Články / Recenze

Nejlepší debuty - Manon meurt

Nejlepší debuty - Manon meurt

Jakub Šilhavík | Články / Recenze | 21.10.2014

Příběh jako vystřižený z pohádky. Donedávna neznámá mladá formace z Rakovníka se díky nezpochybnitelnému talentu, cílevědomosti a troše štěstí stala předkapelou legendárních My Bloody Valentine. Manon Meurt předvedli nadmíru povedené a profesionální vystoupení, které navázalo na českou shoegazeovou tradici v čele s Ecstasy of Saint Theresa. Nadšené ovace přetavili v úspěšnou crowdfundingovou kampaň, jejímž výsledkem je eponymní debut. Skutečná naděje nezávislé hudební scény, nebo jenom další nafouklá bublina?

Mnohé napoví hned úvodní hymna To Forget: křehký dívčí vokál, delikátně vrstvené kytary a průzračně čistý zvuk. Smrtelně návykové zhmotnění krásy, vhánějící do očí slzy dojetí. Při necelé půlhodinové stopáži deska ani sekundu nenudí a nešetří dalšími silnými momenty – hypnotické opojení světly velkoměsta Glowing Cityscape střídá pomalu gradovaná 94, kdy se zlověstná hrozba přibližuje s každým úderem bicích. V rámci zachování vítané dynamiky kapela nezapomíná ani na budování hlukových monumentů s místy až postrockovým nádechem (závěrečná Bluebird).

Očekávání se naplnila, Manon Meurt natočili jeden z nejpůsobivějších debutů na domácí scéně. Lze namítnout, že jejich hudba není v dnešní době nijak originální, nejdůležitější jsou však silné písničky – a těch má kapela dostatek.

Info

Recenze vyšla v magazínu Full Moon #34.
Live: Manon meurt vystoupí v rámci narozeninového týdne Roxy 22. října 2014.

Manon meurt
www.facebook.com/manonmeurt

foto © Vrbaak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace