Články / Sloupky/Blogy

Nejlepší zahraničních desky roku 2015 podle Full Moonu

Nejlepší zahraničních desky roku 2015 podle Full Moonu

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 07.01.2016

Velké hlasování bezmála padesáti redaktorů Full Moonu a blízkého okolí se (ne)shodlo na nejlepších zahraničních albech minulého roku. To, co nejprve vypadalo na jasnou záležitost, se nakonec vyvinulo trochu jiným, ženským směrem. A pokud v domácím souhrnném žebříčku bylo žen pomálu, tady jich naleznete více. (Zítra začnou vycházet komentované žebříčky týkající se tradičních, netradičních i legračních kategorií.)

1. Sleater-Kinney – No Cities to Love (Sub Pop) – 34 bodů
Od plotny a Portlandie zpátky do kola, sex ve městě baví po deseti letech možná ještě víc než kdykoliv předtím. Chválit comebackové album Sleater-Kinney, je jako nosit sovy do Olympie, děvčata to v loňském roce odpálila jako nikdo jiný. Bravo.


2. Faith No More – Sol Invictus (Reclamation Recordings) – 27 bodů
Jaký, že se píše rok? 1995? Nostalgie je mocná čarodějka, Mike Patton a jeho šediváci si vyšlápli na současnou generaci a přesvědčili zdaleka nejenom pamětníky. Další návrat, který se povedl.


3. Algiers – s/t (Matador) – 23 bodů
U Blood nám spadla čelist, nad Irony. Utility. Pretext. jsme kroutili hlavou a Black Eunuch nás dorazil. Když v červnu přišel kompletní debut, tak bylo o černém koni roku 2015 úplně jasno. Taková kapela tu dlouho nebyla, deska je jako šrouby do hlavy a koncerty jako sůl do živého.


4. Grimes - Art Angels (4AD) – 21 bodů
Popový trůn hlásí obsazeno, omlouváme se všem ostatním kandidátkám. Claire Boucher vyvolává anděly takovým stylem, že všichni okolo nestačí zírat. Odolat je nemožné a koruna je na správné hlavě.


5. Blur - The Magic Whip (Parlophone) – 18 bodů
Harry Potter znovu zasahuje, na Ostrovech (by) bez Damona Albarna byla nuda. Zmrzlina z Hong Kongu v Londýně neroztála, kolena se rozklepala už u prvního falešného leaku a po první ráně kouzelným bičem bylo jasno. V křišťálové kouli vidíme hodné gorily a zlou královnu.


6. Chelsea Wolfe – Abyss – 17 bodů
7. Sufjan Stevens – Carrie & Lowell – 16 bodů
8. – 9. Deafheaven – New Bermuda a Kamasi Washington – The Epic - 15 bodů
10. – 11. Jamie Woon - Making Time a Tame Impala – Currents – 14 bodů

12. Foals - What Went Down, 13. – 15. Kendrick Lamar – To Pimp a Butterfly, Oneohtrix Point Never – Garden of Delete a Wolf Alice - My Love is Cool, 16. Kurt Vile – B´lieve I´m Going Down, 17. – 21. Ghostpoet – Shedding Skin 5, The Dead Weather – Dodge and Burn, Courtney Barnett - Sometimes I Sit and Think, And Sometimes I Just Sit, Young Fathers – White Men Are Black Men Too a Prurient – Frozen Niagara Falls, 22. Viet Cong – s/t, 23. – 25. Jamie xx - In Colour, King Midas Sound & Fennesz - Edition I a Sleaford Mods – Key Markets

Info

46 hlasujících vybíralo ze 196 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace