Články / Rozhovory

My Name Is Ann! zažívá "těžký časy" klubové scény v LA

My Name Is Ann! zažívá "těžký časy" klubové scény v LA

Richard Kutěj | Články / Rozhovory | 23.04.2016

Pendluje mezi pouští v Riverside a Los Angeles, studuje obor digitální kompozice, hraje koncerty jako My name Is Ann! i coby Lenka Morávková na nástroj Bohemian Cristal Instrument, užívá si noční život klubové scény v LA a především pracuje na novém albu MNIANN! Takové je nyní životní tempo Lenky Morávkové alias Knoflenky, která od podzimu loňského roku studuje na Universtity of California Riverside.

Klubová scéna v LA na vlastní kůži? Především poměrně drsné podmínky, o kterých se českým kapelám a umělcům asi nezdá ani v nejhorších snech. "Na alternativní scéně tady všichni hrajou zadarmo a kluby razí přístup, že vám prokazují laskavost, když vás nechají zahrát. To byl pro mě největší šok. Tenhle autoritativní přístup mi dává dost zabrat a snižovat svoje podmínky po letech hraní mi nedělá dobře. Dost mě taky překvapuje přerozdělování peněz i na festivalech a větších akcích, kde to vypadá, že hudebník je ten poslední, na koho se myslí," popisuje Knoflenka, která si všímá i neobvyklé loajality a poslušnosti Američanů vůči místnímu systému. "Vlastně jsem v konstatním šoku, jak jsou Američani vůči systému poslušní a nic nikdy nezpochybnují. My máme o nich v Evropě podstatně jiné mínění. Já tady potřebuju porušit aspoň jedno pravidlo denně, jinak bych se necítila jako člověk," podotýká.

Všichni místní tak v podstatě horují pro Evropu a naše podmínky pro umění a hudbu. "Je hodně cítit, že v ČR mají i alternativní směry, kluby a festivaly často možnost příspěvků, grantů, podporu sponzorů nebo města. Tady je na klubovou scénu nasazenej typickej kapitalistickej systém finanční soběstačnosti, a to vytváří dost náročný podmínky. Dost a často o tom vedeme debaty," popisuje Knoflenka. "Podle mě v Evropě máme obecně pocit, že alternativní kultura je hybný motor progresu, a proto je potřeba ji podporovat, i když není finančně soběstačná. A to není z principu. Tenhle model tady ale neexistuje. Hodně mě zaráží, že všichni s těmi podmínkami souhlasí,” dodává s tím, že i přes dané podmínky scéna v LA doslova vibruje.

Každý víkend je tam spousta akcí, ať už DIY, nebo ve větších klubech. "Lidi jsou hodně otevřený všemu, k tomu je tu neuvěřitelná a až nebezpečná koncentrace atraktivních, kreativních a chytrých lidí. Vtipný mi přijde, jak spousta hudebníků jede v nějaký míře na lehce esoterický vlně, hodně je tu teď v módě vlna analogových synťáků. A pokud má někdo ambice dělat hudbu k filmu, tak samozřejmě není lepšího místa než LA – spousta mých známých se tím dobře živí, at už třeba Jonathan Snipes (Clipping.) hudbou k alternativním filmům pro filmy na Sundance festival, nebo spolužáci z UCLA, kteří dělají na hollywoodský produkce pro Hanse Zimmera nebo Gregson-Williamsona,” zní další část Knoflenčina reportu z LA scény.


Nový klip ke skladbě Wizard, který slaví svou premiéru, pak naznačuje, kam se bude dále ubírat zvuk a tvorba Knoflenčina dítěte My Name Is Ann! Dalo by se říci více experimentu a futurismu. "Skladba Wizard je jedna ze dvou novinkových skladeb na Shelter Remixes a ukazuje, kam moje hudba směřuje. Pracuju na novém albu a Wizard je jasný předvoj. Navíc ji hraju na všech koncertech jako bizarre taneční intro. Nástřel skladby vznikl jako domácí ukol na hodiny “composer and dancers” na UCLA s Bobem Eeenem (spolupracovník s Meredith Monk, např.) a pak to stačilo jen dodělat," popisuje KnofLenka.

Autorem videoklipu je česká videoartistka Aneta Železníková. S tou se KnofLenka seznámila, když na facebooku zveřejnila výzvu k režii k předchozímu klipu MNIANN!, The Forest. "Tehdy mě její estetika zaujala a tušila jsem, že náš čas přijde později. Když jsem řešila, kdo bude dělat Wizard, byla jsem si jistá, že přišel právě teď. Dala jsem Anetě vizuálně úplně volnou ruku, jen jsem jí poskytla pár představ, který o skladbě mám, o jakýmsi mystickým nebo magickým přesahu každodenní reality, prolínaní snů a skutečnosti třeba při nakupování v supermarketu, neb můj život takhle dost funguje. Tady jsem jí poskytla videa, které jsem natočila během mého pobytu na Sardinii a objevují se v klipu jako druhá vrstva. Už během našeho prvního skype rozhovoru bylo jasný, že jsme na stejný vlně, a první ukázka mě o tom jen přesvědčila. Klip byl pak v podstatě hotový na první dobrou, měnily jsme jen pár detailů. Musím uznat, že za mě je to zatím nejlepší z klipů, co MNIANN má, a nejlepší spolupráce," dodává spokojeně KnofLenka.

Ta se v létě na dva měsíce vrací zpět do České republiky. Krom jiného plánuje koncerty pro Name Is Ann! Pokud v období od půlky června do půlky srpna pořádáte festival nebo jinou akci, můžete se ozvat na: info@mynameisann. Zároveň vás zve na novou zvukovou, interaktivní instalaci s názvem Collapsoscape do galerie NOV v Pardubicích, která bude otevřena 8. července.

Info

www.mynameisann.com

foto © Bernard Gordillo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Igor Sidorenko (Stoned Jesus): Kdo chtěl, už slyšel, co potřeboval

Alexander Proletarskyi 23.08.2023

Nejprve to bylo hlasité a hravé, pak vtipy ustaly a bylo více ticho, protože se všechna slova stala trochu zbytečnými... Rozhovor.

Chorobopop: Lidi tady žijou a nezmizí

Michal Smrčina 17.08.2023

Kapela, o které je v posledních letech slyšet víc a víc. Aby ne, když se u nich potkává energie, písnička s punkem a nevšední, nebývale obrazné, často subversivní texty takzvaně…

Radim Svatoň, Petr Pošvic (MikuLove): Dělat věci poctivě a kontinuálně

Adéla Polka 09.08.2023

Petr Pošvic a Radim Svatoň se před třemi lety pustili do pokračování Eurotrialogu pod hlavičkou MikuLove. A jsou v tom až po uši, v lásce k hudbě, i místu.

Keith Morris a Dimitri Coats (Off!): Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album

Banán 07.08.2023

"Free LSD není jenom album, je to také sci-fi film, který vyjde příští rok a dohromady tvoří koncept. Odvázali jsme se," říkají Off! A zvou na koncert v MeetFactory.

Štefan Szabó: Zásadní věci se dějí (i) náhodou

Veronika Miksová 12.07.2023

Se Štefanem Szabóem jsme si povídali o zákulisí festivalu N:ear, některých interpretech, stáži na kodaňské Rhythmic Music Conservatory i kurátorování výstavy.

Harry McVeigh (White Lies): Lidi často špatně chápou naši hudbu

Filip Peloušek 22.06.2023

S frontmanem Harrym McVeighem jsme si povídali o loňské desce, dopadech umělé inteligence na hudbu nebo proč bychom neměli letět na Mars.

Sir Chloe: Je hrozně těžké rozlišit, co je pravda a co ne

Filip Peloušek 18.06.2023

Během pandemické proluky kapela dospěla a do plného hudebního provozu naskakuje s čerstvou debutovou deskou I Am the Dog. Rozhovor před koncertem na Metronome Prague.

Jakub Dědina: Říkám tomu hudba na večírky a k zametání

Kristyna Baloghova 11.06.2023

Trombonista Jakub Dědina je jedním ze dvou vynikajících českých hudebníků, kteří naši zemi reprezentují v mexickém symfonickém orchestru.

Markéta Fantová (Pražské Quadriennale): Snažíme se o citlivý přístup ke všem umělcům

Marie Kyrie 06.06.2023

„Náš tým se skládá z mnoha lidí, kteří žili ve více než jedné zemi, mají proto právě podstatně větší empatii a obrovskou snahu porozumět a pracovat s kulturními rozdíly..." Rozhovor.

Jakub Siňor (Mighty Sounds): Jsou to srdcaři

Mariia Smirnova 05.06.2023

"U nás tvoří atmosféru hlavně návštěvníci. Jdou do všeho tak nějak víc naplno. Umí si věci užít. Stejně jako my...," říká jeden ze zakladatelů Mighty Sounds.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace