Články / Sloupky/Blogy

Nejlepší zahraničních desky roku 2015 podle Full Moonu

Nejlepší zahraničních desky roku 2015 podle Full Moonu

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 07.01.2016

Velké hlasování bezmála padesáti redaktorů Full Moonu a blízkého okolí se (ne)shodlo na nejlepších zahraničních albech minulého roku. To, co nejprve vypadalo na jasnou záležitost, se nakonec vyvinulo trochu jiným, ženským směrem. A pokud v domácím souhrnném žebříčku bylo žen pomálu, tady jich naleznete více. (Zítra začnou vycházet komentované žebříčky týkající se tradičních, netradičních i legračních kategorií.)

1. Sleater-Kinney – No Cities to Love (Sub Pop) – 34 bodů
Od plotny a Portlandie zpátky do kola, sex ve městě baví po deseti letech možná ještě víc než kdykoliv předtím. Chválit comebackové album Sleater-Kinney, je jako nosit sovy do Olympie, děvčata to v loňském roce odpálila jako nikdo jiný. Bravo.


2. Faith No More – Sol Invictus (Reclamation Recordings) – 27 bodů
Jaký, že se píše rok? 1995? Nostalgie je mocná čarodějka, Mike Patton a jeho šediváci si vyšlápli na současnou generaci a přesvědčili zdaleka nejenom pamětníky. Další návrat, který se povedl.


3. Algiers – s/t (Matador) – 23 bodů
U Blood nám spadla čelist, nad Irony. Utility. Pretext. jsme kroutili hlavou a Black Eunuch nás dorazil. Když v červnu přišel kompletní debut, tak bylo o černém koni roku 2015 úplně jasno. Taková kapela tu dlouho nebyla, deska je jako šrouby do hlavy a koncerty jako sůl do živého.


4. Grimes - Art Angels (4AD) – 21 bodů
Popový trůn hlásí obsazeno, omlouváme se všem ostatním kandidátkám. Claire Boucher vyvolává anděly takovým stylem, že všichni okolo nestačí zírat. Odolat je nemožné a koruna je na správné hlavě.


5. Blur - The Magic Whip (Parlophone) – 18 bodů
Harry Potter znovu zasahuje, na Ostrovech (by) bez Damona Albarna byla nuda. Zmrzlina z Hong Kongu v Londýně neroztála, kolena se rozklepala už u prvního falešného leaku a po první ráně kouzelným bičem bylo jasno. V křišťálové kouli vidíme hodné gorily a zlou královnu.


6. Chelsea Wolfe – Abyss – 17 bodů
7. Sufjan Stevens – Carrie & Lowell – 16 bodů
8. – 9. Deafheaven – New Bermuda a Kamasi Washington – The Epic - 15 bodů
10. – 11. Jamie Woon - Making Time a Tame Impala – Currents – 14 bodů

12. Foals - What Went Down, 13. – 15. Kendrick Lamar – To Pimp a Butterfly, Oneohtrix Point Never – Garden of Delete a Wolf Alice - My Love is Cool, 16. Kurt Vile – B´lieve I´m Going Down, 17. – 21. Ghostpoet – Shedding Skin 5, The Dead Weather – Dodge and Burn, Courtney Barnett - Sometimes I Sit and Think, And Sometimes I Just Sit, Young Fathers – White Men Are Black Men Too a Prurient – Frozen Niagara Falls, 22. Viet Cong – s/t, 23. – 25. Jamie xx - In Colour, King Midas Sound & Fennesz - Edition I a Sleaford Mods – Key Markets

Info

46 hlasujících vybíralo ze 196 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nekonečný štrůdl v káznici aneb Ein Strudel und Nekonečno

Minka Dočkalová 01.08.2021

Inscenace je plná matematických pouček, filosofických otázek i slovních hříček, vizuálně je dotvářena jednotlivými ingrediencemi vídeňského štrůdlu. Meeting Brno.

Šejkr #58: Naši lidi

Michal Pařízek 30.07.2021

Když říkám, že k dobrému festivalu ani moc koncertů nepotřebuju, tak to myslím úplně vážně. Dobře, je to trochu zhůvěřilost, uznávám, ale přesto sázím víc na...

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace