Články / Reporty

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek | Články / Reporty | 03.08.2022

Je parný den, starý platan se tyčí v bezvětří. Nabídka osvěžujících limonád přichází vhod, místa ve stínu se zabírají. Pod spalujícím svitem se také odehrává snímek Hasan (2021), vyprávějící o bohatém zemědělci, který stojí před morální volbou. Jde o lyrické drama, kde prosba o odpuštění vede hlavního hrdinu k bolestnému uvědomění si vlastních prohřešků. Režisér Semih Kaplanoğlu uvedením tohohle filmu zakončil svoji návštěvu v Hradišti, na níž se ukázal jako pokorný a vnímavý tvůrce, a také jako vášnivý cyklista.

Čekání ve frontě na pizzu je tentokrát kratší, vydávám se do parku. Tam se zaposlouchám do veršů, které čte jemným hlasem básník Radek Malý: „Dnes ráno v 5:37 vyhynul další živočišný druh.“ Jeho sbírka Atlas bytostí je plná roztodivných a fantaskních zvířat – představuju si, jak by to vypadalo, kdyby se ve Smetanových sadech procházeli světluchy a oranžová opice.

Večer do Hvězdy přitekla Řeka (2021), dokument o kráse a významu vodních toků pro lidskou civilizaci. Před projekcí byla předána výroční cena, určená jednomu ze zástupců filmových klubů. In memoriam ji získal Pavel Tomešek, vedoucí „filmáče“ v Krnově a zakladatel přehlídky KRRR!, čímž je zároveň připomenutý význam filmových klubů, které ve vlastní asociaci (AČFK) dodnes Filmovku organizují. V sále na chvíli zavládne smutek, který vystřídá poetické pohroužení do říčního světa.

Snímek Kapitán Volkonogov uprchl (2021) nedávno čelil kontroverzi, protože byl financovaný ruským ministerstvem kultury. Dle Antona Dolina, filmového kritika a představitele opozice v Rusku, je takové vnímaní zjednodušené a vyplývá z neznalosti toho, jak se tamní filmy financují. Ten taky v úvodu upozorňuje, že sami režiséři, Nataša Merkulovová a Alexej Čupov, v současnosti čelí perzekuci. Příběh Volkonogova, člena NKVD, který se náhle stane nepřítelem režimu, vypovídá nejen o Rusku v roce 1938, ale i o tom dnešním. Jedna z nejsilnějších projekcí letošního ročníku.

Nastupující večer je předposlední a horečka letní noci stoupá. Klub Mír se plní, únava a vyčerpání jdou stranou. Je třeba využít zbývající čas, každé minuty, každé vteřiny.

Info

Letní filmová škola
29. 7. – 4. 8. 2022 Uherské Hradiště

foto © Magdaléna Šmídová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace