Články / Reporty

No garden for your kids to play (The Black Angels)

No garden for your kids to play (The Black Angels)

David Stoklas | Články / Reporty | 10.02.2023

Struny se těžce chvěly, byl jich plný sál. Mnozí do něj možná přicházeli s pocity nejistoty ze světa, v němž se pohybují, a stejné téma se prolíná skladbami texaských matadorů psychedelického rocku. Pro Alexe Maase, ústřední postavu The Black Angels, je tato tvorba berlí, se kterou se mu v dnešním chaosu lépe kráčí. A díky němu, díky nim, byla možnost část této zmatenosti realitou nechat zadupanou v parketech pražské Roxy.

Očekávatelnou hlavní roli hrála poslední deska Wilderness of Mirrors. Nejděsivější věc na světě je dle Maase nastavit zrcadlo sám sobě, a co teprve, když je těch zrcadel více a v jednom pohledu tak vidíme tisíce našich reflexí. Hrana mezi snem a realitou. Nosné téma velké části psychedelických kapel, ale navzdory skepsi obsažené v textech snažící se vybízet k optimismu. Najít cestu ven. Najít cestu z divočiny zrcadel.

Večer otevřeli italští New Candys, když kolem frontmana Fernanda Nutiho stála obměněná, poněkud nezainteresovaná skupina. Řemeslně povedené, ale pokud budeme vystoupení hodnotit dle emocí, ty tomu chyběly. Ale to si sedne. Určitě. Časem.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Mohutná hora zvuku stála na podiu a jako lavina z ní padaly psychedelické riffy na jasné rytmické textuře bubnů Stephanie Bailey, kterou nerozhodil ani neposlušný hi-hat činel. Kytary plné reverbu a tamburína, hrozivá jako ocas chřestýše. Koncert běžel po jasné úsečce, jejich tvorba je z větší části homogenní. Startovali s You on the Run, pak přidali na tempu s El Jardín, kde popisují destrukci planety. Tentokrát ale z jejího pohledu. Do řeky úzkosti vlila trochu optimismu skladba Firefly, kopírující náladu z Maasova sólového projektu, v němž reflektoval narození syna a desku po něm dokonce pojmenoval. Z větší části to ale byla bolest. V Manipulation byly plochy tvořené nekonkrétním echovaným hlubokým vokálem kytaristy Christiana Blanda bourány Maasovými naléhavými výkřiky. A všechno jistily vizuály kopírující estetiku přebalů jejich desek.

The Black Angels budou nadále milováni audiofily, adoranty krásných hudebních nástrojů, ale i těmi, kteří v hudbě hledají společenská témata. Opět se pouštěli do dnešního světa, a i když jim bylo někdy kvůli aranžím hůře rozumět, poselství jsou natolik explicitní, že významy budou rezonovat ještě několik dnů. Měsíců. Nebo dokud je nevyřešíme.

Info

The Black Angels (us) + New Candys (it)
9. 2. 2023 Roxy, Praha

foto © Jan Kuča

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štastnej chlápek Walter Trout

Jiří V. Matýsek 01.06.2023

Walter Trout slaví v těchto dnech devět let od svého návratu do života a očividně je do hloubi duše šťastný.

Ackermannův atomový kufřík (A Place to Bury Strangers)

David Stoklas 31.05.2023

Otřepané přízvisko o nejhlasitější kapele New Yorku každý slyšel tolikrát, kolikrát Oliver Ackermann za svůj život hodil o zem kytarou.

Chuť, která jen tak nepřejde (Psychedelic Umami)

Jiří Přivřel 30.05.2023

„Je to tu moc hezký, ale nenechávej mě tady,“ říkává žena, kdykoliv zavítáme na Broumovsko.

Nesmlouvavý flow pro potěchu ducha (MC Yallah & Debmaster)

Václav Valtr 28.05.2023

A zatímco všichni – i Debmaster – tančí, Yallah působí jako kazatelka hřímající svá naléhavá poselství...

Terapie hlukem (Swans)

Kryštof Kočtář 27.05.2023

Nejhlasitější a nejchaotičtější část běsnění pak Giru zvedla ze židle, na níž jinak trávil zbytek času...

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Jáchym Rainisch 20.05.2023

Optimistický záblesk ze začátku vystoupení Xiu Xiu v podobě narozeninového popěvku věnovaného Freddymu Rupertovi zhasl vysoký syntezátorový tón.

Curie eleison! Jaderná zábava v CO.LABS

Minka Dočkalová 15.05.2023

Černobyl, jaderný klub, prvek v periodické tabulce, elektrárna jako modla a objekt erotizujících představ, Curie, Oppenheimer, Einstein, ti všichni tu defilují v různých kontextech.

Snaživý student Bonamassa

Jiří V. Matýsek 06.05.2023

Svého času zázračné dítě s kytarou Joe Bonamassa se po dekádě vrátil do Prahy. Vyprodané Forum Karlín oslnil skvělou technikou i virtuozitou. Stačí to ale na skvělý koncert?

Funk is not dead (SuperBlue: Kurt Elling & Charlie Hunter)

Karolina Veselá 04.05.2023

Těžko říct, jestli se Brno snaží vyhecovat Prahu, nebo jednoduše dokázat, že všechny odvěké vtipy a narážky nejsou opodstatněné... JazzFestBrno táhne.

Ľúbime (Sharpe 2023)

Mariia Smirnova, Anna Mašátová, Dušan Šuster, Františka Tranová, Andrea Blahová 03.05.2023

Vydobyť si pozornosť širšej verejnosti v malých mestách, akým je Bratislava, môže byť pomerne jednoduché. Dlhodobo si ju udržať, je však rovnako komplikované ako všade inde.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace