Články / Reporty

Narušení Le Butcherettes

Narušení Le Butcherettes

Veronika Wohlrabová | Články / Reporty | 27.03.2018

Aby bylo jasno hned na úvod, "narušení" v tom nejlepším slova smyslu. Stačí se podívat na jakýkoliv videoklip, Le Butcherettes jsou znepokojivě geniální. Nebo geniálně znepokojiví? Kontroverzní formace z Mexika má za sebou více než desetileté působení, během něhož stihla spolupracovat třeba s Iggym Popem. Nejdříve prosluli neortodoxními vystoupeními, při kterých se polévali krví, dováděli s prasečími hlavami, řeznickými noži. Ale toho jsme se v Praze nedočkali, jejich působivost už není tak prvoplánová.

Páteří kapely je Teresa Suarez známá jako Teri Gender Bender, na první pohled nevinná dívka, která zaskočí drsnými texty a nepředvídatelným chováním. Jarní evropské turné, jehož Praha byla poslední zastávkou, s ní absolvovala překrásná Alejandra Robles Luna za bicími, zvládající razantní rytmus s citem pro jemnost tam, kde to skladba vyžaduje, a na postu druhého kytaristy/basáka a klávesisty Riko Rodríguez-López.

V garage-punkovém duchu zahájili večer ve Futurum Music Baru tuzemští The Oxx. Mladá kapela z Mělníka vydala split společně se znojemskými Psychocandy, a to pěkně „po staru” na vinylu. Svérázný punkový nářez působil roztříštěně, ale dobré nápady mu nechyběly. Po krátké pauze bez napínání nebo vytleskávání pódium převzala Teri Gender Bender s písní Witchless C Spot z poslední desky A Raw Youth. S namalovanou červenou páskou přes oči a démonickým pohledem okamžitě uhranula. K přídomkům zpěvačka, textařka, kytaristka a klávesistka přidejme herecký talent a fyzickou výdrž. Divoké řádění na pódiu, kdy zvládala přeskakovat mezi jednotlivými nástroji a během toho zpívat, zaslouží obdiv. Frontmanka, která je též dvorní textařkou kapely, proslula svými feministickými názory, inspirací jsou jí témata zacházení se ženami v Mexiku i hrůzy ženské obřízky – odtud také název kapely. Zhruba v polovině setu při skladbě Dress Off se Gender Bender vydala do publika a svlékla se (za ochotné pomoci obecenstva) ze zeleného overalu do červených šatů. Proměna v řeznici byla dokonána.

Texty v kombinaci s naléhavým podáním pronikají k posluchačům mnohem intenzivněji než z desky, i proto je hlavní protagonistka adorována. Její dojetí svědčilo o tom, že to nebere jako samozřejmost, a na závěr přidala prodlouženou verzi jednoho z nejoblíbenějších singlů Henry Don't Got Love, s odkazem na Henryho Millera. Le Butcherettes živě představují show, která strhne, přinutí pogovat nebo alespoň obdivně zírat. A to každá kapela neumí. Ať pochází z řeznického krámu, nebo vegetariánské jídelny.

Info

Le Butcherettes (mex) + The Oxx
23. 3. 2018 Futurum Music Bar, Praha

foto © Martin A.K.A Gingerdope

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Le Guess Who? 2022 – To nejlepší

redakce 15.11.2022

Kromě denního zpravodajství nabízíme tradičně stručný výběr z nejlepších koncertů, podrobnější reportáž najdete v lednovém Full Moonu.

Tolik sebevědomí i pochybností zároveň (Sudan Archives)

Jakub Béreš 15.11.2022

Místo R&B zpěvačky vyzařující klid připomínala rockstar, ve svých manýrách ale nikdy neošidila samotný pěvecký výkon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace