Články / Sloupky/Blogy

Natřískáno v Ji.hlavě

Natřískáno v Ji.hlavě

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 26.10.2017

Hned první ostrý den po zahájení Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava začal drobným zklamáním. V Domě Gustava Mahlera byla bohužel zrušena videoinstalace dvou velikánů finské elektronické hudby Mika Vainia a Erkkiho Kurenniemiho – Obrazy elektřiny. Naštěstí akce nabízí dost jiných potěšení v podobě projekcí od střízlivých deseti hodin dopoledne, první letošní projekcí v sále Dělnického domu začala nová sekce o přírodě.

Film Mají zvířata práva? Francouze Martina Blancharda začal zlehka a hravě, aby posléze zvážněl, nikdy se ale nevydal cestou kázání či dogmatismu. Sice vyjma záběrů na experimenty s kognitivními funkcemi zvířat nepřinesl žádné argumenty, ale dal do společného kontextu spoustu příkladů soužití člověka a zvířete a představil různé způsoby řešení, aniž by káral, varoval nebo přeháněl. Svižný a zároveň nekontroverzní snímek zhlédlo i několik tříd prvního stupně, což bylo vcelku odvážné pedagogické rozhodnutí, jelikož několik záběrů bylo na hraně (násilí).

Stejnou kategorii rozvinula i večerní projekce Planeta Česko, beroucí na svá bedra honosný záměr, představit v monumentálním stylu cyklu Planeta Země lokální, divokou přírodu. Zatímco filmový komentář není unylý, není ani zábavný. To samotné záběry, to je jiná, přímo z nich čiší mimořádný entuziasmus a rozsáhlé zkušenostmi režiséra a kameramana Mariána Poláka. Rozjasněné barvy září napříč sálem, makro záběry mají neuvěřitelně přesnou hloubku ostrosti, krajiny jsou tak pestré, až by jeden nevěřil, že je film natočený třeba jen pár kilometrů od našich domovů. Planeta Česko je příjemně pozitivní dokument o naší přírodě, který spíše představuje krajinu a její obyvatele, než aby loboval za ochránce přírody, byť ani tomu se (logicky) nevyhýbá.

Úterkem odstartoval i hudební program a dnes již tradiční kurátorské vedení Pavla Klusáka je třeba opět vychválit. Do Jihlavy přivedl jména, která si tu pravděpodobně už nikdy na plakátech nepřečteme. Loňský velkolepý gotický kostel Povýšení Svatého Kříže vystřídal drobounký, filiální, částečně barokní kostelík na bývalém pohřebišti, z něhož je dnes park nedaleko kina Dukla. A na zeď oholený interiér rozezněly dva hudební projekty, když prvním byla dvojice Rie Nakajima & Pierre Berthet.

Zatímco Nakajima hrála na bezpočet ruchových udělátek od malých setrvačníků přes misky, kuličky a kdovíco ještě, její parťák Berthet si přinesl dva obří nafouklé balóny, jejichž ucházející vzduch využíval pro soustavy lahviček a další vychytávky. Kde nestačily balony, pomohl vysavač. Jejich společné kompozice fungovaly skvěle, a když člověk zavřel oči, snadno se ocitl v nepřeberném světě zvuků a jejich vzájemných (ne)souvislostí.

To druhý v pořadí, kytarista Jakub Šimanský potrápil svoje zmrzlé prsty i v zimě se rozlaďujícího Furcha s havajskou kytarou vybroušeným fingerstylem a vlil do prochladlých návštěvníků tolik potřebnou energii skrz rychlé a hravé kompozice. Tím den kytar neskončil, protože do města se po roce vrátil Dominik Zezula. Jeho loňský koncert se odehrál ještě v bytě na náměstí, tentokrát si přivezl kolegy Aid Kida a Jirku Libánského, aby představili novou desku Dětí mezi reprákama Prázdniny. Návštěvnost byla spíš slabá, i tak musel Zezula přidávat a přidávat. Ve výsledku měl koncert příjemnou a komorní atmosféru a rozlítaný den tak skončil v příjemně posmutnělém klidu. Tedy alespoň pro ty, co nezůstali na Aid Kidovu afterparty.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. 10. 2017 Jihlava

foto © Jakub Koumar

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Danielle de Picciotto

redakce 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

redakce 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

redakce 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

redakce 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.