Články / Offtopic / / Komix

Nohy v jílu (Batman: Temný rytíř 4: Proměny)

Nohy v jílu (Batman: Temný rytíř 4: Proměny)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 18.02.2017

„Byl jsem… byl jsem obyčejný.”

Proměny nabízí tři poměrně ucelené příběhy, ve kterých se Batman alias Temný rytíř, také známý jako Bruce Wayne (pro přátele pan Wayne), zabývá samostatnými a vzájemně se příliš neovlivňujícími záležitostmi. A to je moc fajn. Naskakovat do rozjetého vlaku série Batman: Temný rytíř restartovaného DC světa New 52 je totiž mnohem příjemnější než do jiných, provázanějších řad (například Ligy spravedlnosti). Nevadí číst bez znalosti minulých dílů, neschází kontext.

„Jsem proměněn!”

Hlavní devízou celé knihy je osvětlení původu jednoho z nejklasičtějších, ale opomíjených Batmanových padouchů, Clayface (česky můžeme opatrně překládat jako ksicht z jílu), využívajícího svých schopností ke zmatení protivníka - dokáže se vytvarovat do podoby libovolného člověka.

Děj Nedobrovolného publika je dostatečně poutavý a nenese výraznější vady v logice. Gregg Hurwitz sice není Frank Miller, ale ponurá, špinavá atmosféra podpořená Maleevovou kresbou je sama o sobě velice působivá a kvalitní charakterizace hlavní záporné postavy potěší i náročnější čtenáře. V povídce Beze slov se potvrdí rčení, že obraz často řekne více než tisíc slov, to když výtvarník Alberto Ponticelli mlčky vypráví civilní příběh neskutečným způsobem. Emoce umí vyjádřit malou křivkou v obličeji a děj neposouvají bubliny, ale slzy a němý křik matky, které život vytrhl z náruče dítě. Batman se objeví pouze v několika panelech a nezaclání tak až nečekaně osobní zpovědi obyčejného člověka. Kouzlo minimalizmu, působivá kresba a jednoznačný vrchol knihy... Z vrcholu se dá už jen padat a poslední část Ve stínu, věnující se Man-batovi, je pádem velice nepříjemným. Dějově nejslabší kousek navíc doplňuje přehnaně mainstreamová kresba Ethana van Scivera a téměř směšné finále jde pak proti samotnému jádru batmanovského charakteru, kterým je logické myšlení.

„Na můj vkus je to příliš zvrácené.”

Čtvrtý Temný rytíř má jednu velkou nevýhodu – nekončí včas. Poslední část nabourává temnou, téměř noirovou atmosféru v honbě za senzací, která Batmanovi v tomto kontextu vůbec nesluší. Civilní tvář Bruce Waynea zde prakticky nevidíme, chybí tomu nadhled nebo sem tam trefná hláška. Kvalitu na svých bedrech nesou především výtvarníci, a Proměny tak stojí i na vratkých příběhových nohách poměrně jistě. Otázkou je, komu to bude stačit.

Info

Gregg Hurwitz, Alex Maleev, Ethan Van Sciver - Batman: Temný rytíř 4: Proměny (BBart, 2016)
www.bbart.cz/katalog.asp?id=3173

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.