Články / Recenze

Návrat progrockerů k punkovým kořenům (Antemasque)

Návrat progrockerů k punkovým kořenům (Antemasque)

Vojta Chmelík | Články / Recenze | 15.09.2014

Když se rozpadne vaše nejoblíbenější kapela, zamrzí to. Zvlášť když se to stane způsobem, jakým se to stalo té mojí. Cedric Bixler-Zavala rozložil The Mars Volta ublíženým prohlášením na Twitteru, kde si to přečetl druhý z hlavních představitelů, kytarista Omar Rodríguez-López. Asi jako když se náctiletý rozejde s přítelkyní změnou facebookového statusu na „single“. Naštěstí trvalo jen rok, než si oba uvědomili, že jsou vlastně pokrevní bratři, kteří to spolu v hudbě táhnou už přes dvacet let, za tu dobu mezi sebou vybudovali neopakovatelnou chemii a jeden bez druhého jsou tak trochu nekompletní. Na pomoc přizvali dalšího ex-člena The Mars Volta bubeníka Davea Elitche a společně se nastěhovali do studia k Fleovi, který si zahostoval na baskytaru stejně jako na slavném marsvoltovském debutu De-Loused in the Comatorium. Zábava mohla začít.

A že to zábava byla, je znát od prvních tónů otvíráku a rovněž prvního singlu 4AM - přímá, energická pecka s drivem až na půdu. Podobně se nese celé album. Progrockeři se vrátili k punku, ze kterého kdysi vzešli, když tento směr naznačili už na poslední desce Noctourniquet své předchozí kapely. Dva projekty vzniklé v mezidobí, Omarovi Bosnian Rainbows a Cedrikovi ZAVALAZ (jejichž album zatím pořád marně očekáváme), příklon k přímější tvorbě potvrdily, aby v Antemasque zůstala jen obnažená riffařina nekompromisně tepaná do ušních bubínků. Ty tam jsou rozsáhlé kompozice plné divnotaktů a dlouhých bláznivých kytarových exhibicí. Jediná vzpomínka na ty časy se objeví v temné Providence, která připomíná věci z Noctourniquet, je nejsugestivnější skladbou a pro mě osobně vrcholem alba. Protikladem je glamrocková 50,000 Kilowatts s chytlavou melodií, podobnou píseň jsme od nich ještě asi neslyšeli. Netypická je i Drown All Your Witches se Cedrikovou akustickou kytarou ve stylu jeho bokovky ZAVALAZ. Zbytek je podobně jako singl 4AM punkový, nabitý jednoduchými, ale silnými a hutnými riffy, celé album přirozeně odsýpá a ani na moment nenudí. Cedric zpívá jako vždycky skvěle, pořád mistrovsky zachází s falzetem a umí se do toho opřít jako za časů At the Drive-in, i když občas jsou na barvě hlasu patrné roky enormní zátěže.

Antemasque si na nic nehrají. Žádná velká věda nebo snaha prozkoumat vesmír tam a zpátky, ale poctivá práce, která se drží při zemi. Chlapíci si udělali výlet ke svým hudebním kořenům a podle všeho si ho skvěle užívali. Je to slyšet.

Info

Antemasque – st (Nadie, 2014)
www.antemasque.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace