Články / Recenze

Návod na českou desku roku? (Saade)

Návod na českou desku roku? (Saade)

Jakub Šilhavík | Články / Recenze | 11.03.2013

Saade vždycky patřili k těm českým kapelám, které by si zasloužily více uznání a s tím spojené častější koncertování. Rychlý flashback: v roce 2011 vychází povedený split Saddest / Night, nesourodá dvojka Cvalda / Simon na jeho podporu nekoncertuje a blíží se poločas rozpadu… Střih, leden 2013: v myslích fanoušků se Saade už pomalu odebrali na smetiště dějin, konec je však nový začátek – přichází opětovné vdechnutí života s lednovými koncerty a druhou studiovou deskou symbolicky pojmenovanou Guide to Happy Living. Za bubny už nesedí Simon, ale Regál (Night, Priessnitz), který hostoval (piano a foukací harmonika) už na debutu You Are Coming Home. Na postu zpěváka a kytaristy se nic nemění, všechno má pod palcem Tomáš Zakopal aka Cvalda. A jak se okolnosti kolem kapely projevily na hudbě samé?

Na první poslech zaujme novinka přístupností – Saade podobně jako Dinosaur Jr. na nejnovějším albu I Bet on Sky utlumili hlukové stěny a dali na odiv melodie a popěvky. Na rozdíl od debutu You Are Coming Home kapela upustila od dlouhých, takřka baladických skladeb s pomalou gradací a vsadila na rychlejší vzdušné skladby, celková stopáž dosahuje necelých 40 minut. Hitové možnosti vyplouvají na povrch a mimo vynikajícího první singlu Into the Space na albu najdete hned několik singlových kandidátů – úvodní Several Facies se stadiónovými refrény a prosluněnou atmosférou, Come Along s mohutnou kytarovou stěnou či na precizní souhře postavená Dark Heart. Pozor ale, stále zůstáváme ve škatulce devadesátkového alternativního rocku s vlivy grunge a stoner rocku, stěnami zkreslených kytar, noiseovými pasážemi a metalovými útoky – základem je opět masivní zvuk na sebe vrstvených nástrojů, což však není v rozporu s přehledností a hitovostí.

Produkce Guide to Happy Living se zhostil Amák ze spřízněných Night a rozhodně se nejedná o krok zpět. Vyčaroval totiž svěží „americký“ zvuk kvalitativně srovnatelný s prací respektovaného Randalla Dunna z první desky. Skladby vynikají svou různorodostí – namátkou Paralyzed se zběsilým pianem ve stylu zabijáka Jerryho Lee Lewise, Drift, ozvláštněná zvukem xylofonu, nebo thrashmetalová Sugar Sandwich. Další posun vidím v jistotě Cvaldova zpěvu. Nový Mike Patton z něj asi nikdy nebude, ale jeho hrubý hlas s citem pro zpěvné melodie má v sobě potřebnou dávku dřevorubeckého charismatu. V protikladu „hravé“ hudby jsou temné osobní texty plné vztahové problematiky; u českých kapel preferuju rodný jazyk, ale k tvorbě Saade sedí angličtina o poznání více (tím spíš, že Cvalda tráví většinu roku venku jako tour manager Dinosaur Jr., Boris, Sunn O))) a dalších formací).

Saade na Guide to Happy Living odkrývají svůj hitový potenciál, který byl dříve za hradbou hluku, není nouze o hromadu silných skladeb a vybroušený zvuk. Jestliže povedený debut vnesl na domácí scénu závan čerstvého vzduchu, jeho nástupce by měl rozpoutat malý uragán.

Info

Saade – Guide to Happy Living (self-released, 2013)
www.last.fm/music/Saade

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace