Články / Offtopic / / Komix

Nohy v jílu (Batman: Temný rytíř 4: Proměny)

Nohy v jílu (Batman: Temný rytíř 4: Proměny)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 18.02.2017

„Byl jsem… byl jsem obyčejný.”

Proměny nabízí tři poměrně ucelené příběhy, ve kterých se Batman alias Temný rytíř, také známý jako Bruce Wayne (pro přátele pan Wayne), zabývá samostatnými a vzájemně se příliš neovlivňujícími záležitostmi. A to je moc fajn. Naskakovat do rozjetého vlaku série Batman: Temný rytíř restartovaného DC světa New 52 je totiž mnohem příjemnější než do jiných, provázanějších řad (například Ligy spravedlnosti). Nevadí číst bez znalosti minulých dílů, neschází kontext.

„Jsem proměněn!”

Hlavní devízou celé knihy je osvětlení původu jednoho z nejklasičtějších, ale opomíjených Batmanových padouchů, Clayface (česky můžeme opatrně překládat jako ksicht z jílu), využívajícího svých schopností ke zmatení protivníka - dokáže se vytvarovat do podoby libovolného člověka.

Děj Nedobrovolného publika je dostatečně poutavý a nenese výraznější vady v logice. Gregg Hurwitz sice není Frank Miller, ale ponurá, špinavá atmosféra podpořená Maleevovou kresbou je sama o sobě velice působivá a kvalitní charakterizace hlavní záporné postavy potěší i náročnější čtenáře. V povídce Beze slov se potvrdí rčení, že obraz často řekne více než tisíc slov, to když výtvarník Alberto Ponticelli mlčky vypráví civilní příběh neskutečným způsobem. Emoce umí vyjádřit malou křivkou v obličeji a děj neposouvají bubliny, ale slzy a němý křik matky, které život vytrhl z náruče dítě. Batman se objeví pouze v několika panelech a nezaclání tak až nečekaně osobní zpovědi obyčejného člověka. Kouzlo minimalizmu, působivá kresba a jednoznačný vrchol knihy... Z vrcholu se dá už jen padat a poslední část Ve stínu, věnující se Man-batovi, je pádem velice nepříjemným. Dějově nejslabší kousek navíc doplňuje přehnaně mainstreamová kresba Ethana van Scivera a téměř směšné finále jde pak proti samotnému jádru batmanovského charakteru, kterým je logické myšlení.

„Na můj vkus je to příliš zvrácené.”

Čtvrtý Temný rytíř má jednu velkou nevýhodu – nekončí včas. Poslední část nabourává temnou, téměř noirovou atmosféru v honbě za senzací, která Batmanovi v tomto kontextu vůbec nesluší. Civilní tvář Bruce Waynea zde prakticky nevidíme, chybí tomu nadhled nebo sem tam trefná hláška. Kvalitu na svých bedrech nesou především výtvarníci, a Proměny tak stojí i na vratkých příběhových nohách poměrně jistě. Otázkou je, komu to bude stačit.

Info

Gregg Hurwitz, Alex Maleev, Ethan Van Sciver - Batman: Temný rytíř 4: Proměny (BBart, 2016)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3173

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ouvertura bez oratoria (Thor: Válka říší se blíží)

3DDI3 20.10.2020

Thor. V germánské a severské mytologii bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země, strážce a vykonavatel spravedlnosti, ochránce kovářů, mořeplavců, rybářů a rolníků.

Není Jodorowsky jako Alejandro (Metabaron)

3DDI3 10.10.2020

I když zatím poslední přírůstek do takzvaného Jodowerza nenese plnou péči svého tvůrce, je třeba podotknout, že Frissen je velice schopným následovníkem.

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.