Články / Sloupky/Blogy

Noc padá rychle... (MišMaš party 2017)

Noc padá rychle... (MišMaš party 2017)

keša | Články / Sloupky/Blogy | 21.06.2017

Jeden z mých nejhorších zážitků minulého roku bylo nebýt na Mišmaši. Patnáct návštěv na statku v Bojkovicích v řadě za sebou a pak najednou pauza, to je hrozná mrda do palice. Nejde o to, co sem tam neslyšel, ale neviděl. Jenže já to všechno viděl, z domu, každou minutu. Všechny ty ksichty, šutry, stébla, dřez, křoví, louku, kamennou klenbu u sklepu, bonga u stanů, smrad od rozlitého piva na baru, válející se u ohně… všechno.

Letos to půjde, ale s časem nevycházím. Velký sprint, s křížkem po Ette Enaka. Stíhám taktak Rutku Laskier, skvělý zvuk, borce to baví, je to nasrané a veselé zároveň. Na Mišmaši si zařve už jen málokdo. Pak Kontroll. Komorní koncert, strohé osvětlení, oba bráchové pod pódiem, maštal mizí, jsou ve fabrice, bouchají noční směnu, kde to občas zaskřípe, ale srát na to, vůbec nic nevadí. Plátěná scéna mě na tolikrát slyšené Ladě už nenaláká, na ruma jo, poklábosit a zase zpátky do maštale na SeeBooZ. Japonci bez Japonska, shoegaze bez shoegazu, natož Mono. Kytaristka zajímavá na pohled, ale v kapele navíc, je to nahlas a prázdné. Říkám si, že zbytečná parta, doufám, že toto nečtou samotní SeeBooZ, vypadá, že se berou vážně. Červen na udobřenou, matika, co se nikdy nepřepočítá (pokud se borci zrovna neusmívají), jen ve dvou, zvuk plný a boží. Noc pak padá rychle.

Sobotní poledne, nesvítí, moc neprší, víc klidno než jindy, na baru žádní běsi jako vždycky, ale jdou je vyvolávat. Ctib z Telefonu pouští samplované komodory, elektro-pank-rep, zábavný chlapík, a běsi ožívají. Po něm Tribal Terrritory, jen bicí a didgeridoo, a to už je sebranka kolem baru na nohou, nalepená na kapele, začíná to vřít. Pak ještě Není němý a pan Japonec Hanakuso, ti už to mají zadax. Ruce jim můžou urvat. Bar prostě nezklame, ta stage tu hraje sama za sebe.

Planety letí zase mimo mě, letos sice ne tak daleko, ale ještě pořád je to na dalekohled. Vidím klapky místo basy, solidního bicmena a Orla s tremolem v ruce. Ještě kousek a příště zůstanu déle. Na Plátěné Heimat, kytara z Ladě, ságo, klávesy a perkuse jako náhražka bicích. Bicí, ty opravdovské bicí s virblem a velkým činelem, to tam není a mně chybí. Málokdy poslouchám fesťákové kapely předem, zvlášť ty, co hrajou na statku. Baví mě nechat se překvapit nebo dát na sebe zavolat: "Ty vole, poď do maštale, tam je to na posrání." Triptides jsou ze sedmdesátek. Ty kluky někdo přenesl časem, hrajou nám Beatles křížené s Pink Floyd za éry Syda Barretta a vůbec neví, že až vylezou ven, čeká je tam vegeburger, pač o tom nikdy neslyšeli. Ohoz, vlasy, nástroje, aparáty, všechno mají nejspíš origoš, a přitom nejde o žádný revival. Jen na basu sehnali Johna Lenona, kam se hrabe McCartney.

Pak už jen debužírování, točené speciály, víno ve sklépku, tuny korbáčků, kousek Bassta Fidli, ulité moka kafe s nejchytřejšíma kecama. Zase mě to všechno semlelo, chci to znovu a delší, chci to už příští víkend, a přitom budu počítat ještě celý rok.

Info

MišMaš party 2017
16. - 17. 6. 2017 Ústsko

foto © Vlastik Vojáček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pod pultem Kabinetu #2

cyril kosak 28.11.2020

V Kabinetu múz se sice nehraje, ale zavřeno nemají. Proč by taky zavírali, když se uvnitř pořád něco děje. Hrabeme se ve vinylech, jedem asfalt do hlavy.

Řecká mytologie a (český) rap

Zdeněk Brdek 25.11.2020

Starořecká mytologie v rapu s důrazem na české prostředí. Barracuda, Cole, Smack i další, Kyklop, Orfeus i Pandořin box.

Preview: Le Guess Who? 2020: Televize na víkend

Michal Pařízek 11.11.2020

Do Utrechtu letos nepojedeme! Opakuji to tak často, že už si mě kvůli tomu dobírají i editoři. Neví, o čem je řeč, ale nevadí.

Novinky na české scéně: Když prubneš řeč Thoma Artwaye aneb z Vinohrad do Ostravy

Jarmo Diehl 08.11.2020

Denní přísun nových českých písniček si vyžádal nový formát, někdo se tím musí prodrat. LawD, Durchumdurch, Teepee, Lowmoe i Artway. Bohatě.

Pod pultem Kabinetu #1

Michal Pařízek 02.11.2020

Noříme se pod pult brněnských Kabinet Records, tedy do míst, kam one and only Jirza dokáže nastražit takové množství lákadel, že se nestačíme divit.

Preview: Nouvelle Prague

redakce 30.10.2020

Z bohatého programu streamovaných diskuzí vybíráme několik bodů.

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?