Články / Offtopic / / Komix

„Nebudu prodávat hračky svejch dětí!“ (Old Man Logan)

„Nebudu prodávat hračky svejch dětí!“ (Old Man Logan)

waghiss666 | Články / Offtopic / / Komix | 14.03.2015

V kejvovinách (hlavně těch zfilmovaných) odkapává beznaděj ze zpocených těl ústředních anti-hrdinů. V superhrdinských komixech se dá vybruslit i z té nejkatastrofálnější šlamastyky, ideálně dvěma hlasitými BUM a PRÁSK, aniž by stránky zrudly živou vodou. Klasika.

Starej dobrej Logan (fuj!) se vzdaluje zlaté éře komixových klišé o padesát let a už první stránkou má blíže k Proposition nebo Cestě. Po smrti Wolverina převzali svět padouši (po dohodě s prezidentem, samozřejmě) a Ameriku si rozdělili mezi sebe. Logan poctivě živí svou čtyřčlennou rodinu v Kalifornii, kterou mají pod zeleným palcem potomci Bruce Bannera, a ti neplatiče nájmů trestat prostě musí. Zoufalé časy si žádají zoufalé činy a slepý Hawkeye žádá službu, která se neodmítá, zvlášť když se platí zlatem. A krví. A tak začíná výlet na druhý konec post-apokalyptické Ameriky, na jehož konci není cíl, jen další cesta.

Mark Millar, držitel Řádu britského impéria, dostal po Avengers na hraní další ikonu, ovšem na rozdíl od očekávaného úletu přichází zvážnění. Svět se hnul, dvoučlenné ka-tet má odlišné cíle i přístup k řešení problémů („Tyhle pěsti už nikdy nikomu neublíží.“), ale natvrdlí jsou úplně stejně (Co je to takt, Clinte?). Logan se slepě brání násilí i za cenu vlastní smrti, zatímco Hawkeye monotónně rýpe do minulosti a morálních zásad svého kolegy na útěku před vyhladověním. Stejně jako Aleš Kot taky nemám rád, když ze mě autor dělá blbce, byť občas. Sem tam povytažené obočí, ale pokažené čtení se nekoná. Pokud jste připraveni na hořkost, surovost a nespravedlnost, na svět, kde neplatí sliby, lidi i nadlidi umírají, protože mají smůlu, a Punisher je škemraje o milost sežrán v aréně pro pobavení ostatních. Odkazuje se, kam jen autorův přehled sahá, Mad Max v ceně. Ušetřena nezůstala snad žádná výrazná postava Marvelu, počkejte si na Venoma! Ať klaďas, nebo záporák, nic není svaté. Místy trochu na sílu (co si obléká Red Skull?), místy nápadité (Pym Falls), místy za hranicí dětinskosti superhrdinských komixů (zkuste praštit Logana krávou). A Steve McNiven si ty dinosaury, šípy skrz lebky a useknuté hlavy zelených žen užívá stejně jako vrásčitou tvář tisíckrát mrtvého Wolverina – mutanta s takovým charismatem, že jeho nápor nevydrží ani Starkovo plechové kvádro. Mutanta, jehož komixová minulost zůstala nejasná i po vydání Wolverine Origins. Mutanta, jehož poslední bitku tenhle sborník (ne)popisuje.


Premisa série UKK byla vydávat stavební kameny marvelovského univerza, později katalog obohatily i jiné tituly bez superhrdinů v kostýmech. Old Man Logan by si ale spolu s podobně syrovými tituly zasloužil vlastní edici (mezi UKK a Punisherem MAX, uprostřed). Rodiče, co tohle kupují v trafikách ratolestem od prvního čísla se Spideym, by měli zbystřit. Spravedlnost je kurevsky krutá, děcka.

Info

Mark Millar, Steve McNiven - Old Man Logan (Marvel Comics, 2015)
www.marvel.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Galactus symbolický (Silver Surfer: Podobenství)

3DDI3 17.03.2021

Hlavním tahákem díla je bezpochyby Moebiova kresba. Sám Giraud přiznal, že kresba Silver Surfera pro něj byla velkou výzvou.

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace