Články / Recenze

Nadčasový monolit  Normana Westberga

Nadčasový monolit Normana Westberga

Jiří Akka Emaq | Články / Recenze | 02.02.2016

Možná už by měl někdo začít natáčet filmy k albům pro neexistující filmy. Tahleta ambientní koupačka jednoho ze zásadních členů Swans Normana Westberga by si to rozhodně zasloužila. Byla nahrána už v roce 2013 a vyšla v limitované sérii 75 kusů s ručně dělaným obalem. Nyní ji remasteroval a pod labelem Room40 vydal australský skladatel a kurátor Lawrence English.

Trojpísňové album se rozpíná na délce třiceti minut. Westbergova kytara, reverbovaná a delayovaná, zní v táhlých tónech téměř jako klávesy a vlastně těžko uvěřit, že to kytara opravdu je. Úvodní Frostbite Falls zní jako intro nedávno vydané desky Inversum od Dark Buddha Rising, pouze nepřijde ono katarzní doommetalové hrábnutí do strun a skladba zůstane zatavena v mrazivých kusech vodopádů až do konce. Stejně tak se převalí i následující Oops, Wrong Hat a Bunny Hill. Názvy jsou navzdory očekávání jen jakýmsi absurdním přívěškem.

„Třináctka“ je kompaktní a meditační, je náladotvornou slitinou, jejíž jednotlivé složky se přelévají přes sebe, mísí se a opět rozpojují v jakémsi organickém tanci života a smrti. Nekonečný klid a vyrovnanost se valí skrze nadčasový monolit. Krátká nahrávka plná věčnosti. Co více k tomu říct. Výlet do abstraktních hudebních krajin, který stojí za to.


Info

Norman Westberg – 13 (Room40, 2015)
www.normanwestberg.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.

Můžete bez obav zůstat (Chromatics)

Tomáš Kouřil 16.12.2019

Retro estetika je pro ně prostředkem, výraznou, ale ne omezující kulisou pro vyjádření něčeho hlubšího, než je záliba v syntezátorovém zvuku a neonových světlech.

Mrtvá kočička? (Tove Lo)

Tomáš Kouřil 15.12.2019

Zatímco před pár lety se bolestínsky vyzpívávala z prázdnoty, na nejnovější desce Sunshine Kitty je optimističtější.