Články / Reporty

Nezměřitelná síla ženského vokálu (Selah Sue)

Nezměřitelná síla ženského vokálu (Selah Sue)

Ivana Sváčková | Články / Reporty | 07.05.2016

Myšlenky na Sono Centrum v některých Brňácích vzbuzují stejné emoce jako nejvyšší budova v Česku AZ Tower, „Orloj“ na Svoboďáku nebo přesun Hlavního nádraží. Koncertní sál, jež je prezentován jako místo s nejlepším zvukem v republice, ztrácí body kvůli neatraktivnímu programu minimálně u mladších generací. Brněnská malichernost v kostce. Stojaté vody ovšem přijela rozčeřit belgická Selah Sue a tuzemská Emma Smetana jako předskakující článek.

Volba zpívající exmoderátorky zpráv zaskočila, samotné vystoupení už moc ne. Smetana v doprovodu kytary a samplů z laptopu předvádí sice příjemně vyznívající, ale dokonale nemastný a neslaný popíček. Ačkoli celková uhlazenost přebíjí veškeré snahy o autentičnost a přirozenost, budoucí úspěch se vyloučit nedá. Pěkná angličtina a propracovaná image občas zkrátka stačí. Smetana volí pozvolné rozehřívání, během třicetiminutového vystoupení se jí přílišné pozornosti nedostává, a tak celkový dojem připomíná spíše živou hudební kulisu.

fotogalerii z koncertu si prohlédněte zde

Belgická divoženka Selah Sue mi uhranula poprvé před čtyřmi lety na Rock for People a písnička Raggamuffin bude patřit mezi moje největší guilty pleasure evergreeny asi napořád. Sue otevírá vystoupení komorně pouze v doprovodu kláves, kvalitu zvukové výbavy Sono Centra cením po pár vteřinách - husí kůže po celém těle a příjemné mravenčení v břiše mluví asi za vše. Tklivé střídá velkolepé, zpěvačku doplňuje zbytek kapely s afroamerickou vokalistkou v popředí. Až komicky diametrální odlišnost mezi křehkou Sue a statnou černoškou je vmžiku tatam, holky jsou na milimetr vyladěné. Black Part Love naráží do stěn, publikum konečně upouští od zaprděnosti a hýbe boky. Selah Sue je nekonečným zásobníkem energie, není možné se neusmívat. Oproti předskakující Smetaně srší lidskostí a přirozeností, není slova, které bychom jí nevěřili. Skladba This World, jež tvořila hudební podkres reklamy na Kinder Bueno, zaváněla udělením nechtěné samolepky zpěvačky s jediným hitem. S loňskou deskou Reason ale Sue s přehledem trhá předsudky na kousky a drtí pod podpatky. Ta holka se sakra umí kroutit.

Třetí setkání se Selah Sue posouvá laťku opět o stupínek výš, živočišná Peace of Mind mě dokonce učí tancovat rukama. Dosyta nabažení po hodince odpovídáme, jaký přídavkový dezert nám je po chuti. Vítězí Crazy Vibes a Fear Nothing, které s příkrasou vkusné světelné show tvoří strhující finále večera. Selah Sue znamená pop s přidanou hodnotou, ať už je to nádech soulu, reggae anebo obyčejné vřelé lidskosti.

Info

Selah Sue (be), Emma Smetana
4. 5. 2016, Sono Centrum, Brno

foto © Matěj Krč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace