Články / Rozhovory

Nouvelle Prague 2016: historky o slávě a rodné zemi | JPNSGRLS

Nouvelle Prague 2016: historky o slávě a rodné zemi | JPNSGRLS

redakce | Články / Rozhovory | 01.11.2016

Nouvelle Prague je první mezinárodní hudební showcase festival a konference v České republice. Formální charakteristiku doprovází bohatý odborný program a samozřejmě taky koncerty. Osmero jmen, na všechna jsme si u krátkého výslechu posvítili. Finišujeme v Kanadě, odpovídali JPNSGRLS.

Je Nouvelle Prague první showcase, na kterém budete hrát? Co od festivalu čekáte?
Hele, upřímně? Mi stačí, že naši hudbu přivezeme do města, kde jsem ještě předtím nebyl. Nemám vlastně žádná očekávání, snad jen že mi kamarádi, kteří byli v Praze jako turisti, říkali, že je tam fakt zábava. Doufám, že nás koncert dojde hodně lidí a budou s námi chtít tančit a kalit.

Máte nějaké oblíbené historky o úspěchu? Třeba nějaké, které souvisí právě se showcasem?
Když jsme křtili naše album Divorce, hráli jsme ho úplně celé. V tu chvíli bylo venku méně než čtyřiadvacet hodin a lidi stejně znali všechny texty a zpívali je s námi. To bylo úplně úžasné. Úspěch naší kapely možná někomu připadne zanedbatelný, ale mně osobně překonal všechna očekávání.

Co jste připraveni obětovat pro hudební kariéru?
Myslím si, že pro kariéru v oblasti umění musíš obvykle obětovat to, co si většina lidí hýčká, jako třeba soukromí, běžný denní režim, jistotu zaměstnání a vztahy. Ale já si rozhodně myslím, že to za to stojí.

V jakém žánru se cítíte být jako doma? A zaujaly vás nějaké současné hudební trendy?
Já se jako doma cítím s Beatles! Zvlášť s Abbey Road. Ale takový pocit mi navozuje hudba obecně. Poslouchám ji, když se potřebuju zklidnit, když mě chytnou nervy.. Pokud jde o současný trend, od samého začátku jsem sledoval stopy, které v mainstreamovém popu nechávaly jamajské dancehallové beaty. Když s tím začali Major Lazer, Rihanna a Drake, bylo to fajn a uvěřitelné. Ale teď už to používají úplně všichni a beztak i jejich báby. Ono to totiž vydělává. Takže myslím, že do konce roku se to vyčerpá a bude po vše – podobně jako když do mainstream vstoupila bendža nebo dubstepové breakdowny.

Co víte o Praze a České republice, aniž byste použili Google?
Narodili se tam Sigmund Freud, Franz Kafka a Oskar Schindler, nebo ne? A bydlí tam moje kamarádka, mimořádná umělkyně Eva Gii.


Co byste rádi, aby se vybavilo cizinci, když bude dotázán na vaši rodnou Kanadu?
Náš zdravotnický systém. Fakt, že byl Jean Chrétien proti válce v Iráku. Neil Young.

Co máte v plánu, až skončí Nouvelle Prague?
Mizíme do Itálie ještě na jeden koncert, pak do Amsterdamu, na tři koncerty v Německu a pak dobrých deset v Británii. Nemyslím, že jsem byl kdy dříve na koncertování natěšenější.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Tiziano Popoli: Důležité věci se naštěstí často vrací

Michal Pařízek 19.04.2021

Tiziano Popoli o cyklech popkultury, které se v některých případech naštěstí vrací, kino jako zdroji inspirace nebo zhudebněnému daňovému přiznání.

Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent): Na dovolenou do svého města

Jiří Přivřel, mxm 13.04.2021

Jedinečné kulisy scénografů Dušana Jurkoviče a Bohuslava Fuchse, pečlivě připravený program a místní Vincentka jako životabudič. Festival Luhovaný Vincent letos bez nánosu.

Jakub Němeček (Aerovod): Zažíváme nejlepší momentum

Jarmo Diehl 29.03.2021

Ptáme se dramaturga Jakuba Němečka na bující popularitu videotéky Aerovod. Ale dotkneme se i věcí obecných.

Běla Čurlinová, Ricardo Delfino (Top RoofTop fest): Sedět se založenýma rukama doma nám moc nejde

redakce 27.03.2021

Jaké je pozadí příprav uměleckého klání v době, kdy i na procházku můžeme jen na hranici okresu? Rozhovor.

Martin Opatrný (Ledoborci Kultury): Jsme na začátku plavby

mxm, su 23.03.2021

V době zamrzlého kulturního dění se spolek snaží prorážet cesty interpretům a zavřeným klubům formou benefičních streamů na výjimečných místech. Rozhovor.

Punctum: Nebrať folklór ako zakonzervovanú formu s nánosom nacionalistického pátosu

mxm 16.03.2021

Rozhovor s tvůrci jedinečné kompilace, propojující experimentální elektroniku se slovenským folklórem. Punctum, Punctum Tapes, krásovka.

Zuzana Novotová Godálová (Nástupiště 1-12): Vychovávaní novej generácie

mxm 15.03.2021

Občanské sdružení Nástupište 1-12 funguje přímo v centru slovenského maloměsta, pod autobusovým nástupištěm. Unikátní prostor? Ano! Rozhovor.

Nikola Tomanová, Lucia Devečková (Tehláreň): Prilákať aj človeka z regiónu

Jarmo Diehl 10.03.2021

Ředitelky festivalu Nikoly Tomanové a projektové manažerky Lucie Devečkové se v rozhovoru ptáme na pozadí festivalových příprav i na slovenské umělecké podhoubí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace