, ale chtěla jsem profesionální team a opravdu kvalitní obraz, slow motion, světla, koleje... jen jeřáb jsme nakonec škrtli. Díky Michalovi Kulhavému se nám podařilo sehnat naprosto profesionální techniku, v čele s kamerou Epic Dragon. V bývalých sklárnách v Lučanech nad Nisou, kde jsme natáčeli většinu obrazů, v místnosti s propadlým stropem a zvlněnou podlahou, kam jsme museli natahat elektriku od sousedů, se pak tahle technika vyjímala celkem absurdně.

Co se týká scénáře, ten se mi budoval v hlavě už dlouho a postupně jsem ho jen konkretizovala. Pro mě jen ten klip o vnitřním zoufalství a osamělosti, které se protrhne až do externí agrese vůči sobě nebo svému okolí. V klipu se postupně všechny "klidové" aktivity hroutí a nabírají na hysterii. Bylo docela zábavné, že většina "herců" je v běžném životě téměř flegmatická, naprostý pacifisti, a nám se podařilo je vyhecovat k velmi destruktivním akcím – legendární byla hádka staršího páru, kde muž neustále dokola řval "ta kočka pude z domu!" a my se za rohem všichni jen chechtali. Bubeník ničil blány od bicích a házel paličkama na stěnu, Šárka kopala do stěny a válela se po zemi, Václav, který hrál kluka v lese, si doma připravoval vlastní krev...

Jak je podle tebe v dnešní době u kapel všeobecně důležité řešit vizuál, tedy klipy, image, obaly desek...
Nevím, jak pro ostatní kapely, ale pro mě hodně. Od začátku mi nejde jen o hudbu, ale o komplexní celek, který se projevuje nejen v koncertní performance, ale i v textech, grafice a vizuálech, takové mentálně-zvukové prostředí, které tě zalije jako přílivová vlna. Navíc ne vždycky se povede držet vizuál a hudbu v jedné rovině – např. vizuální identita turné a nové desky Zoly Jesus je dobrá – od obalu, fotek přes instagram po oblečení, ale hudebně to je slabší. FKA twigs je taky zajímavá, i když na mě trochu megalomansky narcistní. Naopak tUnE-yArDs je skvělá hudebně, ale vizuálně mě ten roztomilý cirkus moc nebere.

A česká scéna v tomhle ohledu?
Musím přiznat, že se českou scénou neprohrabuju – nevzpomenu si, že by mě opravdu zaujal nějaký videoklip. Když je nějaký zajímavý nápad, je často nekvalitně natočený. A kvalitně natočené klipy zase nemívají nápad. To už mě spíš pobaví záměrný diy fakáč ve stylu klipů a vizuálů kapely I Love 69 Popgeju. Ale když mám zmínit silný zážitek z klipu, tak si vždycky vzpomenu jen na jeden, a tím je podzemní klip ke klavírní instrumentálce od Chrise Clarka Black Stone. Ale jsem spíš filmový maniak, koukám aspoň na jeden film denně a celkem systematicky – teď jedu filmy ze Sundance rok po roce směrem dozadu a už jsem někde v roce 2009.


Každopádně klipy jsou podle mě stále ještě důležitý propagační produkt – jako MNIANN jsme nutně potřebovali další klip kvůli festivalum a turné, protože prezentovat se klipem několik let starým působí zvláštně. Za druhé je tahle nutnost dobrou výmluvou pro filmové zpracování nějaké vize, která mi neodbytně naskakuje u některých skladeb. Videoklip je pro mě opak ke koncertům – ty jsou instantním happeningem, který pokaždé dopadne jinak a nepředvídatelně, oproti tomu klip je zakonzervování ultimátního pocitu ze skladby na věčné časy. Kdybych nemohla dělat hudbu, asi by mi nevadilo psát scénaře a točit filmy. Takhle můžu dělat obojí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tomáš Jirsa, Adéla Konečná (Hear Me!): Poslyš, vyslyš, slyš

Jiří Přivřel 27.11.2023

Jedenáctý ročník putovního festivalu Hear Me! poprvé v Olomouci. Rozhovor s pořadateli o HLUBINĚ, Staré síti i nových jménech.

Robert Finley: Nejlepší cvičení je tanec

Jiří V. Matýsek 08.11.2023

Do Jeseníků míří z Louisiany s novou deskou Black Bayou, na níž se opět podílel Dan Auerbach z The Black Keys, přidal se k nim i jeho kapelní souputník Patrick…

Pavel Bicek (Mezipatra): Začal bych tím pozitivním…

Viktor Palák 01.11.2023

Mezipatra jako prostor pro objevování různorodosti genderových a sexuálních identit? Jako párty? Jako akce pro širokou veřejnost? Optali jsme se ředitele festivalu.

Marek Vrabec (Prague Sounds): Nadčasová hodnota a krása svého druhu

Mariia Smirnova 29.10.2023

"V kultuře, v umění se nejvíc vyplatí to, co se nevyplatí! A díky partnerům můžeme přivážet to nejhodnotnější, přestože to nemusí znamenat, že se to automaticky dobře prodává..." Rozhovor.

Být kabaretiérkou (Lauren Mayberry)

Michaela Šedinová 16.10.2023

Lauren Mayberry je známá zejména jako členka skotské kapely Chvrches, ale taky chystá první sólovku. Zahraje z ní už zítra v Rock Café. Rozhovor.

Igor Sidorenko (Stoned Jesus): Kdo chtěl, už slyšel, co potřeboval

Alexander Proletarskyi 23.08.2023

Nejprve to bylo hlasité a hravé, pak vtipy ustaly a bylo více ticho, protože se všechna slova stala trochu zbytečnými... Rozhovor.

Chorobopop: Lidi tady žijou a nezmizí

Michal Smrčina 17.08.2023

Kapela, o které je v posledních letech slyšet víc a víc. Aby ne, když se u nich potkává energie, písnička s punkem a nevšední, nebývale obrazné, často subversivní texty takzvaně…

Radim Svatoň, Petr Pošvic (MikuLove): Dělat věci poctivě a kontinuálně

Adéla Polka 09.08.2023

Petr Pošvic a Radim Svatoň se před třemi lety pustili do pokračování Eurotrialogu pod hlavičkou MikuLove. A jsou v tom až po uši, v lásce k hudbě, i místu.

Keith Morris a Dimitri Coats (Off!): Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album

Banán 07.08.2023

"Free LSD není jenom album, je to také sci-fi film, který vyjde příští rok a dohromady tvoří koncept. Odvázali jsme se," říkají Off! A zvou na koncert v MeetFactory.

Štefan Szabó: Zásadní věci se dějí (i) náhodou

Veronika Miksová 12.07.2023

Se Štefanem Szabóem jsme si povídali o zákulisí festivalu N:ear, některých interpretech, stáži na kodaňské Rhythmic Music Conservatory i kurátorování výstavy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace