Články / Recenze

Nadčasový monolit  Normana Westberga

Nadčasový monolit Normana Westberga

Jiří Akka Emaq | Články / Recenze | 02.02.2016

Možná už by měl někdo začít natáčet filmy k albům pro neexistující filmy. Tahleta ambientní koupačka jednoho ze zásadních členů Swans Normana Westberga by si to rozhodně zasloužila. Byla nahrána už v roce 2013 a vyšla v limitované sérii 75 kusů s ručně dělaným obalem. Nyní ji remasteroval a pod labelem Room40 vydal australský skladatel a kurátor Lawrence English.

Trojpísňové album se rozpíná na délce třiceti minut. Westbergova kytara, reverbovaná a delayovaná, zní v táhlých tónech téměř jako klávesy a vlastně těžko uvěřit, že to kytara opravdu je. Úvodní Frostbite Falls zní jako intro nedávno vydané desky Inversum od Dark Buddha Rising, pouze nepřijde ono katarzní doommetalové hrábnutí do strun a skladba zůstane zatavena v mrazivých kusech vodopádů až do konce. Stejně tak se převalí i následující Oops, Wrong Hat a Bunny Hill. Názvy jsou navzdory očekávání jen jakýmsi absurdním přívěškem.

„Třináctka“ je kompaktní a meditační, je náladotvornou slitinou, jejíž jednotlivé složky se přelévají přes sebe, mísí se a opět rozpojují v jakémsi organickém tanci života a smrti. Nekonečný klid a vyrovnanost se valí skrze nadčasový monolit. Krátká nahrávka plná věčnosti. Co více k tomu říct. Výlet do abstraktních hudebních krajin, který stojí za to.


Info

Norman Westberg – 13 (Room40, 2015)
www.normanwestberg.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Příliš dlouhá cesta k příliš prchavé nostalgii (Deafheaven)

redakce 16.09.2019

Ordinary Corrupt Human Love je stejnou měrou tvůrčí svoboda jako okázalá vypočítavost.

Cesta do hlubin dánské duše (Søren Bebe)

redakce 13.09.2019

Bebeho skladby na albu Echoes nejsou pouhou ozvěnou, ale vlastním hlasem, který Bebeho řadí k nejslibnějším talentům nejen skandinávské hudební scény.

Nelítostná dekompozice klubového elektra (Blanck Mass)

redakce 12.09.2019

Krutá atmosféra nelítostně tepající do posluchačových spánků je jasným testamentem doby. Reflexe environmentálního žalu, deprese, dekontrukce a kompozice naděje?

Improvizační dialog (Haco, Takako Minekawa, Dustin Wong, Tarnovski)

redakce 05.09.2019

Kannazuki je tradiční japonské pojmenování pro říjen v lunárním kalendáři. Nahrávka totiž vznikla právě 1. října loňského roku.

Uprostřed božského aroma (HTRK)

redakce 04.09.2019

Melancholické písně australského dua HTRK dýchají osamělostí. Platí to i pro novou nahrávku, kterou zítra představí v Praze?

Stopující chlápek u silnice (Bruce Springsteen)

redakce 04.09.2019

Springsteenův přímočarý autorský styl zůstal neobroušen a na Western Stars se mu po letech opět dostává adekvátní formy.

Vana plná extáze (Hot Chip)

redakce 03.09.2019

A Bath Full of Ecstasy je zatím tím nejpopovějším albem Hot Chip, ostatně dva roky nazpět psali Goddard a Taylor písně pro Katy Perry.

Tady není místo pro slabost (Bolehlav)

redakce 01.09.2019

Michal Milko poslal francouzskému labelu Audiotrauma písně s dotazem, zda by si nemohl zahrát na jejich každoročním pražském festivalu. Co se stalo?

Vstříc temným zítřkům (Bahratal)

redakce 31.08.2019

Domácí krajinou táhne trojspřeží Bahratal – Lezok – Náv, pod diktátem jejichž riffů se nihilismus nejhrubšího zrna sbližuje s alternativní scénou.

Zrcadlo za éterickou mlhou (Drab Majesty)

redakce 20.08.2019

Každý mileniál hovící osmdesátkovým zvukům spojovaným s gotickou subkulturou musí být vděčný za jeho soudobou renesanci.