Články / Sloupky/Blogy

Nekonečný štrůdl v káznici aneb Ein Strudel und Nekonečno

Nekonečný štrůdl v káznici aneb Ein Strudel und Nekonečno

Minka Dočkalová | Články / Sloupky/Blogy | 01.08.2021

Ve čtvrtek 29. července proběhla v rámci festivalu Meeting Brno 2021 první repríza inscenace Ein Strudel und Nekonečno. Na svědomí ji mají umělecká uskupení Bazmek entertaiment a Mikro-teatro, odehrála se se setměním na dvorečkové scéně brněnské káznice.

Hra inspirovaná životem slavného matematika a logika Kurta Gödela, narozeného roku 1906 v Brně, s lehkostí a zvídavou hravostí diváka provází jeho dětstvím, dospíváním, vztahem s matkou, stěhováním do Vídně, milostným životem, i následným životem v emigraci v americkém Princetonu. O dynamiku příběhu se starají tři herci: roli Kurta zpočátku ztvárňuje Petr Hanák, Gödelovu personu později rovnoměrně alternuje Lucie Hrochová a Veronika Všianská. Prostřednictvím dialogu tří, uměřeně doprovázeného akordeonem Ondřeje Zámečníka, je divák vtažen do děje a stává se svědkem událostí života svérázného muže, který se proslavil za hranicemi naší země.

Inscenace je plná matematických pouček, filosofických otázek i slovních hříček, vizuálně je dotvářena jednotlivými ingrediencemi vídeňského štrůdlu, který celý děj implicitně propojuje. Pokouší se též o interaktivitu - diváci v jednom momentě obdrží od herců plánek amerického vědeckého pracoviště i s popisy tamních géniů, a jakmile se zorientují, hraje se dál. "Alberte, vy dneska jedete bomby!" opáčí v jednom momentě Gödelova žena na sofistikovanou lichotku Alberta Einsteina, který byl toho času Kurtovým blízkým diskusním partnerem. Ten kontruje "ale kdepak, bomby jede Oppenheimer", a poučené publikum obratem pobaveně reaguje na pokročilý dad joke.

Ein Strudel und Nekonečno je sladkobolně, avšak rozhodně ne pateticky koncipovaná hra, která líčí nesnadný život muže, jehož genialita byla vyvažována nekonečným strachem z toho, že ho někdo chce otrávit, a jeho ženy Adély, která poskytuje druhý pohled na to, jaké je to žít se svérázným intelektuálem.

Paralyzující obava z jedů nakonec Gödela skutečně zabila. Zemřel hlady a vážil pouhých 29 kilogramů.

Info

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace