Články / Offtopic / / Komix

Na prahu Klonové války (Star Wars: Zjevná hrozba)

Na prahu Klonové války (Star Wars: Zjevná hrozba)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 16.05.2015

Síla se probudí o Vánocích. Čerstvé zprávy a nové upoutávky na Star Wars Epizodu VII. sebevědomě navazují na původní trilogii. Fanoušci hltají každé slovo režiséra J. J. Abramse a při pohledu na lebku přilby Dartha Vadera zatajují dech, aby se stylovou hláškou Fordova Hana Sola s úlevou vydechli a uznali, že jsou zase doma. Že to dobře dopadne a dočkáme se tentokrát stylového nástupce. Veškerý kánon, který vznikl pro doplnění mezer všech filmů, jako jsou mnohá knižní a komiksová pokračování rozvíjející děj po porážce Impéria a dotvářející vesmír George Lucase byl sice oficiálně postaven mimo hlavní linii (vznikají nové příběhy), ale kusů rozvíjejících Epizody I. a II. se to teoreticky týkat nemusí. Sídlí totiž poměrně daleko v minulosti a lze je tedy stále brát jako platné části filmového univerza. Do prosince je však stále daleko a čas by nám tak mohl zkrátit poslední omnibus od BB/Artu - Zjevná hrozba, který navazuje na Vyslance a zabijáky. Dle očekávání rozvíjí příběhy představených postav a zaplňuje mezery mezi prvními dvěma epizodami, kdy Anakin Skywalker vstoupil do učení Obi-Wana Kenobiho a začal své schopnosti využívat pro dobro Republiky a Jango Fett začal vychovávat svého syna Bobu.


Příběhy jsou roztříštěnější než v minulém omnibusu, ale prim hrají lupiči, žoldáci, piráti a nájemní vrazi. Jediové jsou hlavními hrdiny pouze v nejdelším příběhu zabývajícím se výcvikem Anakina Skywalkera a konfrontací s otrokářem a pirátem Kraynem. Mladý padawan zde podobně jako Luke čelí své nejhorší noční můře a jsme svědky vytvoření jeho prvního světelného meče. Následná mise vede ke konfrontaci s Kraynem a starému dobrému osvobozování otroků, pro které má Skywalker tak trochu slabost (zajímavé je, že Kenobi nikoli). Lehce zašmodrchaný děj nabízí velkou porci akce jako připomínku lepších časů, škoda průměrné kresby. Z konfrontace Skywalker/Darth Maul se dalo vykřesat mnohem více.

Nezklamává ovšem pokračování dobrodružství Janga Fetta, nyní novopečeného táty. Na objednávku vytvořený Boba se má k světu, ale je třeba ho uživit. Pro žoldnéře snadná práce. Zakázka dopravit zpět náboženský artefakt, kterým proudí samotná Síla, v mnohém připomene proslulé krádeže Indiany Jonese a představí se zde i spoře oděná lovkyně Zam Wesell známá z honičky na Corusantu v druhé epizodě. Krom asi nejkvalitnějšího příběhu se oko může pokochat ruční kresbou Toma Fowlera, který si hraje především s odstíny fialové v klubových scénách a syté zeleně v džungli. Jednoznačný vrchol obou loni vydaných omnibusů. Samotná zápletka je jakýmsi prequelem navazujícího příběhu o teroristických plánech generála Khorda, který chce prohnilou Republiku srazit na kolena likvidací jádra Corusantu. Znovu se setkáváme s Fettem a Zam, kteří netradičně pracují na správné straně barikády, a sympaticky dlouhokrkým mistrem jedi Yarelem Poofem.

Potkáme znovu i Aurru Sigg, nájemnou vražedkyni, po které již jednou pátral jedi Ki-Adi-Mundi. Schyluje se ke konfliktu, ve kterém zkříží světelné kordy se svou učitelkou, tajemnou Temnou ženou. Částečně se tu uzavírá dějový oblouk pomsty mladého padawana Hetta. Osud jeho otce zpečetila Aurra v minulé knize, vznikají obavy z jeho přechodu k temné straně. Sigg je hlavní postavou v jedné kratší povídce, kde navštívíme známé planety z původní trilogie (ještě než se staly slavnými) - Endor, Hoth, Tatooine, Bespin, ale krom povedené kresby oblíbených těles Davea McCaiga nenabízí nic zásadního.


Z ostatních příběhů si větší prostor krade pouze pirátský Starfighter: Zkřížené hnáty. Dále jde o propagační komiksy k hračkám, nabízející jiné pohledy na první bitvu Klonové války na Geonosis, kterou známe z filmu. Kresba je slušná a pohled očima hraběte Dooku na souboj s Kenobim a Skywalkerem je zajímavá asi jako (prázdná) krabice od kapesníků; podobně ani finální Anakinova zkouška nenabízí nic převratného, krom zachycení „důležitého“ momentu v historii Hvězdných válek.

Star Wars: Zjevná hrozba svého předchůdce lehce překonává díky většímu prostoru, který nabízí námezdním lovcům a menšímu kopírování filmového děje. Kresba je až na zmíněné dobrodružství Janga Fetta na průměrné úrovni. Akcí nabitý omnibus by měl uspokojit každého fanouška, zvlášť v době, kdy se šílenství kolem Hvězdných válek vrací v plné Síle. BB/Art nyní vydávání Star Wars omnibusů pozastavil, takže je to jedna z posledních šancí vydat se v komiksu do té jedné předaleké galaxie.

Info

Haden Blackman / Timothy Truman - Star Wars: Zjevná hrozba (BB/art, 2015)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3052

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace