Články / Reporty

Nepokácejte topoly ve mně (Ira Mimosa + LaBon)

Nepokácejte topoly ve mně (Ira Mimosa + LaBon)

Shaqualyck | Články / Reporty | 03.04.2015

[árt té kafé] Mandala je velmi svébytný prostor. Vydat se tam, znamená čelit permanentnímu útoku na všechny smysly. Možná je to tím důstojně vyhlížejícím stavením uprostřed parku, snad vytříbeným nápojovým sortimentem, nebo zvláštní směsicí lidí, kteří se tam bez ohledu na věk nebo pohlaví pravidelně srocují za účelem načerpání nových sil. Nejspíš od každého trochu. Ona neuchopitelná kategorie s názvem atmosféra je tu na každý pád výsostně jedinečná a svůj podíl na tom má i duchaplná dramaturgie, která si vytyčila vozit do Kopru nevšední interprety, jejichž tvorba přesahuje čas, prostor i škatulky. A po prvních třech měsících letošního roku je na místě konstatovat, že odvážnému záměru zdejší crew bezezbytku dostála.

Ira Mimosa? Vypadá jako Francouzka, zpívá jako Francouzka, a přitom je to Češka jak poleno, ačkoliv připodobňovat křehkou plavovlasou žínku ke kusu dřeva je poněkud zavádějící nadsázkou. Výrazivo jako „folk“ či „pop“ se k jejímu ušlechtile elegantnímu projevu nehodí. Zbytečně jsem se bál nezáměrných reminiscencí na Lenku Filipovou nebo, nedejbože, Ivu Frühlingovou. Tahle dáma nikoho nekopíruje. Její hudba, to jsou dokonale jímavé šansony přirozeně prosycené něžnou melancholií. Skvěle se hodí na ojíněné Jesenicko, rozervané předměstí Marseille, i do křivolakých pařížských uliček. Teskný vokál harmonicky souzní s akordy rodícími se z pevně sevřeného hmatníku, skladby mají duši a navzdory komornímu podání z nich probíjí vnitřní napětí. O něco výrazněji vynikají ty ve francouzštině, na první dobrou však bezvadně fungují i ty české. O příslovečné jazykové bariéře tu nemůže být ani zmínka, podobně čarokrásná hudba totiž promlouvá řečí, která je univerzální a srozumitelná každému, kdo se jí nechá zmámit.

Něžná písničkářka si užívala přízně naplněného sálu, vzletné songy pro odlehčení prokládala historkami ze života a na závěrečnou třetinu přizvala na pódium Tomáše Neuwertha. Talentovaný multiinstrumentalista už má sice prsty v tolika projektech, že by to vydalo na seznam o délce průměrné zimní šály. Jenže stačí dva, tři songy a všechno je jasné, nevyslyšet tuhle nabídku by se rovnalo zločinu proti muzice. V rukou basu, pravá noha na kopáku, levá přišpendlená k hajtce. Frajer. Písně s jeho přispěním dostaly rockovější ráz, obr se usmívá, patka mu lítá ze strany na stranu a spokojená Ira má radost, že od teď „může hrát i nářezy“. Už aby z toho byla deska, tahle spolupráce je pro fandy multižánrového přesahu požehnáním.

Kouzlo okamžiku ještě umocnila hostovačka Tomášovy starší dcerky. Lidi se nestačili divit a talentované flétnistce tleskali jak o život. Ale to už k nástrojům pomalu usedal tandem LaBon a na férovku rovnou oznámil, že namísto proslovů za sebe nechají mluvit produkci, protože: „Hovoriť o hudbe, je ako tancovať o architektúre.“ Inu, ambient. Jiný sport, jiná pravidla. Ale hrálo jim to fantasticky. Patrové klávesy, kytara a mraky efektů obhospodařovaných bosýma nohama. Bez přestávky, s fantaskními projekcemi v zádech. Chvíli mi trvalo naladit se na stejnou notu, ale jakmile jsem nastoupil, odmítal jsem z opojného kolotoče barev a bujných melodií seskočit. Jako bychom nejdřív levitovali v nekonečných dálavách hluboké vesmírné mlhoviny a pár taktů poté zase dlouze klesali na dno širého oceánu. Bylo to jako uvíznout v kaleidoskopu, vábivé, sugestivní a kompozičně vytříbené. Ryzí pocitovka. Zpočátku nevíte, co si počít, ale když si ji pustíte k tělu, stonásobně vám to vrátí. Velmi nestandardní zážitek, ale taková už je hudba. A v Mandale je vždycky lepší čekat nečekané.

Info

Ira Mimosa + LaBon
28. 3. 2015, [árt té kafé] Mandala, Kopřivnice

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eartheater, s tebou je vše jednodušší

Jakub Béreš 14.07.2024

Zatímco se před osmi lety na scéně ještě hledala, dnes pravidelně spolupracuje se jmény jako Sega Bodega nebo Caroline Polacheck... Eartheater v Praze.

Pohodu potrebujeme (Pohoda 2024)

Richard Michalik 14.07.2024

Headlinerom poobedia bolo po prvých šuškandách sledovanie radaru SHMÚ a neustále návštevy osviežovacích staníc. Väčšinu návštevníkov, ale vysoké teploty neodradili...

Oáza neklidu a divnosti (Hradby samoty 2024)

Kryštof Kočtář 14.07.2024

Kdo je schopen najít krásu nejen v hroutících se novostavbách, ale rovněž prastarých ruinách, jistě by ocenil zámeček. Okna byla potažena...

Opäť doma (Pohoda 2024)

Richard Michalik 12.07.2024

Na flákanie nie je príliš priestor, trojboj Arlo Parks - Skepta - James Blake čaká.

Odpojené (Bear Stone 2024)

Ema Klubisová 11.07.2024

Po dvoch dňoch sa neznáme tváre stávajú známymi a z krátkej pauzy na wc sa môže stať popíjanie chorvátskeho piva Karlovačka s päťdesiat ročnými metalistami pod mostom.

Na konci kolonády (KVIFF 2024)

Štěpán Nezbeda 09.07.2024

Směs nespokojenosti, nadšení, znechucení a odchodů ze sálu vyvolal i všeobecně nejočekávanější kousek z kategorie chytrých žánrovek, v Cannes vychvalovaná Substance.

Vajbit Kafku v Siřemi (Deziluze 2024)

Pavel Novotný 05.07.2024

Vjíždíme do Siřemi. Vlaštovky tu sedají na nízké elektrické vedení a loví všudypřítomný hmyz. Není náhodou každý festival tak trochu Woodstock?

Zbraně tiché i hlasité (Kim Gordon)

Alžběta Sadílková 04.07.2024

Ačkoli je jejich energie nakažlivá, publikum jí se zvláštní apatií vzdoruje. Ke konci vystoupení dav šumí kousavými poznámkami nejen na účet interpretek.

Nostalgie a technooptimismus rybníka (Rosnička 2024)

Viktor Hanačík 02.07.2024

Půlnoc přeje experimentálnějším slotům. Kryjou se tu dvě zásadní věci, hybridní futuristický set oloongbru, zakladatele pražského labelu Yuku, a posttrapová vize tria Awoo.

Hlad po větší intenzitě (Chelsea Wolfe)

Václav Valtr 26.06.2024

Vzhledem k technickým nedokonalostem vyzněly nejlépe písně folkové, pomalé a komorní, tedy zkrátka ty, které netrpěly nedostatkem rvavé kytary.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace