Články / Reporty

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek | Články / Reporty | 03.08.2022

Je parný den, starý platan se tyčí v bezvětří. Nabídka osvěžujících limonád přichází vhod, místa ve stínu se zabírají. Pod spalujícím svitem se také odehrává snímek Hasan (2021), vyprávějící o bohatém zemědělci, který stojí před morální volbou. Jde o lyrické drama, kde prosba o odpuštění vede hlavního hrdinu k bolestnému uvědomění si vlastních prohřešků. Režisér Semih Kaplanoğlu uvedením tohohle filmu zakončil svoji návštěvu v Hradišti, na níž se ukázal jako pokorný a vnímavý tvůrce, a také jako vášnivý cyklista.

Čekání ve frontě na pizzu je tentokrát kratší, vydávám se do parku. Tam se zaposlouchám do veršů, které čte jemným hlasem básník Radek Malý: „Dnes ráno v 5:37 vyhynul další živočišný druh.“ Jeho sbírka Atlas bytostí je plná roztodivných a fantaskních zvířat – představuju si, jak by to vypadalo, kdyby se ve Smetanových sadech procházeli světluchy a oranžová opice.

Večer do Hvězdy přitekla Řeka (2021), dokument o kráse a významu vodních toků pro lidskou civilizaci. Před projekcí byla předána výroční cena, určená jednomu ze zástupců filmových klubů. In memoriam ji získal Pavel Tomešek, vedoucí „filmáče“ v Krnově a zakladatel přehlídky KRRR!, čímž je zároveň připomenutý význam filmových klubů, které ve vlastní asociaci (AČFK) dodnes Filmovku organizují. V sále na chvíli zavládne smutek, který vystřídá poetické pohroužení do říčního světa.

Snímek Kapitán Volkonogov uprchl (2021) nedávno čelil kontroverzi, protože byl financovaný ruským ministerstvem kultury. Dle Antona Dolina, filmového kritika a představitele opozice v Rusku, je takové vnímaní zjednodušené a vyplývá z neznalosti toho, jak se tamní filmy financují. Ten taky v úvodu upozorňuje, že sami režiséři, Nataša Merkulovová a Alexej Čupov, v současnosti čelí perzekuci. Příběh Volkonogova, člena NKVD, který se náhle stane nepřítelem režimu, vypovídá nejen o Rusku v roce 1938, ale i o tom dnešním. Jedna z nejsilnějších projekcí letošního ročníku.

Nastupující večer je předposlední a horečka letní noci stoupá. Klub Mír se plní, únava a vyčerpání jdou stranou. Je třeba využít zbývající čas, každé minuty, každé vteřiny.

Info

Letní filmová škola
29. 7. – 4. 8. 2022 Uherské Hradiště

foto © Magdaléna Šmídová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tanec mezi kameny marimby (Chloé & Vassilena Serafimova)

blueskin 29.03.2023

Vystoupení ikony francouzské elektronické hudby Chloé a multiinstrumentalistky bulharského původu Vassileny Serafimovy bylo očekávané coby jeden z vrcholů Spectaculare.

Sdílená vyznání (Damien Rice)

Akana 28.03.2023

Jelikož ale nepostrádá smysl pro poutavou pódiovou prezentaci, své nedělní vystoupení v Divadle Hybernia pojal mnohem rafinovaněji...

Když si kapela vozí léto s sebou (Bukahara)

Václav Valtr 25.03.2023

Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.

Bez nich a o všem (Robot Koch + Mickael Le Goff: Sphere)

Michal Smrčina 25.03.2023

Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace