Články / Sloupky/Blogy

Na doma: Fest zelený léto

Na doma: Fest zelený léto

Aneta Kohoutová | Články / Sloupky/Blogy | 21.03.2020

Slunce za oknem, ale ve vzduchu pořád visí nádech zimy. Frišno, nejhezčí počasí se dá dneska a asi i v nejbližším budoucnu pozorovat jen skrze orosená okna nebo ho nasávat přes roušku cestou na nákup. Občas mě sevře prapodivná melancholie a pocit toho, že už nic nebude jako dřív. Výsledkem je, že se do nekonečna prohrabávám starými vzpomínkami a třídím si paměť. Nejmilejší zastávkou jsou zážitky z Finska. Jsou v ní sobi, pláně, nekonečná jezera i jeden pojem, který jsem si ze studií odvezla - sustainable event management.

V roce 2012 se udržitelnost ještě neskloňovala horem dolem a my jsme první měsíce jen koukali, co náš učitel zamýšlí názornou ukázkou, jak si postavit filtrovací kanál z rákosí na hudebním festivalu v Norsku. Tehdy se u nás za pionýrské pokusy udržitelnosti považovaly cedule „za 100 sesbíraných kelímků pivo zdarma“. Čističi areálů se to poslední den jenom hemžilo, poznávací znamení šikmá věž z kelímků tyčící se do výše odhodlanosti sběrače, skotská kostka a třídenní spánkový deficit. Revoluce přišla s vratnými plastovými kelímky. Půllitr za opasek a mínus padesát korun byl pro většinu přijatelný obchod. Úplně si pamatuju osvobozující pocit, když stojíte pod podiem a nikdo vám na hlavu nehází poloplný plasťáky piva. Teď se všechny festivaly trumfují v zelenosti. S první rozkvetlou sazenicí v balkonovém truhlíku je tak třeba vdechnout trochu naděje a začít plánovat prázdninové dny. Kam se vydat a mít čisté svědomí i svět kolem?

Zelenou má rozhodně norský Øya Festival, který se na svých stránkách pyšní tím, že 98 % návštěvníků přijde buď pěšky nebo použije veřejnou dopravu, všechny stage jsou poháněné udržitelnou energií a samozřejmostí je nádobí z kompostovatelných materiálů. Mezi letošní headlinery navíc patří i tváře, které znáte z obálek posledních čísel Full Moonu jako Stormzy, Solange nebo FKA Twigs. Osobním tipem jsou průvodkyně mojí riot grrrls pubertou protkanou snahou založit holčičí kapelu, ale pak se spokojit s klukem, co rád nosí šaty a paruku, Bikini Kill.

Další stálicí v žebříčcích neziskovky A greener festival je portugalský BOOM. Na jeho webu najdete záložku Environment, která je průvodcem po všech zelených aktivitách. Suché záchody, komposty v areálu, zahrady nebo architektura z přírodních materiálů, která je volně k přístupu i k užití všem návštěvníkům. Z festivalů se tak stávají svébytná města, která predikují budoucí vizi udržitelnosti na bázi komunitního sdílení. Kdo by si večer nechtěl zakompostovat při psytrance?

Poslední tip zůstává rovněž na starém kontinentě a jeho název je víc než výmluvný. Francouzský We Love Green ukazuje, kam se dá v zelenosti zajít ještě dál. Kromě zmíněných aktivit se tady po festivalu totiž pouští do sázení stromů. Loni jich bylo 80 000, za každého návštěvníka jeden. Třeba letos hlavní leadeři programu Lana Del Rey, Caribou nebo King Gizzard & Lizard the Wizard pomůžou zalesnit planetu ještě víc.

S nárůstem festivalů, které se připojují k téhle vlně, se dá udržitelnost považovat skoro za samozřejmost. Zároveň se festivaly stávají takovou multižánrovou dovolenou se společenským přesahem, kterou by bylo možno koupit na slevomatu pod názvem: Idylická dovolená v utopické simulaci budoucího světa. Cena obsahuje i balení semínek dýně a kompostovatelný toaletní papír.

Info

foto © Pink Plankton

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Šejkr na doma: Režie David Lynch

Michal Pařízek 05.04.2020

Známého režiséra zmiňuji hlavně díky aktuálnímu memu znázorňujícímu dnešní dobu, který mě, narozdíl od drtivé většiny ostatních, skutečně pobavil.

Food Moon: Kuchařky bez domova

redakce 05.04.2020

Projekt Kuchařky bez domova neziskové organizace Jako doma se věnuje ženskému bezdomovectví. Jaké dobroty připravují Kuchařky ve své jídelně?

Šejkr na doma: Stará zlatá

Michal Pařízek 04.04.2020

Včerejší anonci nového alba Einstürzende Neubauten doprovodil taky klip, který toho skrývá možná víc než je na první pohled vidět.

Šejkr na doma: Receptory na pochodu

Michal Pařízek 03.04.2020

O třetím oku, mimořádných zážitcích nejen Stanislava Grofa i Marvinu Gayeovi. Hrabe nám, nehrabe?

Hudební vaření na doma: Techno

Sabina Coufalová 03.04.2020

Hluboké óm zajisté pozitivně rozvibruje mysl, ale srdce touží po rovném beatu, praskání synťáků a tucání ve smyčkách. A hlavně tanci, který nemá pravidla ani hranice.

Full Moon 10: Editorské tipy Maxima Horovice

redakce 02.04.2020

Deset let časopisu je dlouhá doba, za kterou vzniklo vážně obrovské množství textů. Aby nezapadly, připomínáme u příležitosti narozenin ty, které nějak utkvěly našim editorům. První Maximův výběr, poslužte si.

Šejkr na doma: Seattle rulez!

Michal Pařízek 02.04.2020

Sub Pop oslavuje třicet dva let na scéně masivní slevou, která běží od včerejška do poloviny dubna a v jejich katalogu je toho na výběr opravdu spousta.

Art Side of the Moon (na doma): Kreativní tenzi ani virus neochromí (II.)

Petra Juráčková 02.04.2020

Posledně jsem představila některé zahraniční galerie a muzea, které umožňují virtuální náhled do svých sbírek či expozičních prostorů. A tady pár tipů na domácí nabídku.

Full Moon 10: Frontstage #25

apx 01.04.2020

Apaččin editorial v k Full Moonu #25. Dáváme k přečtení online v rámci Maximova editorského výběru toho nejzábavnějšího za deset let časopisu.

Šejkr na doma: Sami v kině

Michal Pařízek 01.04.2020

Já jsem trochu asociál, takže zatím dobrý,“ píše mi kamarádka a rozhodně není sama. Čím dál častěji mě ale napadá, co tohle sociální vytržení s lidmi udělá...