Články / Reporty

Na Szigetu: Tom Odell lepší Placeba

Na Szigetu: Tom Odell lepší Placeba

Shaqualyck | Články / Reporty | 14.08.2014

Po balónkové party přišly orgie vlajek. Všichni musí mávat a být absolutně happy. I kdybyste měli napíchnout souseda, nevadí, máchejte tím kusem hadru, co to dá. Zvláštní, že s deštníkem vás dovnitř nepustí, zato vlajky mají zelenou. A kdo nemá, ten dostane. Ať jsme všichni pěkně TOGETHER! Taky jsem nepochopil obří fotku nešťastně zesnulého Robina Williamse na zdi „Before I die…“, ale zpátky k muzice. Belgičtí Girls in Hawaii jsou samí kluci a jejich indie pop připomíná staré Coldplay, přibližně mezi deskami Parachutes a Rush of Blood to the Head. V jemném podkladu kytarových kudrlinek číhají rockové finesy a klidná hladina se rázem stává rozbouřeným mořem. Příjemné překvapení s telefonním sluchátkem místo mikráku. Imagine Dragons na hlavní scéně měli početné publikum, zlatou(!) kytaru, japonské bubny taiko a hitovku Radioactive, nikoliv nepodobnou singlu Dominos od londýnských kytarově elektronkových The Big Pink, kteří se s americkými konkurenty statečně prali pod celtou na A38. Navíc šikovně ladili do shoegazu a to já rád.

Tom Odell se s nikým prát nemusel, jeho fans naplnili šapitó během chvíle až po střechu a romantický pěvec jim zpoza klavíru nezůstal nic dlužen. Ví, jak se dostat holkám pod sukně i jak rozeskákat kotel. Tklivé balady prokládal rockovějšími kousky, během kterých mu kryla záda precizně (se)řízená kapela. Stačilo pohladit klapky, neposednou kadeř uklidit za ucho a lidi se mohli zbláznit. Elton John má konkurenci. Ne tak Miles Kane, přesvědčivějších rock´n´rollových reinkarnací po světě mnoho neběhá. Trochu Buddy Holly, ale ještě víc The Kinks nebo The Yardbirds. Jednoduchá stylizace, pár světel a pekelně rychlá kytara. Svěží a chytlavé na první dobrou. Takhle zní klasika v moderním kabátě, přesněji v leopardí košilce. Zážitek.

Zato Molkovo Placebo na mě účinkuje čím dál méně, naštěstí jsem objevil Blues-Irish stage. Sice na ní nikdo z Irska nehraje (?!), ale třeba Ádám Török and the Mini ukázali, jak skvěle si může poctivé blues rozumět s příčnou flétnou. A Peter Lipa se svým špičkovým bandem, to byl učiněný balzám, navíc s coververzí Just the Two of Us o chloupek lepší originálu. Daleko od hlučícího davu, pod blikajícími psycho květinami na World Village stage jsem na závěr třetího dne podlehl africkým rytmům převážně rodinného uskupení Bassekou Kouyate & Ngoni Ba z Mali. Bubínky, tanečky, křepčící hloučky usměvavých diváků. Těžko uvěřit, že tahle oáza je součástí komerčního humbuku tepajícího jen o pár desítek metrů dál. Ale takový je Sziget.

Info

Sziget 2014
13. 8. 2014, Budapešť, Maďarsko
www.szigetfestival.cz
www.facebook.com/SzigetCZ

foto © žakelýna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.