Články / Sloupky/Blogy

(Ne)montuj se do Mentu. Tipy do Lublaně.

(Ne)montuj se do Mentu. Tipy do Lublaně.

David Čajčík | Články / Sloupky/Blogy | 20.01.2018

Jak praví staré turecké přísloví, není showcase jako showcase. Ten slovinský se už počtvrté snaží do Lublaně dostat co nejvíce zahraničních hostů, představit jim převážně slovinské a východoevropské umělce, ale hlavně připravit tři dny tak, aby každý odjížděl s dobrým pocitem a novými hudebními objevy. Nízká cena, skvělá dramaturgie, perfektní prostory, příjemné město i jídlo, hodnotná konference a sympatičtí lidé. Po minulém ročníku se s radostí vracíme, pojedete na Ment s námi? Deset z mnoha důvodu, proč jet.

The Guru Guru
Tvrdou hudbu uměli v Belgii vždycky dobře a nebavíme se tady jen o Church of Ra. Minulý rok rozdrtili squat v Metelkově ulici Raketkanon, letos to stejně tak mohou být The Guru Guru. Čitelné inspirace v devadesátkovém noise rocku s moderní produkcí a lehkým posthardcorovým feelingem. Komplikované? Ani ne.


Glintshake
Zamyslete se na chvíli, kolik ruských kapel můžete za rok vidět v našem regionu. Ano, moc jich nebude. Vízové, vzdálenostní a kurzové bariéry už dlouho zabraňují kvalitním umělcům z dálného východu cestovat za evropským publikem. Na řízné kytary a jistou míru absurdity se připravte u Glintshake, jejichž frontmanka vystoupí na Mentu i sólově jako Kate NV.


Shortparis
A v Rusku ještě zůstaneme. Přiznáváme bez mučení, od tohoto šílenství čekáme minimálně show na úrovni headlinerů. Temně taneční, tanečně temné, překvapivé, nekonvenční a hlavně opravdu dobré. A ty klipy!


Sheep Got Waxed
„Mix techna, footworku, trapu à la Death Grips a George Michaela hraného ranými Beatles.” Mezi všemi citáty ze slavných médií na stránce festivalu vyčnívá tento připsaný náhodnému fanouškovi po koncertě. Litevské hlomozící trio nedoporučujeme poprvé, příliš originálnějších interpretů totiž na showcasech nenajdete.


Blue Crime
Do zastřených kytar a občasného zběsilého riffování proniká éterický vokál. All-women banda z Holandska nedělá nic zvláštního, ale šlape jim to skvěle. Čekáme na debut.


Dorit Chrysler
Thereminová královna nejenže hrála na Coachelle, Roskilde, s Trentemøllerem nebo Marylinem Mansonem, ale hlavně má za sebou hudbu pro The Kingdom od Triera, a to nelze brát na lehkou váhu. Kosmické tóny jednoho z nejzajímavějších hudebních nástrojů objeví návštěvníci i na speciálním thereminovém workshopu.


Niemoc
Polsko máme rádi a Polsko má rádo nás. Instrumentální trio svým lo-fi zpracováním a jednoduchými, přesto netriviálními rytmy připomíná tak trochu Midi Lidi a tak trochu všechno, co milujeme na diskotéce. Není divu, že mají za sebou Boiler Room i Sziget.


Kikimore
Sešlo se šest žen z Lublaně a… Ne, to není začátek vtipu, ale experimentálního kolektivu Kikimora. „Kikimora je mýtické stvoření, duch ženy sídlící v domech a způsobující nezvyklé noční zvuky.” Když vysvětlení jména osvětlí hudbu samou.


Antropoloops
Krom klasické dramaturgie bude v rámci Mentu i několik kurátorovaných stagí. Jednu z nich si vezme pod svá široká křídla platforma Beehype a ve slovinském etnografickém muzeu představí andaluský projekt Antropoloops. Audivizuální zážitek, kde v každém momentu vidíte odkud a ze kdy pocházejí na sebe navrstvené zvukové stopy z celého světa.


Algiers
Už jen dvojice (jediných) headlinerů festivalu plně dostačuje ke spokojenosti. Young Fathers představovat nemusíme, atlantští Algiers to i přes neuvěřitelné reakce na jejich poslední desku The Underside of Power (čti deska roku) ještě stále potřebují. Robotické postpunkové rytmy a gospelový zpěv nejsou zrovna ingredience, které by vás napadlo míchat, ale publikum jejich nedávného koncertu na pražské Sedmičce ví, že v současnosti uslyšíte máloco lepšího.


Info

MENT Ljubljana
31. 1. - 2. 2. 2018
Slovinsko
www.facebook.com/MENTLjubljana
www.ment.si

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.

Léčba hudbou aneb Top 5 Colours of Ostrava 2019

redakce 23.07.2019

Jedenadvacet respondentů stran spřízněných médií a přátel Full Moonu se s námi podělilo o své největší zážitky. Průsečíky jsou jednoznačné, překvapení také na místě.