Články / Sloupky/Blogy

(Ne)montuj se do Mentu. Tipy do Lublaně.

(Ne)montuj se do Mentu. Tipy do Lublaně.

David Čajčík | Články / Sloupky/Blogy | 20.01.2018

Jak praví staré turecké přísloví, není showcase jako showcase. Ten slovinský se už počtvrté snaží do Lublaně dostat co nejvíce zahraničních hostů, představit jim převážně slovinské a východoevropské umělce, ale hlavně připravit tři dny tak, aby každý odjížděl s dobrým pocitem a novými hudebními objevy. Nízká cena, skvělá dramaturgie, perfektní prostory, příjemné město i jídlo, hodnotná konference a sympatičtí lidé. Po minulém ročníku se s radostí vracíme, pojedete na Ment s námi? Deset z mnoha důvodu, proč jet.

The Guru Guru
Tvrdou hudbu uměli v Belgii vždycky dobře a nebavíme se tady jen o Church of Ra. Minulý rok rozdrtili squat v Metelkově ulici Raketkanon, letos to stejně tak mohou být The Guru Guru. Čitelné inspirace v devadesátkovém noise rocku s moderní produkcí a lehkým posthardcorovým feelingem. Komplikované? Ani ne.


Glintshake
Zamyslete se na chvíli, kolik ruských kapel můžete za rok vidět v našem regionu. Ano, moc jich nebude. Vízové, vzdálenostní a kurzové bariéry už dlouho zabraňují kvalitním umělcům z dálného východu cestovat za evropským publikem. Na řízné kytary a jistou míru absurdity se připravte u Glintshake, jejichž frontmanka vystoupí na Mentu i sólově jako Kate NV.


Shortparis
A v Rusku ještě zůstaneme. Přiznáváme bez mučení, od tohoto šílenství čekáme minimálně show na úrovni headlinerů. Temně taneční, tanečně temné, překvapivé, nekonvenční a hlavně opravdu dobré. A ty klipy!


Sheep Got Waxed
„Mix techna, footworku, trapu à la Death Grips a George Michaela hraného ranými Beatles.” Mezi všemi citáty ze slavných médií na stránce festivalu vyčnívá tento připsaný náhodnému fanouškovi po koncertě. Litevské hlomozící trio nedoporučujeme poprvé, příliš originálnějších interpretů totiž na showcasech nenajdete.


Blue Crime
Do zastřených kytar a občasného zběsilého riffování proniká éterický vokál. All-women banda z Holandska nedělá nic zvláštního, ale šlape jim to skvěle. Čekáme na debut.


Dorit Chrysler
Thereminová královna nejenže hrála na Coachelle, Roskilde, s Trentemøllerem nebo Marylinem Mansonem, ale hlavně má za sebou hudbu pro The Kingdom od Triera, a to nelze brát na lehkou váhu. Kosmické tóny jednoho z nejzajímavějších hudebních nástrojů objeví návštěvníci i na speciálním thereminovém workshopu.


Niemoc
Polsko máme rádi a Polsko má rádo nás. Instrumentální trio svým lo-fi zpracováním a jednoduchými, přesto netriviálními rytmy připomíná tak trochu Midi Lidi a tak trochu všechno, co milujeme na diskotéce. Není divu, že mají za sebou Boiler Room i Sziget.


Kikimore
Sešlo se šest žen z Lublaně a… Ne, to není začátek vtipu, ale experimentálního kolektivu Kikimora. „Kikimora je mýtické stvoření, duch ženy sídlící v domech a způsobující nezvyklé noční zvuky.” Když vysvětlení jména osvětlí hudbu samou.


Antropoloops
Krom klasické dramaturgie bude v rámci Mentu i několik kurátorovaných stagí. Jednu z nich si vezme pod svá široká křídla platforma Beehype a ve slovinském etnografickém muzeu představí andaluský projekt Antropoloops. Audivizuální zážitek, kde v každém momentu vidíte odkud a ze kdy pocházejí na sebe navrstvené zvukové stopy z celého světa.


Algiers
Už jen dvojice (jediných) headlinerů festivalu plně dostačuje ke spokojenosti. Young Fathers představovat nemusíme, atlantští Algiers to i přes neuvěřitelné reakce na jejich poslední desku The Underside of Power (čti deska roku) ještě stále potřebují. Robotické postpunkové rytmy a gospelový zpěv nejsou zrovna ingredience, které by vás napadlo míchat, ale publikum jejich nedávného koncertu na pražské Sedmičce ví, že v současnosti uslyšíte máloco lepšího.


Info

MENT Ljubljana
31. 1. - 2. 2. 2018
Slovinsko
www.facebook.com/MENTLjubljana
www.ment.si

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Šejkr #66: Pozdravy (z) Utrechtu

Michal Pařízek 19.11.2021

Opatrnější, ale stále dobře naladění. Záviděníhodné. Zvlášť když pak o pár dní později vidím záběry z pražských oslav 17. listopadu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace