Články / Recenze

Není všechno jen špatně: U2

Není všechno jen špatně: U2

martin | Články / Recenze | 13.10.2014

O tom, jak se album Songs of Innocence znenadání objevilo v telefonech po celém světě, už se napsalo dost. Takto snadno jsem se k novému produktu firmy U2 dostal i já. Bono a spol. správně pochopili, že peníze nenajdou u posluchačů, kteří raději stahují, než kupují, ale u korporací, pro které není problém si koupit umělce k reklamním účelům. Spojením s Applem se kapele podařilo upoutat pozornost, rozšířit svoji hudbu opravdu masově a připravit si slušný podklad pro další úspěšné megaturné. Mě to neuráží, oceňuji chytrost a inovaci. Skutečné fanoušky U2 (a že jich je dost) deska zdarma potěší a ostatní ať si klidně stěžují. Těžko však plánovat marketingové strategie srdcem a tato nedostatečnost se pohříchu projevila i na obsahu. Album je dokonalým produktem se špičkovým zvukem, pět producentů vyleštilo skladby do zářivého lesku. Název Písně nevinnosti pak zní jako sebeparodie, nejosobnější nahrávka zní odcizeně.

Bono vzpomíná na iniciační zážitky spojené s prvními koncerty, dětstvím, matkou, rodným městem, okouzlením Amerikou – vzpomínky podané tradičně pompézním stylem, niterné pocity na lopatě bagru. Ale není všechno jen zle. Přes děsivé sborové „óóóó“, odkazující úvodní skladbu do světa vyčichlých Coldplay, je začátek překvapivě silný. První čtyři skladby jsou vlastně skvělé. Přípravu na stadiony jim sice neodpustím (nejtrapnější moment přichází se skandováním „bá bá babera, séntáá babera“ v jinak slušné California), ale pokud ne hned první The Miracle, tak následující Every Breaking Wave je nejlepší skladbou na albu. A song For Someone, produkovaný dříve dvorním producentem Floodem, se ohlíží zpět k počátkům kariéry irské čtveřice – konečně se ozve charakteristicky zvonivá Edgeova kytara.

Většinu skladeb však produkoval momentálně veleúspěšný Danger Mouse (nejlepší v Gorillaz), jehož minimalistické pojetí zvýrazňuje basovou linku, pozvedající slabší střed v jinak jalové Volcano. Předcházející Iris jsme už na minulých deskách museli slyšet několikrát. Naopak podklad pocty Joeovi Strummerovi zní díky baskytaře jako by vypadl z desky Gnarls Barkley. U2 opouští bezpečné vody jen v Raised By Wolves – kytara tady vyloženě baví. Stejně tak šťavnatá Cedarwood Road a povedená Sleep Like a Baby Tonight. A The Troubles oživuje svým výjimečným hlasem švédská písničkářka Lykke Li.

Přes všechny kontroverze spojené s vydáním Songs of Innocence nutno říci, že U2 natočili po rozpačitém No Line on the Horizon slušné album bez ambicí tvořit budoucnost.

Info

U2 - Songs of Innocence (Islands Records, 2014)
www.u2.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.