Články / Reporty

Narozeninová oslava (Rock for People)

Narozeninová oslava (Rock for People)

Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 06.07.2014

Největší český mainstreamový hudební festival si v průběhu let vybudoval stabilní fanouškovskou základnu, která každoročně očekává nejprofláklejší jména světové scény, včetně přepáleného sci-fi typu Foo Fighters, Radiohead nebo Coldplay. Letmý pohled na plakát prozradil, že letošní ročník Rock For People byl v tomto ohledu slabší než obvykle - zhulený revolucionář Manu Chao aktuálně zažívá spíše ústup ze slávy, obdobně jako vysloužilá skáčková legenda Madness, “největší česká kapela všech dob” Lucie přiláká spíše zástup pamětníků než mladou generaci, naopak mladá skotská kytarovka Biffy Clyro se do povědomí českých fanoušků doposud nezapsala a angažování béčkové akční hvězdy Stevena Seagala vyznívá jako nepovedený vtip. Na druhou stranu - není role headlinerů přeceňovaná? A co pověstná festivalová atmosféra?

Páteční den nabídl přímo ideální festivalové počasí, areál hradeckého letiště se však zaplňoval velmi zvolna a návštěvníci si tak mohli užívat prakticky neexistující fronty. První podstatnou hudební událostí se stalo vystoupení tří zástupců české nezávislé scény - Republic of Two se prezentovali křehkým indie folkem na nepříliš útulné střeše Red Bull Tour Busu, nováčci The Linings v hangáru vzývali duchy MGKK Telepathy a Luno v šapitó nadělovali lehkou depresi. Následující koncert Please The Trees vyzněl do ztracena, přes všechny sympatie se na festival formátu Rock for People zkrátka nehodí.

Příjemné překvapení na Staropramen stagi způsobila francouzská stoner rocková formace 7 Weeks, která zdatně střídala dlouhé psychedelické pasáže a strojově přesný nářez. Role černého koně festivalu se však zmocnila japonská dívčí skupina Tricot, osobitá směsice mathcoru, post-rocku a indie rocku neustále překvapovala rytmickými změnami a technickou vytříbeností. Roztomilý zpěv v japonštině, kdy se jednotlivé členky vzájemně doplňovaly, působil neuvěřitelně návykově a bezprostřední nadšení pro věc se okamžitě přenášelo na publikum - zběsilé taneční kreace nebraly konce, zpěvačka se vrhnula dolů ke hrazení a kytaristka odehrála část setu v kotli mezi fanoušky. Člověk až odmítal věřit, že se jedná o první vystoupení v Evropě, lépe to ani nešlo naplánovat.

Britská dvojka Blood Red Shoes působila na hlavní scéně jako chutná jednohubka před večerní hostinou - fanouškovské nadšení a pečlivě naposlouchaná diskografie rockových velikánů nezaručuje novou instantní klasiku. Karel Gott, “hvězda” minulého ročníku, strašil návštěvníky alespoň na billboardech propagujících podzimní turné, přesto se historie opakovala. Chinaski nebo The Afghan Whigs? Z pohledu festivalového publika jasně zvítězila česká kolovrátková stálice, naštěstí po prvních pár skladbách se Greg Dulli a spol. dočkali důstojnější kulisy. Celé vystoupení se neslo v režii novinky Do to the Beast, která se v mnohém vyrovná léty prověřenému materiálu z dnes už klasických desek Black Love nebo 1965 - rezignace na největší hity se tak bezezbytku vyplatila. Charismatický gentlemen Dulli se opět mírně zakulatil a trojice kytaristů umně maskovalo absenci Ricka McColluma, k absolutní extázi chyběl pouze delší hrací čas.

Druhý festivalový den nabídl i přes absenci velkých jmen několik zajímavých vystoupení, po organizační stránce vše fungovalo na jedničku a příjemnou atmosféru kazila pouze všudypřítomná komerce připomínající Matějskou...

Info

Rock for People
4.7. 2014, Festivalpark, Hradec Králové

foto © Nikola Hrušáková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové barvy a skryté spodní proudy (Lenka Dusilová & Řeka ansámbl)

Jiří V. Matýsek 23.12.2021

Album Lenky Dusilové Řeka živě na prknech Nové scény pražského Národního divadla, v plném obsazení, skvělým zvukem a výjimečnou atmosférou? Splněný sen.

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace