Články / Recenze

Nejsoučasnější a… Purity Ring

Nejsoučasnější a… Purity Ring

Jakub Béreš | Články / Recenze | 19.03.2015

OHODNOŤTE DESKU

V roce 2012 způsobilo kanadské duo malou hudební revoluci vydáním debutu Shrines. Kritici nešetřili chválou. Ze střípku post-dubstepu a dream popu vznikl intimní futuristický pop, který měl být předzvěstí velkých změn. V současnosti Purity Ring přicházejí s druhým albem, které upouští od velkých vizí a stává se tím nejsoučasnějším opusem dnešní doby.

Obě nahrávky v sobě míchají odkazy tanečních žánrů. Na debutu šlo o pouhé náznaky, jeho následník nabízí řadu tracků, za které by se nemusel stydět nejeden EDM dj. Another Eternity je poctou všem současným elektro autorům, kteří z taneční muziky dokážou vykřesat něco poslouchatelného. Ovšem těžko říct, jestli je taková deska stravitelná pro mainstreamová média, na někoho může působit nudně a monotónně.

Během poslechu vás nic nepřekvapí. Nejzábavnější část přijde hned na začátku, úvodní stopy v sobě ukrývají na první poslech něco nového a tajuplného. Po chvíli si na ten zvuk zvyknete a vzápětí zjistíte, že deska je taková celá. Stejného efektu by docílili, i kdyby na začátek dali poslední song. Materiál nemá silné ani slabé momenty, a tak se stává tou nejprůměrnější současnou nahrávkou. A za vše může přemíra trapu. Zatímco jiné kapely jej používají ke gradaci nebo v dropových částech skladeb a má spíše epizodní roli, na Another Eternity je základní substancí každé písně. Přitom na rok staré spolupráci s Jonem Hopkinsem (Breathe This Air) nám duo ukázalo, že umí vytvořit originální song, který hravě strčí do kapsy všech těch deset nových.

Navázání na úspěšný debut je jedním z nejzásadnějších zlomů v kariéře každého hudebníka. Purity Ring si vzali příklad z The xx a Jamese Blakea, kteří na prvotinu navázali hitovějším následovníkem, přičemž pomalé písně zůstaly nadále pomalými. Another Eternity sice hity nabízí, ale jsou nijaké - ani pomalé, ani rychlé. Desce by prospěla jakákoliv odchylka od průměru, který si duo samo nastavilo. Strach z experimentu vytvořil deset stejně precizních skladeb, které splývají. Vedle jedné nevydařené by zbytek vyniknul mnohem víc.

Album Another Eternity představuje zaškobrtnutí na cestě za hledáním zvuku futuristického popu. Jak se ukázalo, kombinace debutu a současných trendů nebyla správným řešením. Jednotlivé songy jsou ale přijatelné pro větší skupinu posluchačů, a tak by se kapela s větší oporou ve fanouškovské základně mohla časem vytasit s deskou, která bude mířit tím správným směrem.

Info

Purity Ring – Another Eternity (4AD, 2015)
www.purityringthing.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace