Články / Rozhovory

Na trh do Utrechtu: Jane Weaver

Na trh do Utrechtu: Jane Weaver

redakce | Články / Rozhovory | 03.11.2017

Jane Weaver má díky svému manželovi Andymu Votelovi (Finders Keepers Records) doma ohromnou sbírku hudby, ale s velkou chutí tvoří také svoji vlastní. Mega Record & CD Fair v holandském Utrechtu je pochopitelně ideální příležitostí k rozšíření kolekce, právě tady seženete snad úplně všechno. Tak trochu podezíráme organizátory festivalu Le Guess Who?, že mají s místními trhovci nějakou dohodu, většina vystupujících totiž svoje honoráře možná utrácí právě tady. Jane Weaver se pídí hlavně po žensky zpívané hudbě arabské provenience, o pár týdnů později se jí můžete v Café V lese zeptat, jak to celé dopadlo. Mezi videa jsme zařadili také úryvek z Malé mořské víly, filmu, který má Jane Weaver moc ráda.

Která alba si chceš letos z největšího trhu na světě odvézt?

Nedávno jsem začala sbírat arabskou hudbu ze šedesátých a sedmdesátých let, zpívanou převážně ženami. Jsem v tomhle okruhu zatím nováček, ale už teď je mi jasné, že toho v tomhle ranku najdu opravdu hodně, je spousta interpretek, písní a příběhů, které je třeba poznat. Názvy písní není úplně snadné vyslovit ani přeložit, je to jedna velká skládačka! Mezi moje největší oblíbence patří Fairouz, Warda al Jazaria, Sabah nebo Nagat Al Saghira. Moc ráda bych si odvezla album Wahdon od Fairouz, moje popová stránka vyžaduje zase singl Toniho Basila Breakawaye, hlavně kvůli B straně s písní I’m 28, a tu smutnou ukojí soundtrack z filmu Madhunter.Kde ses s arabskou hudbou seznámila?

Můj manžel mi pouštěl album, které objevil někde na tureckém bazaru, zcela jsem se do této hudby ponořila, bylo to jako objevit úplně nový svět. Zasvěcením byla píseň od egyptské zpěvačky Nagat Al Saghira, velice hypnotická, něco v té odlišné intonaci ke mě mluví. Pak jsem objevila Fairouz a další. Andy jezdí do Utrechtu dvakrát ročně a teď se pokaždé vrací s taškou plnou libanonské, egyptské nebo alžírské hudby, která je jenom pro mě.


Které album jsi poslouchala poslední rok nejčastěji?

Mám moc ráda album Law Salook od zpěvačky Warda al Jazaria. Je to koncertní nahrávka, na které je slyšet publikum a které podle všeho řádí. Nejsem odborník na tradiční arabskou hudbu, neznám jejich nástroje a vlastně vůbec nevím, proč mě ten zvuk tolik přitahuje, ale zamilovala jsem se do jejího hlasu, který dokáže být nádherně ohebný a zároveň plný povelů. Ale dokážu si představit, že bude pro mnoho lidí poměrně těžké se do této hudby dostat. Vlastně nejsem velký příznivec živých nahrávek, ale tahle je velmi emotivní a náruživá. Taky nevím, o čem je v písních řeč, je to celé velmi záhadné a okouzlující.


Info

Le Guess Who? 2017
9. - 12. 11. 2017
Utrecht, Nizozemí

www.facebook.com/events/1796540707266722
www.facebook.com/leguesswho
www.leguesswho.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Barbora Sliepková

redakce 07.12.2022

V Campu můžete zhlédnout přehlídku Slovenská architektura ve filmu, která uvede i film Čiary režisérky Barbory Sliepkové. Jejím prizmatem na všední věci v naší pravidelné rubrice.

Michal Kudělka (Panenské plameny): „Hrdina“ musí vypadat jako Ladislav Klíma

Shaqualyck 07.11.2022

Sedmá Piper Night proběhla tradičně v prostorách Katolického domu minulý pátek a odehrála se na ní mimo jiné premiérová projekce nového klipu Panenských plamenů.

Justin Sullivan (New Model Army): Vyhlížíme to, co je před námi

Michal Pařízek 19.10.2022

Justin Sullivan během koronavirové pauzy nahrál vlastní album Surrounded, teprve druhé mimo domovskou formaci, s níž ovšem vystoupí za týden v Lucerna Music Baru. Rozhovor.

Sam Lee: Moje stýskání není nikdy příliš dlouhé

Adéla Polka 10.10.2022

Rozhovor o starých pověstech, cikánech, slavících a českých dubových lesích. Před koncertem v Praze, kde s ním mimo jiné vystoupí i Bernard Butler ze Suede.

Jana Burkiewiczová: Co všem těm divokým tvorům necháváme?

Maria Pyatkina 07.10.2022

Lákáme na říjnové číslo Full Moonu věnované tanci rozhovorem s choreografkou Janou Burkiewiczovou o představení Ostrov!, které můžete vidět 11. a 12. října v La Fabrice.

Nilüfer Yanya: Člověk se musí cítit zdravěji, aby byl kreativní

Michaela Šedinová 05.10.2022

Britská písničkářka s irsko-barbadosko-tureckými kořeny letos vydala svou druhou nahrávku Painless. A představí ji v Praze. Rozhovor.

Vojtěch Tkáč (Pulz): Chci prostě dělat koncerty, na které bych sám šel

Jarmo Diehl 24.09.2022

Pokud máte rádi žižkovský klub Palác Akropolis, nemohli jste minout novou koncertní sérii Pulz, jíž je Vojtěch Tkáč dramaturgem. Rozhovor.

Anna Mašátová (Music Navigator): Další vzdělávání je nezbytné

Michal Pařízek 14.09.2022

Skutečně potřebuje svět další showcase? V čem bude MuNa jinou akcí? Zkusme důvody k založení MuNa konkretizovat.

Marián Tesák (Flaam festival): Tento rok je line-up bez akéhokoľvek kompromisu

Michal Pařízek 09.08.2022

Letos se v Nitře představí například Sega Bodega nebo HMLTD, ale také mexická producentka LDY OSC nebo Hyphen Dash, ukrajinská odpověď na slovutné Badbadnotgood.

Andrej Awo Štepita (Tanečno): Obdivujem aktivitu každého v umeleckej sfére

Maria Pyatkina 08.08.2022

Jaké to je organizovat multižánrovou taneční akci ve vzdáleném slovenském městě? A na co se můžeme těšit příští týden v Námestovu? Vypráví organizátor Tanečna Andrej Awo Štepita.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace