Články / Reporty

Nadžánrová mystika Ulver

Nadžánrová mystika Ulver

Anna Libánská | Články / Reporty | 10.02.2014

Poté, co Ulver zveřejnili únorovou koncertní šňůru, v níž neopomenuli ani Prahu, srdce mnoha fanoušků poskočila blahem. Koncerty kapely, která po většinu své kariéry živá vystoupení zcela odmítala a vytvořila tak kolem sebe jakousi neprostupnou auru, nesou punc něčeho výjimečného. Když už tito experimentátoři a hudební hledači koncertují, dávají tušit, že to bude zážitek s velkým Z.

Zážitek to byl vskutku nevšední a vzhledem k vysoké míře improvizace nemá smysl hovořit o konkrétních skladbách, je nutné brát vystoupení jako jeden jediný celek. Rámcovost umocňovalo entrée v podobě zvuků evokujících vzlétající gripeny a taky Vesmírná odyssea na pozadí, která koncert i uzavírala. Ostatně o útržcích z více či méně kontroverzních filmů míhajících se za kapelou by se dal napsat samostatný článek. Občas mezi filmy probleskly i psychedelické obrazce a když se za zvuků tranz navozující tóniny na plátně roztočila černobílá spirála, šly na mě závratě. Určité pasáže koncertu by snesly nálepku psychedelické, jiné by naopak posluchačovo (ne)vědomí mohly ovlivnit až příliš a u slabších jedinců spustit psychickou chorobu. Místy se Ulver pasovali do role šamanů, kteří za bušení gongu a řinčení řetězů umožňují divákům prožít neopakovatelný mystický zážitek. Komplexní audiovizuální dojem byl tak celistvý, že se divák dokázal zcela oprostit od materiálního světa a obrátit pozornost do svého nitra.

Taková je hudba Ulver – introvertní, transcendentální, slovy nepostihnutelná a neohraničená. Ulver své improvizační opusy avizovali ještě před začátkem tour, přesto někteří návštěvníci přišli s odlišným očekáváním a sáhodlouhými volnými pásmy byli poněkud zaskočeni. Čekal-li někdo nekompromisní metalovou řež, zavítal na jinou kapelu. Ulver jsou hudebními poutníky, kteří během koncertu urazí stovky mil napříč žánry. Jejich spojení s black metalem je tenoulinké, sice tu stále zůstávají jisté reminiscence, ale stejně tak bychom nalezli odkazy na množství jiných žánrů, z nichž žádný nehraje prim.

Diváci, kteří si byli vědomi toho, co je čeká a nenechali se hudebními vrtochy vlčí smečky vyvést z míry, museli být ohromeni. Ulver do své hudby vnesli čtyři rozměry, podařilo se jim podmanit si všechny divákovy smysly a zanechat ho v napjatém očekávání toho, co bude následovat. Pokud právě toto není znamením pětihvězdičkového koncertu, tak nevím.

Info

Ulver (no)
7. 2. 2014, Palác Akropolis, Praha

foto © Tomáš Vlk

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.