Články / Reporty

Než přijde absťák (Angus and Julia Stone)

Než přijde absťák (Angus and Julia Stone)

Jiří Mališ | Články / Reporty | 21.06.2018

Blíží se léto a s ním i tradiční festivalové opojení, permanentně spálený obličej a akutní nedostatek klubových koncertů. Oponu za jarním semestrem ve velkém sále kodaňského hudebního domu Vega zatáhli Angus a Julia Stoneovi. Australské sourozenecké duo přivezlo Evropě ukázat to nejlepší z loňského alba Snow, na kterém se představilo v prozatím nejpopovějším kabátě. Téměř plný dům se tak těšil na líbeznou kombinaci opojných folkových balad a nesmělých tanečků.

Pódia se nejprve ujalo trio Vancouver Sleep Clinic. Rodáci z Brisbane sice už mají na kontě turné s Daughter nebo London Grammar, Kodaň ale navštívili poprvé. Bylo tedy překvapením, že už s jejich nástupem byl sál téměř zaplněn. Ambientní pop v jejich podání připomněl energičtější verzi britského dua Aquilo, s každou písní se ale čím dál víc dostávaly do popředí hiphopové beaty a v závěrečné Closure už frontman Tim Bettinson skákal přes celou stage. Jeho hluboký hlas a nevšední texty navzdory změně tempa bodovaly a z pódia je vyprovodil solidní aplaus.

Ten se ale zdaleka nepřiblížil bouři, která přivítala hlavní hvězdy večera. Páry se k sobě přitulily ještě o trochu víc a s Angusem Stonem si zazpívaly úvodní Draw Your Swords. Pak přišla řada na skladby z nového alba. Julia Stone se zasněně dívala na sníh padající na pozadí a na začátku Snow zazpívala své „la-la-la”, až se do očí draly slzy. Střídáním nových a starých hitů dvojice držela diváky v hrsti, mezi skladbami byla oceňována i doprovodná kapela - dlouhý potlesk si vysloužil basák James Gilligan, který hrál i tři různé rytmy najednou.

Julia s cukrkandlovým hlasem a Angus jako z moře vynořený surfař tvořili bohémské duo novohipíků. Zatímco její ostýchavost a vlhké oči během nekonečných aplausů dojímaly, jeho rezervovanost mu dodávala takřka božský charakter - o to větší, když zahrál úvodní tóny Big Jet Plane. Refrén nejznámější skladby si zazpívali jen jednou, o zbytek se postarali diváci. Po krátké pauze se vrátili s přídavkem Uptown Folks, kterou Angus nahrál pod aliasem Dope Lemon, ale na ten se publikum moc nechytalo. Třešničkou na dortu se tak stala Wherever You Are, kterou jsme si všichni naplnili srdce láskou na týdny dopředu, abychom to vydrželi i přes celou festivalovou sezónu. Na intimní atmosféru zaplněné Vegy totiž žádný outdoor nemá.

Info

Angus and Julia Stone (au) + Vancouver Sleep Clinic (au)
17. 6. 2018, Store Vega, Kodaň

foto: Joseph Miller

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace