Články / Sloupky/Blogy

Nejlepší zahraničních desky roku 2015 podle Full Moonu

Nejlepší zahraničních desky roku 2015 podle Full Moonu

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 07.01.2016

Velké hlasování bezmála padesáti redaktorů Full Moonu a blízkého okolí se (ne)shodlo na nejlepších zahraničních albech minulého roku. To, co nejprve vypadalo na jasnou záležitost, se nakonec vyvinulo trochu jiným, ženským směrem. A pokud v domácím souhrnném žebříčku bylo žen pomálu, tady jich naleznete více. (Zítra začnou vycházet komentované žebříčky týkající se tradičních, netradičních i legračních kategorií.)

1. Sleater-Kinney – No Cities to Love (Sub Pop) – 34 bodů
Od plotny a Portlandie zpátky do kola, sex ve městě baví po deseti letech možná ještě víc než kdykoliv předtím. Chválit comebackové album Sleater-Kinney, je jako nosit sovy do Olympie, děvčata to v loňském roce odpálila jako nikdo jiný. Bravo.


2. Faith No More – Sol Invictus (Reclamation Recordings) – 27 bodů
Jaký, že se píše rok? 1995? Nostalgie je mocná čarodějka, Mike Patton a jeho šediváci si vyšlápli na současnou generaci a přesvědčili zdaleka nejenom pamětníky. Další návrat, který se povedl.


3. Algiers – s/t (Matador) – 23 bodů
U Blood nám spadla čelist, nad Irony. Utility. Pretext. jsme kroutili hlavou a Black Eunuch nás dorazil. Když v červnu přišel kompletní debut, tak bylo o černém koni roku 2015 úplně jasno. Taková kapela tu dlouho nebyla, deska je jako šrouby do hlavy a koncerty jako sůl do živého.


4. Grimes - Art Angels (4AD) – 21 bodů
Popový trůn hlásí obsazeno, omlouváme se všem ostatním kandidátkám. Claire Boucher vyvolává anděly takovým stylem, že všichni okolo nestačí zírat. Odolat je nemožné a koruna je na správné hlavě.


5. Blur - The Magic Whip (Parlophone) – 18 bodů
Harry Potter znovu zasahuje, na Ostrovech (by) bez Damona Albarna byla nuda. Zmrzlina z Hong Kongu v Londýně neroztála, kolena se rozklepala už u prvního falešného leaku a po první ráně kouzelným bičem bylo jasno. V křišťálové kouli vidíme hodné gorily a zlou královnu.


6. Chelsea Wolfe – Abyss – 17 bodů
7. Sufjan Stevens – Carrie & Lowell – 16 bodů
8. – 9. Deafheaven – New Bermuda a Kamasi Washington – The Epic - 15 bodů
10. – 11. Jamie Woon - Making Time a Tame Impala – Currents – 14 bodů

12. Foals - What Went Down, 13. – 15. Kendrick Lamar – To Pimp a Butterfly, Oneohtrix Point Never – Garden of Delete a Wolf Alice - My Love is Cool, 16. Kurt Vile – B´lieve I´m Going Down, 17. – 21. Ghostpoet – Shedding Skin 5, The Dead Weather – Dodge and Burn, Courtney Barnett - Sometimes I Sit and Think, And Sometimes I Just Sit, Young Fathers – White Men Are Black Men Too a Prurient – Frozen Niagara Falls, 22. Viet Cong – s/t, 23. – 25. Jamie xx - In Colour, King Midas Sound & Fennesz - Edition I a Sleaford Mods – Key Markets

Info

46 hlasujících vybíralo ze 196 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #64: „I got a feeling I just can't shake“

Michal Pařízek 22.10.2021

Courám se po Skalitzer Straße, tradičně fouká, ale vlastně je teplo. Míjím zavřený Privat Klub, novou sicilskou kavárnu, kterou si okamžitě zařazuji do záložky jménem Jednou jistě...

Šejkr#63: Báječná léta

Michal Pařízek 08.10.2021

Sedím na osiřelé zahrádce Barriquády v zapnuté bundě a pohodlí kupodivu nepomáhá ani sklenice kremžského ryzlinku, kterou si trochu tvrdohlavě objednám...

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace