Články / Offtopic / / Komix

„Nebudu prodávat hračky svejch dětí!“ (Old Man Logan)

„Nebudu prodávat hračky svejch dětí!“ (Old Man Logan)

waghiss666 | Články / Offtopic / / Komix | 14.03.2015

V kejvovinách (hlavně těch zfilmovaných) odkapává beznaděj ze zpocených těl ústředních anti-hrdinů. V superhrdinských komixech se dá vybruslit i z té nejkatastrofálnější šlamastyky, ideálně dvěma hlasitými BUM a PRÁSK, aniž by stránky zrudly živou vodou. Klasika.

Starej dobrej Logan (fuj!) se vzdaluje zlaté éře komixových klišé o padesát let a už první stránkou má blíže k Proposition nebo Cestě. Po smrti Wolverina převzali svět padouši (po dohodě s prezidentem, samozřejmě) a Ameriku si rozdělili mezi sebe. Logan poctivě živí svou čtyřčlennou rodinu v Kalifornii, kterou mají pod zeleným palcem potomci Bruce Bannera, a ti neplatiče nájmů trestat prostě musí. Zoufalé časy si žádají zoufalé činy a slepý Hawkeye žádá službu, která se neodmítá, zvlášť když se platí zlatem. A krví. A tak začíná výlet na druhý konec post-apokalyptické Ameriky, na jehož konci není cíl, jen další cesta.

Mark Millar, držitel Řádu britského impéria, dostal po Avengers na hraní další ikonu, ovšem na rozdíl od očekávaného úletu přichází zvážnění. Svět se hnul, dvoučlenné ka-tet má odlišné cíle i přístup k řešení problémů („Tyhle pěsti už nikdy nikomu neublíží.“), ale natvrdlí jsou úplně stejně (Co je to takt, Clinte?). Logan se slepě brání násilí i za cenu vlastní smrti, zatímco Hawkeye monotónně rýpe do minulosti a morálních zásad svého kolegy na útěku před vyhladověním. Stejně jako Aleš Kot taky nemám rád, když ze mě autor dělá blbce, byť občas. Sem tam povytažené obočí, ale pokažené čtení se nekoná. Pokud jste připraveni na hořkost, surovost a nespravedlnost, na svět, kde neplatí sliby, lidi i nadlidi umírají, protože mají smůlu, a Punisher je škemraje o milost sežrán v aréně pro pobavení ostatních. Odkazuje se, kam jen autorův přehled sahá, Mad Max v ceně. Ušetřena nezůstala snad žádná výrazná postava Marvelu, počkejte si na Venoma! Ať klaďas, nebo záporák, nic není svaté. Místy trochu na sílu (co si obléká Red Skull?), místy nápadité (Pym Falls), místy za hranicí dětinskosti superhrdinských komixů (zkuste praštit Logana krávou). A Steve McNiven si ty dinosaury, šípy skrz lebky a useknuté hlavy zelených žen užívá stejně jako vrásčitou tvář tisíckrát mrtvého Wolverina – mutanta s takovým charismatem, že jeho nápor nevydrží ani Starkovo plechové kvádro. Mutanta, jehož komixová minulost zůstala nejasná i po vydání Wolverine Origins. Mutanta, jehož poslední bitku tenhle sborník (ne)popisuje.


Premisa série UKK byla vydávat stavební kameny marvelovského univerza, později katalog obohatily i jiné tituly bez superhrdinů v kostýmech. Old Man Logan by si ale spolu s podobně syrovými tituly zasloužil vlastní edici (mezi UKK a Punisherem MAX, uprostřed). Rodiče, co tohle kupují v trafikách ratolestem od prvního čísla se Spideym, by měli zbystřit. Spravedlnost je kurevsky krutá, děcka.

Info

Mark Millar, Steve McNiven - Old Man Logan (Marvel Comics, 2015)
www.marvel.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Béowulf - severská legenda profiltrovaná do komiksu

Martin Šinkovský 31.10.2020

Disponují jednoduchými příběhy a často akcentují základní emoce, které současný člověk v superrychlé době vnímá tak nějak automaticky, a není proto důvod se nad nimi pozastavovat.

Krvavé finále Jodorowského temné fantasy (Královská krev 2)

Martin Šinkovský 24.10.2020

Ohňostroj krve, vášní, zrady, intrik a pomsty odpálil slavný chilsko-francouzský scenárista Alejandro Jodorowsky společně s čínským výtvarníkem Dongzim Liuem.

Ouvertura bez oratoria (Thor: Válka říší se blíží)

3DDI3 20.10.2020

Thor. V germánské a severské mytologii bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země, strážce a vykonavatel spravedlnosti, ochránce kovářů, mořeplavců, rybářů a rolníků.