Články / Sloupky/Blogy

Nejlepší zahraničních desky roku 2015 podle Full Moonu

Nejlepší zahraničních desky roku 2015 podle Full Moonu

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 07.01.2016

Velké hlasování bezmála padesáti redaktorů Full Moonu a blízkého okolí se (ne)shodlo na nejlepších zahraničních albech minulého roku. To, co nejprve vypadalo na jasnou záležitost, se nakonec vyvinulo trochu jiným, ženským směrem. A pokud v domácím souhrnném žebříčku bylo žen pomálu, tady jich naleznete více. (Zítra začnou vycházet komentované žebříčky týkající se tradičních, netradičních i legračních kategorií.)

1. Sleater-Kinney – No Cities to Love (Sub Pop) – 34 bodů
Od plotny a Portlandie zpátky do kola, sex ve městě baví po deseti letech možná ještě víc než kdykoliv předtím. Chválit comebackové album Sleater-Kinney, je jako nosit sovy do Olympie, děvčata to v loňském roce odpálila jako nikdo jiný. Bravo.


2. Faith No More – Sol Invictus (Reclamation Recordings) – 27 bodů
Jaký, že se píše rok? 1995? Nostalgie je mocná čarodějka, Mike Patton a jeho šediváci si vyšlápli na současnou generaci a přesvědčili zdaleka nejenom pamětníky. Další návrat, který se povedl.


3. Algiers – s/t (Matador) – 23 bodů
U Blood nám spadla čelist, nad Irony. Utility. Pretext. jsme kroutili hlavou a Black Eunuch nás dorazil. Když v červnu přišel kompletní debut, tak bylo o černém koni roku 2015 úplně jasno. Taková kapela tu dlouho nebyla, deska je jako šrouby do hlavy a koncerty jako sůl do živého.


4. Grimes - Art Angels (4AD) – 21 bodů
Popový trůn hlásí obsazeno, omlouváme se všem ostatním kandidátkám. Claire Boucher vyvolává anděly takovým stylem, že všichni okolo nestačí zírat. Odolat je nemožné a koruna je na správné hlavě.


5. Blur - The Magic Whip (Parlophone) – 18 bodů
Harry Potter znovu zasahuje, na Ostrovech (by) bez Damona Albarna byla nuda. Zmrzlina z Hong Kongu v Londýně neroztála, kolena se rozklepala už u prvního falešného leaku a po první ráně kouzelným bičem bylo jasno. V křišťálové kouli vidíme hodné gorily a zlou královnu.


6. Chelsea Wolfe – Abyss – 17 bodů
7. Sufjan Stevens – Carrie & Lowell – 16 bodů
8. – 9. Deafheaven – New Bermuda a Kamasi Washington – The Epic - 15 bodů
10. – 11. Jamie Woon - Making Time a Tame Impala – Currents – 14 bodů

12. Foals - What Went Down, 13. – 15. Kendrick Lamar – To Pimp a Butterfly, Oneohtrix Point Never – Garden of Delete a Wolf Alice - My Love is Cool, 16. Kurt Vile – B´lieve I´m Going Down, 17. – 21. Ghostpoet – Shedding Skin 5, The Dead Weather – Dodge and Burn, Courtney Barnett - Sometimes I Sit and Think, And Sometimes I Just Sit, Young Fathers – White Men Are Black Men Too a Prurient – Frozen Niagara Falls, 22. Viet Cong – s/t, 23. – 25. Jamie xx - In Colour, King Midas Sound & Fennesz - Edition I a Sleaford Mods – Key Markets

Info

46 hlasujících vybíralo ze 196 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Šejkr #77: Prokopat se ven

Michal Pařízek 22.04.2022

Nedávno mi jeden známý v baru říkal, že mu dnešní doba občas připomíná jakési „vylepšené devadesátky“. Upřímně mě to vyděsilo, hlubší definici jsem z něj nedostal, třeba ji ani neznal.

Свiт нiколи не буде колишнiм (Svět nikdy nebude stejný)

Alexander Proletarskyi 20.04.2022

Publikujeme v ukrajinštině hlavní text Full Moonu #132 od novináře, fotografa a hudebního aktivisty Alexandra Proletarského, který přispívá do magazínů Sho nebo Karabas Live a žije v Oděse.

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek 08.04.2022

Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách…

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek 25.03.2022

Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil...

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Tipy pro vás.

Šejkr #74: „Jako všichni.“

Michal Pařízek 11.03.2022

Mířím do karlínských Kasáren na jednu z mnoha benefic. Hned při vstupu do dvora udělá člověku radost, kolik je tam lidí, nakonec se do sálu vlastně ani nedostanu.

Šejkr #73: „What the hammer, what the chain... “

Michal Pařízek 25.02.2022

S Daniellou a Alexanderem se bavíme i o tom, jak v době války budou lidé reagovat. Nemyslím státnicky, spíš v rámci společnosti, obyčejně. Čtu jim nahlas jeden z hrdě národoveckých…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace