Články / Reporty

Nesmlouvavý flow pro potěchu ducha (MC Yallah & Debmaster)

Nesmlouvavý flow pro potěchu ducha (MC Yallah & Debmaster)

Václav Valtr | Články / Reporty | 28.05.2023

Před Bike Jesus se pomalu ale jistě vytváří popíjející a klábosící hloučky užívající si jarního slunce. Napjaté očekávání před hvězdou večera příjemně vyplňuje tuzemský DJ a producent Ancestral Vision postklubovou směsí afrických vlivů, ozvěn dancehallu i techna. Tón setu je pokývnutím směrem k Debmasterovi a jeho produkci, což organizátoři akce, Heartnoize Promotion, deklarovali dopředu.

Mc Yallah a Debmaster u nás nejsou žádnými nováčky – před dvěma lety předvedli legendární set na Stalinu, loni navštívili brněnský festival Pop Messe a v doprovodu Scotch Rolexe se MC Yallah objevila na festivalu Beseda. Rychlý start nechává publikum lehce zaskočené, sál se začíná plnit a lidi hýbat. Od druhého tracku je tu kotel s rozjetou party. Debmaster a jeho beaty vytvářejí nemilosrdný podklad s nesmírnou dynamikou a propracovaností a Mc Yallah převádí tuto sofistikovanost ještě dál. Její projev, ve kterém se mísí svahilština, luganda, luo i angličtina, je fascinující na poslech. MC Yallah pracuje fenomenálně s rytmem, střídá polohy a rytmus a do Debmasterových napumpovaných skladeb vnáší další, mnohdy netušené rozměry.

I přestože je sdělení většiny písní pro českého posluchače kryptické, Yallah si svým výrazem a energií rázem získává publikum. A zatímco všichni – i Debmaster – tančí, Yallah působí jako kazatelka hřímající svá naléhavá poselství. Ve srovnání s předchozími vystoupeními působí sice unaveněji, ale nic to neubírá ze síly jejího projevu ani z nálože, kterou dvojice nabízí, obzvlášť když se po pár skladbách výrazně zvedne hlasitost a hutné basy jsou konečně cítit celým tělem.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Po několika starších peckách dochází na věci z letošního alba Yallah Beibe, které vyšlo na Hakuna Kuala, dceřiném labelu Nyege Nyege. MC Yallah se více obrací k publiku a opakovaně ho vyzdvihuje, po koncertě zdůrazňuje, že to pražské je zdaleka nejlepší. Skladba střídá skladbu, tanec pokračuje, a i když setlist netvoří výrazný dramaturgický oblouk, je znát umná práce s publikem, je tu prostor pro klidnější kousky i ostřejší beaty.

Na Debmasterův navazující DJ set zůstává už jen hrstka posluchačů a tanečníků a party pozvolna skomírá do úplného vyšumění. Umělci jsou unavení, ale spokojení, lidi se zvolna rozchází s tím, že se jim dostalo něčeho mimořádného.

Info

MC Yallah & Debmaster + Ancestral Vision
25. 5. 2023, Bike_Jesus, Praha

foto © su

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Existenciální tryzny pod betonem (Luchmeat Festival 2023)

Filip Peloušek, Kristina Kratochvilová 04.10.2023

Ve třech „dnech“ hlavního programu jsme se snažili spočítat poměr mezi rytmickým šoupáním podrážek o neviditelnou podlahu a kladením si nepříjemných existenciálních otázek.

Miluju tě! (Madhouse Express + Elephant Stone)

Tomáš Jančík 01.10.2023

Nejvýraznější groovy hit Something in the Sky sklidil aplaus, nadšení publika bylo vůbec nemalé.

Grindiózní dýchánek (Gutalax, Čad & co.)

Kryštof Kočtář 30.09.2023

Železobetonově tvrdé kytarové riffy, všeliké nelidské skřeky a nezbytné blast beaty… Grindiózní udýchaný dýchánek, jak má být.

Jen si tak trochu vydechnout (Berlin Atonal 2023)

Jarda Petřík 30.09.2023

Brázdím vyprahlé ulice německé metropole a vzpomínám, kdy jsem Berlín navštívil naposled. Bylo to během festivalu, samozřejmě, vlastně ani ne tak daleko od Kraftwerku...

Mezi snem a skutečností (Hakanaï)

Viktor Hanačík 29.09.2023

Byl v tom cítit předobraz lucidní cesty, mentálního kolapsu, ztráty vědomí, iluzí i přerodu identity.

V jednotě je síla (Jednota Neratov)

prof. Neutrino, Jiří Přivřel 26.09.2023

Po Soulkostele, kalvárii v Ostré a kostele svaté Kunhuty v Polomu došlo na další sakrální prostor, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově.

Pocity podzimní i paranoidní (Xiu Xiu + BREN)

Kryštof Kočtář 25.09.2023

Teze, antiteze, syntéza? I tak by se dalo nahlížet na koncert Xiu Xiu na brněnské Flédě, na který nebyli sami.

Šejkr #114: Analogija

Michal Pařízek 22.09.2023

O to víc vrtá hlavou věta, kterou mi asi šedesátiletý prodavač odpověděl na otázku, co nějaká novější místní jména: „Já nic neznám, pro mě hudba skončila v roce 1990.“

Come On! (The Hives)

Eva Karpilovská 20.09.2023

Do setu přimíchali i starší hity a svou fantastickou, přitom ne nabubřelou show potvrdili, že patří mezi nejlepší živé kapely současnosti.

Něco na tom Fredovi je.. (Fred Again..)

Kristina Kratochvilová 20.09.2023

Dokážu si představit, že podobné přípravy na nákup lístků pravidelně probíhá u fanoušků Taylor Swift nebo Harryho Stylese. Já ji ale zažívám poprvé.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace