Články / Reporty

Narušení Le Butcherettes

Narušení Le Butcherettes

Veronika Wohlrabová | Články / Reporty | 27.03.2018

Aby bylo jasno hned na úvod, "narušení" v tom nejlepším slova smyslu. Stačí se podívat na jakýkoliv videoklip, Le Butcherettes jsou znepokojivě geniální. Nebo geniálně znepokojiví? Kontroverzní formace z Mexika má za sebou více než desetileté působení, během něhož stihla spolupracovat třeba s Iggym Popem. Nejdříve prosluli neortodoxními vystoupeními, při kterých se polévali krví, dováděli s prasečími hlavami, řeznickými noži. Ale toho jsme se v Praze nedočkali, jejich působivost už není tak prvoplánová.

Páteří kapely je Teresa Suarez známá jako Teri Gender Bender, na první pohled nevinná dívka, která zaskočí drsnými texty a nepředvídatelným chováním. Jarní evropské turné, jehož Praha byla poslední zastávkou, s ní absolvovala překrásná Alejandra Robles Luna za bicími, zvládající razantní rytmus s citem pro jemnost tam, kde to skladba vyžaduje, a na postu druhého kytaristy/basáka a klávesisty Riko Rodríguez-López.

V garage-punkovém duchu zahájili večer ve Futurum Music Baru tuzemští The Oxx. Mladá kapela z Mělníka vydala split společně se znojemskými Psychocandy, a to pěkně „po staru” na vinylu. Svérázný punkový nářez působil roztříštěně, ale dobré nápady mu nechyběly. Po krátké pauze bez napínání nebo vytleskávání pódium převzala Teri Gender Bender s písní Witchless C Spot z poslední desky A Raw Youth. S namalovanou červenou páskou přes oči a démonickým pohledem okamžitě uhranula. K přídomkům zpěvačka, textařka, kytaristka a klávesistka přidejme herecký talent a fyzickou výdrž. Divoké řádění na pódiu, kdy zvládala přeskakovat mezi jednotlivými nástroji a během toho zpívat, zaslouží obdiv. Frontmanka, která je též dvorní textařkou kapely, proslula svými feministickými názory, inspirací jsou jí témata zacházení se ženami v Mexiku i hrůzy ženské obřízky – odtud také název kapely. Zhruba v polovině setu při skladbě Dress Off se Gender Bender vydala do publika a svlékla se (za ochotné pomoci obecenstva) ze zeleného overalu do červených šatů. Proměna v řeznici byla dokonána.

Texty v kombinaci s naléhavým podáním pronikají k posluchačům mnohem intenzivněji než z desky, i proto je hlavní protagonistka adorována. Její dojetí svědčilo o tom, že to nebere jako samozřejmost, a na závěr přidala prodlouženou verzi jednoho z nejoblíbenějších singlů Henry Don't Got Love, s odkazem na Henryho Millera. Le Butcherettes živě představují show, která strhne, přinutí pogovat nebo alespoň obdivně zírat. A to každá kapela neumí. Ať pochází z řeznického krámu, nebo vegetariánské jídelny.

Info

Le Butcherettes (mex) + The Oxx
23. 3. 2018 Futurum Music Bar, Praha

foto © Martin A.K.A Gingerdope

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.