Články / Reporty

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace | Články / Reporty | 10.02.2020

Očekávání nastavena vysoko, přece jen jde o čtyři spolky, jež si to brázdí metalovými vodami už spoustu let. Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení, před téměř vyprodaným klubem. Od začátku večera se dobře kouřilo pod kotlem.

Zažehli to chilští Nuclear mixující thrash s death metalem a punkem. Pětice naservírovala tunu sólíček, vlasy měli proklatě nízko a zhusta načechrány. Jejich technická přesnost a ryzost projevu vtahovala tak, že v kombinaci s rychlostí jejich set doslova prosvištěl před očima. Hbitou zahřívačku před blackmetalovými kolosy přiživoval hláškami zpěvák Matías Leonício: „Hey, maniacs!“

Oproti následujícím 1349 byli Nuclear takřka civilní, holt málo výzbroje a málo kápí. Severské devadesátky toho zplodily spoustu, včetně známých kostelních excesů, taky v nich vznikla skupina 1349. Jako oslava doby, kdy byl do Norska zavlečen mor. A taky jako oslava bubenické brutality a kadence páně Frosta, jehož neúnavný motor hnal celý set. Hrubozrnný náklad doprovázely kužely dýmu, stoupající v rytmických intervalech ke stropu Flédy; Ravn hrozil z pódia, publikum mu to vracelo, warpainty, obrácené kříže a okované ruce, všechno na svém místě.

A pak přišli Vltimas, allstars band složený z bubeníka Cryptopsy Flo Mourniera, bývalého kytaristy Mayhem Blasphemera Eriksena nebo bývalého zpěváka/basáka Morbid Angel Davida Vincenta. Ten si to střihl v kabátku a klobouku, možná dorazil koněspřežkou, ovšem v projevu byl přirozený a vše podával s grácií. Bicí opět jako sebejisté tmelivo, těžkotonážní stroj splétající death a blackmetalové linky. Vltimas jsou ale taky hrátky s iluzemi, dům hrůzy na pouti, kopec srandy.

fotogalerii z koncertu najdete zde

S iluzemi vydatně koketuje i Abbath, persona non grata ze stále existujících Immortal. Časy se změnily a Abbath z domovské kapely odešel, prý kvůli němu stagnovala. Olve Eikemo čili Abbath Doom Occulta to rozjel nanovo, seskupil okolo sebe spřízněné hudebníky a vyprodukoval dvě alba. Přešel sice na rytmickou kytaru, ale warpaint a brnění zachoval. Řekněme si to na rovinu – jejich živáky se drží primárního cíle, a to udělat show. A tak Abbath bavil, hrál zčerstva a dostál slov z videa, která pronesl před začátkem tour. Koncert pulzoval a Abbath metal hlavou před stříbrným zpodobněním svého jména. Bylo to jako jít na kolotoče a stihnout všechny atrakce. Jen houšť, Flédo.

Info

Abbath (n) + 1349 (n) + Vltimas (p/us/ca) + Nuclear (rch)
8. 2. 2020 Fléda Club, Brno

foto © Kubuthor

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.