Články / Reporty

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace | Články / Reporty | 10.02.2020

Očekávání nastavena vysoko, přece jen jde o čtyři spolky, jež si to brázdí metalovými vodami už spoustu let. Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení, před téměř vyprodaným klubem. Od začátku večera se dobře kouřilo pod kotlem.

Zažehli to chilští Nuclear mixující thrash s death metalem a punkem. Pětice naservírovala tunu sólíček, vlasy měli proklatě nízko a zhusta načechrány. Jejich technická přesnost a ryzost projevu vtahovala tak, že v kombinaci s rychlostí jejich set doslova prosvištěl před očima. Hbitou zahřívačku před blackmetalovými kolosy přiživoval hláškami zpěvák Matías Leonício: „Hey, maniacs!“

Oproti následujícím 1349 byli Nuclear takřka civilní, holt málo výzbroje a málo kápí. Severské devadesátky toho zplodily spoustu, včetně známých kostelních excesů, taky v nich vznikla skupina 1349. Jako oslava doby, kdy byl do Norska zavlečen mor. A taky jako oslava bubenické brutality a kadence páně Frosta, jehož neúnavný motor hnal celý set. Hrubozrnný náklad doprovázely kužely dýmu, stoupající v rytmických intervalech ke stropu Flédy; Ravn hrozil z pódia, publikum mu to vracelo, warpainty, obrácené kříže a okované ruce, všechno na svém místě.

A pak přišli Vltimas, allstars band složený z bubeníka Cryptopsy Flo Mourniera, bývalého kytaristy Mayhem Blasphemera Eriksena nebo bývalého zpěváka/basáka Morbid Angel Davida Vincenta. Ten si to střihl v kabátku a klobouku, možná dorazil koněspřežkou, ovšem v projevu byl přirozený a vše podával s grácií. Bicí opět jako sebejisté tmelivo, těžkotonážní stroj splétající death a blackmetalové linky. Vltimas jsou ale taky hrátky s iluzemi, dům hrůzy na pouti, kopec srandy.

fotogalerii z koncertu najdete zde

S iluzemi vydatně koketuje i Abbath, persona non grata ze stále existujících Immortal. Časy se změnily a Abbath z domovské kapely odešel, prý kvůli němu stagnovala. Olve Eikemo čili Abbath Doom Occulta to rozjel nanovo, seskupil okolo sebe spřízněné hudebníky a vyprodukoval dvě alba. Přešel sice na rytmickou kytaru, ale warpaint a brnění zachoval. Řekněme si to na rovinu – jejich živáky se drží primárního cíle, a to udělat show. A tak Abbath bavil, hrál zčerstva a dostál slov z videa, která pronesl před začátkem tour. Koncert pulzoval a Abbath metal hlavou před stříbrným zpodobněním svého jména. Bylo to jako jít na kolotoče a stihnout všechny atrakce. Jen houšť, Flédo.

Info

Abbath (n) + 1349 (n) + Vltimas (p/us/ca) + Nuclear (rch)
8. 2. 2020 Fléda Club, Brno

foto © Kubuthor

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.