Články / Seriály / / Napalblob

NapalBlob uvádí: Narajama

NapalBlob uvádí: Narajama

RADEK.K. | Články / Seriály / / Napalblob | 14.05.2013

Balada o Narajamě? Japonský film mi byl doporučen Boržou a shledal jsem jej velmi výživným. Skupina Narajama? Byla mi zaslána vydavatelstvím (tedy Fidem) a shledávám ji neméně zajímavou. Ano, ve sbírce mám jejich staré album, které budu muset provětrat. Leží na něm prach a matná vzpomínka. Nebýt novinky, už čtvrtého (!) alba, těžko by se prodíralo zpoza jiných. A jak tak aktualitu poslouchám, k mé škodě.

Pohádkové ilustrace Briana Tjepkema na matném digipacku nabízí jedno z možných uchopení. Pestrost, hravost, barevnost. Alternativa nemusí vždy znamenat překomplikovanost, divnost za každou cenu. Ano, k porozumění je potřeba trochu víc než tupě sedět a „jen“ poslouchat. Napadá mě přirovnání k sudoku. Než rébus zlomíte a hbitě doplníte zbývající čtverečky, lámete si hlavu, odkládáte, rozčilujete se, málem lámete tužky. Ovšem po přenesení se za vzpouzející se bariéru přijde úleva.

Ani druhý poslech mi neumožňuje najít rychlý příměr. Snad to ani není možné, snad to není potřeba. Stále sršící nástroje, příjemně frázující vokál, nejednou se s lehkostí rozlétávající do prostoru. Rockové trio preludující tak akorát, abych i já art rockem nekojený posluchač neměl pocit trapna. Vše srozumitelně doplňuje zpěvák Milan Lovec Bílovský pečlivými klávesovými barvami, nejednou také rejstříkem klavírním. Právě v těch okamžicích se dostavuje vzdálený pocit lidové muziky. Chvíli té naší, aby po chvíli vše umně propojil s ozvěnou lidové hudby odkudsi. České slabikování si před kytarovým sólem s vířícími bubny až šamansky zahaleká. Po vyslechnutí vypíchnuté baskytary ve skladbě Ural se vraťte na začátek a poslechněte si, jak Igor Judas hraje ve skrytu ostatních. Nemenší zážitek. Až si říkám, jak je možné, že takovouto perlu „musí“ vydat malinké vydavatelství a neperou se o ni velikáni na trhu?

Kašlat na to, dokud tu budou Fidové a jemu podobní, není potřeba smutnit. Pro zvýšení etnické divnosti představí Miloslav Inocenc Černý sólíčko na orientální prehistorické domácké harfě, jež zní jako africká kalimba, tedy tykvička s několika přichycenými plíšky na drnkání. Tanečně vláčný Pan násilí a paní Válka přináší nejen smutné povzdechnutí v textu, ale taky kytaru znějící jako cosi mezi mandolínou a banjem. Svatosvatě zní rockovou podstatou, což vůbec nevadí ani při zpěvákově chození po notové osnově. Ve Slováckém Tibetsku nám již zmíněný host Inocenc Černý představí vibrace obřích kovových rour v podání tuzemských plastových trubek. Na obalu závěrečná uklidňující Kergueleny je doplněna pětiminutovým tichem. Ve skrytu za ním se totiž nachází ještě neavizovaný bonus, jakési opatrné, přesto třeskuté setkání perkusí s kapelou. Zajímavých sedm minut.

Info

Narajama - 3'mej (Ears & Wind Records, 2013)
www.cirkusworld.com/narajama/narajama.html

Autor provozuje Napalmed.blog>, prostor mezi hudbou a hlukem.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články