Články / Rozhovory

Na trh do Utrechtu: Jane Weaver

Na trh do Utrechtu: Jane Weaver

redakce | Články / Rozhovory | 03.11.2017

Jane Weaver má díky svému manželovi Andymu Votelovi (Finders Keepers Records) doma ohromnou sbírku hudby, ale s velkou chutí tvoří také svoji vlastní. Mega Record & CD Fair v holandském Utrechtu je pochopitelně ideální příležitostí k rozšíření kolekce, právě tady seženete snad úplně všechno. Tak trochu podezíráme organizátory festivalu Le Guess Who?, že mají s místními trhovci nějakou dohodu, většina vystupujících totiž svoje honoráře možná utrácí právě tady. Jane Weaver se pídí hlavně po žensky zpívané hudbě arabské provenience, o pár týdnů později se jí můžete v Café V lese zeptat, jak to celé dopadlo. Mezi videa jsme zařadili také úryvek z Malé mořské víly, filmu, který má Jane Weaver moc ráda.

Která alba si chceš letos z největšího trhu na světě odvézt?

Nedávno jsem začala sbírat arabskou hudbu ze šedesátých a sedmdesátých let, zpívanou převážně ženami. Jsem v tomhle okruhu zatím nováček, ale už teď je mi jasné, že toho v tomhle ranku najdu opravdu hodně, je spousta interpretek, písní a příběhů, které je třeba poznat. Názvy písní není úplně snadné vyslovit ani přeložit, je to jedna velká skládačka! Mezi moje největší oblíbence patří Fairouz, Warda al Jazaria, Sabah nebo Nagat Al Saghira. Moc ráda bych si odvezla album Wahdon od Fairouz, moje popová stránka vyžaduje zase singl Toniho Basila Breakawaye, hlavně kvůli B straně s písní I’m 28, a tu smutnou ukojí soundtrack z filmu Madhunter.Kde ses s arabskou hudbou seznámila?

Můj manžel mi pouštěl album, které objevil někde na tureckém bazaru, zcela jsem se do této hudby ponořila, bylo to jako objevit úplně nový svět. Zasvěcením byla píseň od egyptské zpěvačky Nagat Al Saghira, velice hypnotická, něco v té odlišné intonaci ke mě mluví. Pak jsem objevila Fairouz a další. Andy jezdí do Utrechtu dvakrát ročně a teď se pokaždé vrací s taškou plnou libanonské, egyptské nebo alžírské hudby, která je jenom pro mě.


Které album jsi poslouchala poslední rok nejčastěji?

Mám moc ráda album Law Salook od zpěvačky Warda al Jazaria. Je to koncertní nahrávka, na které je slyšet publikum a které podle všeho řádí. Nejsem odborník na tradiční arabskou hudbu, neznám jejich nástroje a vlastně vůbec nevím, proč mě ten zvuk tolik přitahuje, ale zamilovala jsem se do jejího hlasu, který dokáže být nádherně ohebný a zároveň plný povelů. Ale dokážu si představit, že bude pro mnoho lidí poměrně těžké se do této hudby dostat. Vlastně nejsem velký příznivec živých nahrávek, ale tahle je velmi emotivní a náruživá. Taky nevím, o čem je v písních řeč, je to celé velmi záhadné a okouzlující.


Info

Le Guess Who? 2017
9. - 12. 11. 2017
Utrecht, Nizozemí

www.facebook.com/events/1796540707266722
www.facebook.com/leguesswho
www.leguesswho.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Daniel Prokop: České protestsongy omílají tisíckrát řečené věci

Aneta Martínková 17.01.2022

Daniel Prokop je oblíbený především proto, že nasvěcuje společné zájmy znesvářených společenských táborů. Nedávno jsem narazila na jeho deset let starý článek v magazínu Rock & Pop...

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Čavalenky: Ludé ščá od smíchu

Jakub Šíma 17.01.2022

Nakonec vše klaplo a byla z toho více než hodina přátelského hovoru, který neustále prozařovala Čavalenkyho upřímnost stejně jako čistota jeho charakteru.

Kancelář Kreativní Evropa: Hlavní je konat

Jarmo Diehl 02.12.2021

Proč je v kultuře více žen, ale na vedoucích pozicích přibývá mužů? Nejen na tuto otázku jsme hledali odpovědi před online konferencí Moc žen a kultura.

Simon Reynolds: Zachycovat módu v pohybu

Karel Veselý 30.11.2021

Pokud jde o alternativní hudbu, těžko bychom v posledním čtvrtstoletí našli vlivnějšího publicistu, než je Simon Reynolds. Rozhovor.

Jacob Kirkegaard: Kremace, nebo rozklad, toť otázka

Václav Adam 09.11.2021

Dánský umělec Jacob Kirkegaard uvede dílo Opus Mors, zachycující v detailech zvuky, které člověk už sám běžně neuslyší, jelikož už je mrtvý... Rozhovor.

Vladivojna La Chia: V krizových situacích si nelibuju

Blanka Kůrková 09.10.2021

Zpěvačka, skladatelka, textařka a vystudovaná výtvarnice vydává páté sólové album, které pokřtí v Praze, Brně a Ostravě.

Jan Jílek (AČFK): Kino se taky vrátí

Jarmo Diehl 06.10.2021

Právě dnes má premiéru film Malířka a zloděj v distribuci Asociace českých filmových klubů. Rozhovor o filmových klubech, postcovidové situaci a víře v budoucnost.

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace