Články / Offtopic / / Komix

Nohy v jílu (Batman: Temný rytíř 4: Proměny)

Nohy v jílu (Batman: Temný rytíř 4: Proměny)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 18.02.2017

„Byl jsem… byl jsem obyčejný.”

Proměny nabízí tři poměrně ucelené příběhy, ve kterých se Batman alias Temný rytíř, také známý jako Bruce Wayne (pro přátele pan Wayne), zabývá samostatnými a vzájemně se příliš neovlivňujícími záležitostmi. A to je moc fajn. Naskakovat do rozjetého vlaku série Batman: Temný rytíř restartovaného DC světa New 52 je totiž mnohem příjemnější než do jiných, provázanějších řad (například Ligy spravedlnosti). Nevadí číst bez znalosti minulých dílů, neschází kontext.

„Jsem proměněn!”

Hlavní devízou celé knihy je osvětlení původu jednoho z nejklasičtějších, ale opomíjených Batmanových padouchů, Clayface (česky můžeme opatrně překládat jako ksicht z jílu), využívajícího svých schopností ke zmatení protivníka - dokáže se vytvarovat do podoby libovolného člověka.

Děj Nedobrovolného publika je dostatečně poutavý a nenese výraznější vady v logice. Gregg Hurwitz sice není Frank Miller, ale ponurá, špinavá atmosféra podpořená Maleevovou kresbou je sama o sobě velice působivá a kvalitní charakterizace hlavní záporné postavy potěší i náročnější čtenáře. V povídce Beze slov se potvrdí rčení, že obraz často řekne více než tisíc slov, to když výtvarník Alberto Ponticelli mlčky vypráví civilní příběh neskutečným způsobem. Emoce umí vyjádřit malou křivkou v obličeji a děj neposouvají bubliny, ale slzy a němý křik matky, které život vytrhl z náruče dítě. Batman se objeví pouze v několika panelech a nezaclání tak až nečekaně osobní zpovědi obyčejného člověka. Kouzlo minimalizmu, působivá kresba a jednoznačný vrchol knihy... Z vrcholu se dá už jen padat a poslední část Ve stínu, věnující se Man-batovi, je pádem velice nepříjemným. Dějově nejslabší kousek navíc doplňuje přehnaně mainstreamová kresba Ethana van Scivera a téměř směšné finále jde pak proti samotnému jádru batmanovského charakteru, kterým je logické myšlení.

„Na můj vkus je to příliš zvrácené.”

Čtvrtý Temný rytíř má jednu velkou nevýhodu – nekončí včas. Poslední část nabourává temnou, téměř noirovou atmosféru v honbě za senzací, která Batmanovi v tomto kontextu vůbec nesluší. Civilní tvář Bruce Waynea zde prakticky nevidíme, chybí tomu nadhled nebo sem tam trefná hláška. Kvalitu na svých bedrech nesou především výtvarníci, a Proměny tak stojí i na vratkých příběhových nohách poměrně jistě. Otázkou je, komu to bude stačit.

Info

Gregg Hurwitz, Alex Maleev, Ethan Van Sciver - Batman: Temný rytíř 4: Proměny (BBart, 2016)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3173

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace