Články / Sloupky/Blogy

Na fesťák s rouškou?

Na fesťák s rouškou?

Adéla Polka | Články / Sloupky/Blogy | 27.03.2020

Uvědomila jsem si včera, že bych potřebovala navíc pár roušek, a tak jsem se vydala do dílny Brno Šije, kde jsem před dvěma lety absolvovala kurz pro začátečníky. Šla jsem na jistotu, tady mi poradí jak střih, tak mi půjčí stroj, navíc všechny začátečnické chyby se promíjí.

Když jsem vešla do bytu-dílny, dýchla na mě zvláštní atmosféra lidí s rouškama u šicích strojů, kteří vypadali, jako by si tu odpykávali nějaký trest. Vzápětí mi ale došlo, že to bude skvělá sociální terapie. Tady si mezi nitkama a kusy látky, které sem lidi přináší a posílají, náramně vyvětrám hlavu. A co víc: tepe to tu nějakým cool rapem!

Pustila jsem se do šití. Vzápětí se rozjela debata o dalším playlistu. Dáma s pruhovanou rouškou si vyžádala soundtrack Boogie Night. Tahle dost divná hudba se skvěle hodila, vytrhávala člověka z monotónního, ale nijak nepříjemného cvakání strojů. Co tam dáme dál? The Kills? Né, Fever Ray!

Obojí podle mého gusta, rochním si u obšívání čtverců na overlocku. Lidi si tu říkají malá Bangladéš, protože výroba funguje jako manufaktura. Každý dělá nějakou část, jeden stříhá čtverce, další je obšívá, třetí je žehlí do harmoniky, další dva dělají pásky a finále, tedy sešití kusů dohromady obstarává u nejvytuněnějšího továrního stroje místní šicí mástr Šárka. Takže pouštím do uší dobrovolníků starší pecku od Joan Baezové.

„Hele, já jsem ochotná jít na festival už asi i s rouškou, jen aby to prostě bylo!“ říká Eliška při opravování zaseklé niti v overlocku.

„Když se můžou na fesťácích nabíjet mobily, mohly by se tam i vyvařovat roušky!“ přidává se holka u žehličky.


„Jako já chci jen na Brutal letos!“ řekne přesvědčeně Eliška a já si představuju, jak šijeme černé roušky metalistům.

„Jen ty líbačky nebudou, co bývaly…,“ ozve se borec v rohu, co bez jakékoliv pauzy jede pásky hlava nehlava.

„A k tomu tam uděláme workshop: Vyrob si svou roušku!“ směje se Eliška.

„Díra na trhu! To dáme!“ jásám u stroje a mnu si ruce, že léto bude zase s živou hudbou, že to přece musí vyjít, protože už s rouškami stejně srosteme, bude to automatika, jako čištění zubů po ránu.

Kolem šesté se zvedá starší dáma s tím, že dnes končí dřív, protože jde na koncert. No jasně! Zrní hrajou v prázdné Lucerně! Zasmějeme se nad příznačností názvu desky Nebeský klid a já si říkám, že teď je spíš kdekdo doma „hrdinou počítačový hry“, protože tam se dá zatím ještě pohybovat bez roušky. Takže proč si nepustit i tenhle song.

Místo koncertů teď chodím poslouchat hudbu kolektivně do příjemné brněnské Bangladéše a musím říct, že si člověk odnáší povznášející pocit užitečnosti, příjemné fyzické únavy a hlavně legitimního kontaktu s jinými lidmi.

Info

Můžete se přidat: Šijeme roušky v Brno Šije

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.

Šejkr na doma: Nedělní kino

Michal Pařízek 26.04.2020

Dnes to trochu odlehčíme filmovými tipy. Máme neděli a lenošení u obrazovky se prostě nabízí.

Šejkr na doma: „Now here's a little story, I've got to tell...“

Michal Pařízek 25.04.2020

Bylo to 23. února roku 1995. Polovina devadesátých let nebylo moje úplně nejlepší období, moc jsem toho nedělal a to, co jsem dělal, mě moc nebavilo.