Články / Reporty

Narušení Le Butcherettes

Narušení Le Butcherettes

Veronika Wohlrabová | Články / Reporty | 27.03.2018

Aby bylo jasno hned na úvod, "narušení" v tom nejlepším slova smyslu. Stačí se podívat na jakýkoliv videoklip, Le Butcherettes jsou znepokojivě geniální. Nebo geniálně znepokojiví? Kontroverzní formace z Mexika má za sebou více než desetileté působení, během něhož stihla spolupracovat třeba s Iggym Popem. Nejdříve prosluli neortodoxními vystoupeními, při kterých se polévali krví, dováděli s prasečími hlavami, řeznickými noži. Ale toho jsme se v Praze nedočkali, jejich působivost už není tak prvoplánová.

Páteří kapely je Teresa Suarez známá jako Teri Gender Bender, na první pohled nevinná dívka, která zaskočí drsnými texty a nepředvídatelným chováním. Jarní evropské turné, jehož Praha byla poslední zastávkou, s ní absolvovala překrásná Alejandra Robles Luna za bicími, zvládající razantní rytmus s citem pro jemnost tam, kde to skladba vyžaduje, a na postu druhého kytaristy/basáka a klávesisty Riko Rodríguez-López.

V garage-punkovém duchu zahájili večer ve Futurum Music Baru tuzemští The Oxx. Mladá kapela z Mělníka vydala split společně se znojemskými Psychocandy, a to pěkně „po staru” na vinylu. Svérázný punkový nářez působil roztříštěně, ale dobré nápady mu nechyběly. Po krátké pauze bez napínání nebo vytleskávání pódium převzala Teri Gender Bender s písní Witchless C Spot z poslední desky A Raw Youth. S namalovanou červenou páskou přes oči a démonickým pohledem okamžitě uhranula. K přídomkům zpěvačka, textařka, kytaristka a klávesistka přidejme herecký talent a fyzickou výdrž. Divoké řádění na pódiu, kdy zvládala přeskakovat mezi jednotlivými nástroji a během toho zpívat, zaslouží obdiv. Frontmanka, která je též dvorní textařkou kapely, proslula svými feministickými názory, inspirací jsou jí témata zacházení se ženami v Mexiku i hrůzy ženské obřízky – odtud také název kapely. Zhruba v polovině setu při skladbě Dress Off se Gender Bender vydala do publika a svlékla se (za ochotné pomoci obecenstva) ze zeleného overalu do červených šatů. Proměna v řeznici byla dokonána.

Texty v kombinaci s naléhavým podáním pronikají k posluchačům mnohem intenzivněji než z desky, i proto je hlavní protagonistka adorována. Její dojetí svědčilo o tom, že to nebere jako samozřejmost, a na závěr přidala prodlouženou verzi jednoho z nejoblíbenějších singlů Henry Don't Got Love, s odkazem na Henryho Millera. Le Butcherettes živě představují show, která strhne, přinutí pogovat nebo alespoň obdivně zírat. A to každá kapela neumí. Ať pochází z řeznického krámu, nebo vegetariánské jídelny.

Info

Le Butcherettes (mex) + The Oxx
23. 3. 2018 Futurum Music Bar, Praha

foto © Martin A.K.A Gingerdope

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dock, Bardo a standardy

redakce 20.10.2019

Umíte si představit situaci, kdy se majitel podniku postaví do dveří svého klubu, aby při vybírání vstupného všem vysvětloval, že je potřeba být během koncertu potichu?

Minulost v 16mm, současnost v Brně (Brno 16)

redakce 19.10.2019

Jak jsem se kdysi rozhodovala podle programu, dnes je pro mě důležitější celková atmosféra a socializační aspekt. Brněnská šestnáctka.

Síla představivosti (Laura Mvula)

redakce 17.10.2019

Všem jistě utkvělo její konstatování, že s orchestrem měli před koncertem jen jednu společnou zkoušku, což přirovnala k tomu, mít první sex a hned po něm dítě.

Staré vs. zastaralé: The Mystery of Bulgarian Voices ft. Lisa Gerrard

redakce 17.10.2019

S bohorovným úsměvem Buddhy a pompou Marie Antoinetty sice působila všelijak, její vokální charisma ale konečně dalo setu jasný charakter.

Intimita pro odcizené (Frankie Cosmos / Lina Tullgren)

redakce 14.10.2019

„The world is crumbling and/ I don’t have much to say,“ zpívá v písni Moonsea, která mi připadá důvěrně známá...

Příchod smutného Ježíše (Nick Murphy)

redakce 14.10.2019

Murphyho repertoár překypuje zajímavými hudebními řešeními a výpravami do různých hudebních žánrů, ale tentokrát mu trochu chyběla šťáva.

Jazz Goes to Town podruhé: Jazz bez klišé

redakce 13.10.2019

Možná se ve své představě snobského fanouška jazzu pletu, ale jestli (vůbec) nějací jezdí do Hradce Králové na Jazz Goes to Town...

Suverenita a zároveň zraniteľnosť (Lingua Ignota)

redakce 12.10.2019

Neviem, či ma niekedy prestane fascinovať tá úprimnosť, drásavá krása, monumentálnosť a zároveň intimita...

Jazz Goes to Town: Vládci chaosu (se saxofonem)

redakce 12.10.2019

Festival neskromný v line-upu. Nemá tendenci vozit vyložené jazzové superhvězdy, staví na kvalitě a neotřelých spojeních.

Krátká i dlouhá půlhodina ve finské sauně (Lunchmeat Festival 2019)

redakce 08.10.2019

Představení Cateriny Barbieri nabídlo zasněné arpeggio plochy, ale i pulzující basy v kombinaci s environmentálně laděnou projekcí. Ale bylo toho mnohem víc: detroit techno, gabba, dekonstrukce i hlavolamy.