Články / Offtopic / / Komix

Nebeský bibendum aneb Může být ikonický reklamní předmět mesiášem?

Nebeský bibendum aneb Může být ikonický reklamní předmět mesiášem?

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 14.05.2017

Bibendum - panáček Michelin poskládaný z pneumatik propaguje francouzskou společnost už od roku 1898. Velice rychle tato postavička přesáhla reklamní mantinely a vstoupila do popkultury. V roce 1925 vyrobila Eileen Gray slavné „křeslo Bibendum“ a nafukovací pajdulák si zahrál i v Krotitelích duchů. Bibendum si vybral i Nicholas de Crécy pro svůj třídílný komiks, který ve Francii vycházel v letech 1994, 1999 a 2002. I když v tomto případě jde o využití velmi zastřené a skryté.

De Crécy vykresluje příběh z fiktivního velkoměsta New York nad Loirou (ve kterém žije „13 milionů duší“), do něhož na lodi přicestuje mladý tuleň Diego. Tento mlčenlivý tvor s křehkou a melancholickou duší se dostane do víru událostí, perou se o něj dobro se zlem a hraje se s ním zákulisní hra, v níž jde o spásu celého lidstva. Diego se na první pohled stává pouhou loutkou, hračkou v rukou mocných. Prozrazení jeho skutečného poslání si autor umně nechává až na samý závěr, kdy začnou náznaky a poznámky dávat větší smysl a ve finále do sebe (téměř) vše zapadne.

Nebeský Bibendum není jednoduché čtení. Autor čtenáře vodí skrz symboly, filosofické narážky a myšlenkové pochody, aniž by mu nabídl nějaké zjevné vodítko. Diego je postava kafkovského ražení, která snaží přežít absurdní situace, do kterých spadla. Bohužel občas spadne i možnost orientace se v příběhu na minimum. De Crécy totiž (aby to nebylo tak jednoduché) pracuje i vrstvením rolí vypravěče, která je z nějakého důvodu (který se mi nepodařilo úplně rozklíčovat) pro postavy důležitá. Relativně jednoduchý námět a příběh se tak místy ztrácí pod vrstvami intelektuální potřeby, aby se čtenář dozvěděl nějakou hlubokou myšlenku.

Mírné nedostatky ve scénáři naštěstí plně nahrazuje výtvarná stránka, která je naprosto úchvatná. De Crécyho práce s kompozicí v panelech a barvami je skvostná. Z každé stránky na čtenáře vypadne dokonale zvládnuté kreslířské řemeslo a cit pro komiksový rytmus. De Crécy střídá pohledy, nabízí nečekané rakursy či celostránkové obrazy, přičemž nic z toho není samoúčelné, vše působí jednoduše, samozřejmě a přirozeně.


Nebeské bibendum je z ranku intelektuálních evropských komiksů, které jsou u nás oblíbené. Čtenářská obec není široká, ale zase věrná. Když už investuje vysoké stovky korun do komiksu (doporučená cena Nebeského bibenda je bez dvou korun 700,-), vyžaduje vysokou úroveň zpracování. A Meander ji nabízí - ať už jde o kvalitní papír nebo formát (který je oproti originálu nezmenšený). Tato investice se určitě vyplatí, neboť po Nebeským bibendu sáhnete vícekrát a vždy v něm naleznete něco nového a úchvatného.

Info

Nicolas de Crécy - Nebeský bibendum (Meander, 2016)
www.meander.cz/nebesky-bibendum

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Návrat Jokera (Sebevražedný oddíl: Smrt je jen pro pitomce)

3DDI3 12.02.2020

Sekvence, kde „natahovací“ Jo-jo předvádí svou nejsilnější stránku, jsou působivé, protože se dokáže protáhnout jakýmkoliv otvorem. I řitním.

Démonická hra o trůny (Requiem: Upíří rytíř 2)

3DDI3 07.02.2020

Třináctidílné Requiem je v českém překladu těsně před svou polovinou a zatím to vypadá, že Millsovo tvrzení, že jde o „démonickou Hru o trůny“, sedí.

Sin City (Batman v černé a bílé)

3DDI3 31.12.2019

Zbavit ponurá gothamská zákoutí barev, to je jako zhasnout baterku v domu hrůzy. Z těch směšných vypelichaných figurín jsou oživlé noční můry.

Metal 1: Temné noci aneb Batman zamotaný do kovových strun

Martin Šinkovský 24.12.2019

Podle všeho se nitky sbíhají do těžkotonážní týmovky Metal, ve které čerstvě vylíhnutému vesmíru hrozí totální kolaps a zánik.

Tichá noc (Punisher: Vánoce na odstřel)

3DDI3 23.12.2019

Každé Vánoce Frank Castle alias Punisher hodí na papír soupis mafiánů a metodicky je zabíjí, jednoho po druhém… jako by rozbaloval dárky.

Eurotrip (Batman: Evropa)

3DDI3 18.12.2019

Berlín. Praha. Paříž. Řím. Čtyři evropské metropole ve vedlejší roli Batmanova pátrání po původci smrtícího viru, který mu koluje v žilách.

Hail Steve! (Steve Rogers Captain America: Hail Hydra)

3DDI3 07.12.2019

Hajlující Captain America je obrázek, který před lety způsobil v americké komiksové komunitě pěkný poprask a scenárista Nick Spencer se dočkal spousty vzkazů...

Sny v pekle (Sandman: Údobí mlh)

3DDI3 23.11.2019

Série Sandman pracuje s univerzálními tématy, ale pohled na ně je jiný. Když změníte perspektivu, získáte něco výjimečného.

Nepočítaně mrtvol (Počítání mrtvých)

Martin Šinkovský 19.11.2019

Na jednoduchém příběhu Eastman upouští páru nahromaděnou za roky, kdy musel koukat, jak se z jeho drsných mutantů stávají figurky na klíčenkách. Želvy Nindža, maso a krev.

Literární Hilda nabírá správný směr (Hilda a parádní slavnost)

Martin Šinkovský 01.11.2019

Modrovlasá Hilda britského autora Lukea Pearsona řádně zčeřila poněkud znuděné vody evropského komiksu této dekády.