Články / Sloupky/Blogy

(Ne)montuj se do Mentu. Tipy do Lublaně.

(Ne)montuj se do Mentu. Tipy do Lublaně.

David Čajčík | Články / Sloupky/Blogy | 20.01.2018

Jak praví staré turecké přísloví, není showcase jako showcase. Ten slovinský se už počtvrté snaží do Lublaně dostat co nejvíce zahraničních hostů, představit jim převážně slovinské a východoevropské umělce, ale hlavně připravit tři dny tak, aby každý odjížděl s dobrým pocitem a novými hudebními objevy. Nízká cena, skvělá dramaturgie, perfektní prostory, příjemné město i jídlo, hodnotná konference a sympatičtí lidé. Po minulém ročníku se s radostí vracíme, pojedete na Ment s námi? Deset z mnoha důvodu, proč jet.

The Guru Guru
Tvrdou hudbu uměli v Belgii vždycky dobře a nebavíme se tady jen o Church of Ra. Minulý rok rozdrtili squat v Metelkově ulici Raketkanon, letos to stejně tak mohou být The Guru Guru. Čitelné inspirace v devadesátkovém noise rocku s moderní produkcí a lehkým posthardcorovým feelingem. Komplikované? Ani ne.


Glintshake
Zamyslete se na chvíli, kolik ruských kapel můžete za rok vidět v našem regionu. Ano, moc jich nebude. Vízové, vzdálenostní a kurzové bariéry už dlouho zabraňují kvalitním umělcům z dálného východu cestovat za evropským publikem. Na řízné kytary a jistou míru absurdity se připravte u Glintshake, jejichž frontmanka vystoupí na Mentu i sólově jako Kate NV.


Shortparis
A v Rusku ještě zůstaneme. Přiznáváme bez mučení, od tohoto šílenství čekáme minimálně show na úrovni headlinerů. Temně taneční, tanečně temné, překvapivé, nekonvenční a hlavně opravdu dobré. A ty klipy!


Sheep Got Waxed
„Mix techna, footworku, trapu à la Death Grips a George Michaela hraného ranými Beatles.” Mezi všemi citáty ze slavných médií na stránce festivalu vyčnívá tento připsaný náhodnému fanouškovi po koncertě. Litevské hlomozící trio nedoporučujeme poprvé, příliš originálnějších interpretů totiž na showcasech nenajdete.


Blue Crime
Do zastřených kytar a občasného zběsilého riffování proniká éterický vokál. All-women banda z Holandska nedělá nic zvláštního, ale šlape jim to skvěle. Čekáme na debut.


Dorit Chrysler
Thereminová královna nejenže hrála na Coachelle, Roskilde, s Trentemøllerem nebo Marylinem Mansonem, ale hlavně má za sebou hudbu pro The Kingdom od Triera, a to nelze brát na lehkou váhu. Kosmické tóny jednoho z nejzajímavějších hudebních nástrojů objeví návštěvníci i na speciálním thereminovém workshopu.


Niemoc
Polsko máme rádi a Polsko má rádo nás. Instrumentální trio svým lo-fi zpracováním a jednoduchými, přesto netriviálními rytmy připomíná tak trochu Midi Lidi a tak trochu všechno, co milujeme na diskotéce. Není divu, že mají za sebou Boiler Room i Sziget.


Kikimore
Sešlo se šest žen z Lublaně a… Ne, to není začátek vtipu, ale experimentálního kolektivu Kikimora. „Kikimora je mýtické stvoření, duch ženy sídlící v domech a způsobující nezvyklé noční zvuky.” Když vysvětlení jména osvětlí hudbu samou.


Antropoloops
Krom klasické dramaturgie bude v rámci Mentu i několik kurátorovaných stagí. Jednu z nich si vezme pod svá široká křídla platforma Beehype a ve slovinském etnografickém muzeu představí andaluský projekt Antropoloops. Audivizuální zážitek, kde v každém momentu vidíte odkud a ze kdy pocházejí na sebe navrstvené zvukové stopy z celého světa.


Algiers
Už jen dvojice (jediných) headlinerů festivalu plně dostačuje ke spokojenosti. Young Fathers představovat nemusíme, atlantští Algiers to i přes neuvěřitelné reakce na jejich poslední desku The Underside of Power (čti deska roku) ještě stále potřebují. Robotické postpunkové rytmy a gospelový zpěv nejsou zrovna ingredience, které by vás napadlo míchat, ale publikum jejich nedávného koncertu na pražské Sedmičce ví, že v současnosti uslyšíte máloco lepšího.


Info

MENT Ljubljana
31. 1. - 2. 2. 2018
Slovinsko
www.facebook.com/MENTLjubljana
www.ment.si

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ze srdce i ze srdíčka (Heart of Noise 2019)

redakce 16.06.2019

Jak daleko je od noiseu k přírodě? V případě festivalu Heart of Noise kousíček.

Co právě v elektru kutěj: Návrat mistra, který spal sedm let

redakce 06.06.2019

Nový materiál po sedmi letech od kultovního projektu Scorn a další novinky z elektronického undergroundu.

Preview: Nowa muzyka 2019

redakce 05.06.2019

Letošní formu si můžeme po loňských zkušenostech ověřit u Amnesia Scanner, Fatimy Al Qadiry nebo Yvese Tumora, ale jsou tu i další jména, která byste neměli přehlédnout.

El nuevo normal aneb top 5 Primavera Sound 2019 podle Full Moonu

redakce 03.06.2019

Velký report čekejte v prázdninovém Full Moonu, zde tradičně vrcholy nejen redakční výpravy, ale také kolegů a kamarádů.

Preview: Wave-Gotik-Treffen 2019

redakce 22.05.2019

Do Lipska se za písničkou jezdí po celý rok, německé město často vítá interprety, kteří Česko míjí, a přitom je nedaleko.

To nejlepší z Anifilmu 2019

redakce 14.05.2019

Na Anifilmu je nejlepší to, že volba programu může být dána vysypáním popcornu na rozpis, schůzkami u piva či volných stolů v indické restauraci.

To nejlepší z The Great Escape 2019

redakce 12.05.2019

První návštěva na The Great Escape jednoznačně potvrdila, že britské scéna je na vzestupu, níže ve výběru toho nejlepšího ještě spousta skvělých jmen chybí...

Sharpe 2019: Fanfáry à la Full Moon

redakce 28.04.2019

Dva náramně intenzivní dny budeme vstřebávat ještě dlouho, obsáhlý report čekejte v květnovém Full Moonu, tady zatím první dojmy a nejhlubší zářezy.

Kam na rajz se Zuzanou Kolouchovou

redakce 26.04.2019

Je zatížená na „srdceryvně pozérské balady“ Nicka Cavea, jak sama říká, ale v poslední době vyznává „čím víc nahlas, tím líp“.

Enea Spring Break 2019: tipy Full Moonu

redakce 23.04.2019

Letošní ročník poznaňského festivalu Enea Spring Break jsme si představili již ve dvou textech, nyní přichází čas na vlastní redakční tipy.