Články / Recenze

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck | Články / Recenze | 14.09.2023

„Ještě salát, mami?“ U zvěrolékaře Martina (Marián Mitaš) propukne po vážném úrazu afázie. Ztrácí tak nejen volnost pohybu, ale i komunikace s okolím. Ani s vypětím všech sil není s to vypotit jedinou větu, z mluveného slova se pro něj stávají shluky slabik, které není schopen dešifrovat. Fatální diagnóza pochopitelně nezmění život pouze jemu, ale i lidem v jeho okolí. U Martinova lůžka se střídají odhodlaná matka (Milena Steinmasslová) s realisticky uvažující manželkou (Jana Plodková), trochu nečekaně se k nim přidává i majitelka koně, který Martina pokopal (Magdaléna Borová). Tři ženy, které spojil jeden muž.

Jejich vynucené soužití vede k nečekaným odhalením i inventuře starých křivd. Na přetřes přirozeně přicházejí témata jako nevěra, neplodnost i bolestná revize vztahu snacha versus tchýně. Scénář Alice Nellis umně brousí hranu mezi psychologickým dramatem a konverzační „vztahovkou“. Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se filmu dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí a zápasech, které podstupujeme, i když víme, že v nich nemůžeme zvítězit.

O to víc zamrzí, že linie s policejním vyšetřováním působí neohrabaně a dvojice kriminalistů v podání Jana Révaie a Igora Chmely vypadá, jakoby do filmu zabloudila z druhořadé komedie Jiřího Vejdělka. K tomu se snímek pokouší zkratkovitě filozofovat nad otázkou eutanázie, otevírá téma doživotní viny i přijetí odpovědnosti za životy druhých. Zejména ve druhé polovině stopáže tak příběh atrofuje v dysfunkční žánrový slepenec, který nezachrání ani řemeslně čistá režie Tomáše Mašína.

Info

Němá tajemství
režie: Tomáš Mašín, 2023
web distributora

foto © se svolením Donart Film

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čo mu život prinesie... (Meizyy)

Dušan Šuster 29.11.2023

Nielenže sype bary v pozoruhodne vysokej kadencii, navyše sa dokáže prispôsobiť rôznym beatom, vo vhodnej chvíli pozmeniť rytmiku a šikovne akcentovať rýmy.

Velmi těžké blues (Gravelroad)

Jiří V. Matýsek 14.11.2023

Postupem času se Gravelroad podařilo vytvořit svébytné pojetí těžkotonážního blues. Na Duty to Warn již nastolené dále prohlubují a přidávají nové prvky.

Jedinečný skladateľ Slauson Malone 1

Richard Michalik 13.11.2023

Jasper Marsalis aka Slauson Malone 1 si okolo svojej osoby za krátky čas dokázal vytvoriť malý kult nasledovateľov a to i napriek tomu...

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová 27.08.2023

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit.

Na čom záleží (Berlin Manson)

Maxim Mičúch 18.08.2023

Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?

Smířit se s nezměnitelným (Amber Arcades)

Veronika Jastrzembská 16.08.2023

První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Magdalena Fendrychová 10.08.2023

O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání.

Bitva o kostičky (Tetris)

Andrea Kubová 30.07.2023

Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Kam se posunulo?

Dvě tváře temnoty (Nāv & Lūt)

Jiří V. Matýsek 02.07.2023

Jihočeské formace Nāv a Lūt spojuje nejen geografická blízkost, přátelství a tři písmena v názvu. Pojítkem je i svojské pojetí toho, jak přistupují ke svým žánrům.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace