Články / Recenze

Nové hvězdy americké nezávislé scény? (DVA: Nipomo)

Nové hvězdy americké nezávislé scény? (DVA: Nipomo)

Jakub Šilhavík | Články / Recenze | 12.03.2014

Odvěká touha českých kapel vyrovnat se zahraničním vzorům končila v minulosti povětšinou úsměvně – světovost totiž nespočívá v bezmyšlenkovitém kopírování zahraničních trendů, ale v nalezení ryze originálního přístupu k vlastní tvorbě a vymezení se vůči zástupu zaměnitelných formací. Právě manželé Jan a Bára Kratochvílovi bezezbytku naplňují výše zmíněnou definici osobitým žánrovým koktejlem indie popu, freak folku, lidové hudby, kabaretu a současné elektroniky. V roce 2008 nejprve přišli s debutem Fonók označovaným za folklór neexistujících národů, aby o dva roky později navázali popem neexistujících rádií, a nyní se poprvé vydávají probádat naši pozemskou realitu, byť prostřednictvím hravé optiky mimozemských průzkumníků, kteří přistáli nedaleko amerického městečka Nipomo.

Angažmá u zámořského labelu Northern Spy nemohlo být lépe načasováno – odkazy na americké reálie se skýtají doslova na každém kroku, zvukovou paletu ozvláštňují terénní nahrávky Tichého oceánu a vymyšlený fiktivní jazyk se opatrně přibližuje běžné angličtině. Již titulní skladba Nipomo připomene za pomoci omlácené drhnoucí kytary dusot koňských kopyt řítících se po vyprahlých pláních - stačí jenom zavřít oči a nechat se unášet. Pilotní singl Mulatu se sice na chvíli odvrací stranou od vytyčeného směru, když vzdává působivý hold etiopskému jazzmanovi Mulatu Astatkemu, zdánlivě veselá taneční skladba však skrývá životní zoufalství - vše podtrhuje znepokojivý animovaný klip od Jaromíra Plachého, tvůrce oceňované počítačové hry Botanicula. Zvukové experimenty o chvíli později pokračují zašifrovanou zprávou marsovského vozítka Curisioty (No Survi), která nezapře inspiraci ambientním downtempem Boards of Canada.

Naštěstí nechybí ani pověstná dětská hravost zosobněná bohatou paletou roztodivných hudebních nástrojů a samplů ve skladbách Surfi, Zoppe nebo Vampira. Vymyšlený jazyk dvojice zpívaný s animální bezprostředností je stále univerzálně srozumitelný všem posluchačům bez ohledu na zeměpisný původ, jako by se v člověku probouzely vzpomínky na pradávné rituální tance našich předků. Vzývaná světovost mírumilovně koexistuje s českými kořeny a DVA nadále zůstávají spíše zanícenými kutily z chalupy na okraji lesa než profesionálními studiovými mágy typu Animal Collective. Oproti minulosti jednotlivé písně fungují i nezávisle na kontextu alba a disponují silnými hitovými proporcemi - závěrečná hymna Vespering neskutečně dojímá mrazivou krásou a bez přehánění se může rovnat tvorbě takových velikánů jako Sigur Rós nebo Björk.

DVA natočili po všech stránkách dotaženou desku, která je rovným dílem experimentální jako přístupná, a s nezbytnou dávkou štěstí skončí Nipomo nejenom v tuzemských výročních žebříčcích nejlepších alb.

Info

DVA – Nipomo (Label HomeTable, 2014)
http://www.2dva.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Prostor plný apatie a úzkosti (Metro Riders)

Jaroslav Myšák 23.01.2024

Už předchozí deska projektu Metro Riders, za kterým stojí švédský hudebník Henrik Stelzer, pracovala se zvukovým prostředím, který si asociujeme s filmy osmdesátých let.

Dojmy ze světa plného absurdit (Flat Worms)

Eva Karpilovská 19.01.2024

Flat Worms na albu Witness Marks v krátkých a úderných písních skvěle pracují s doplňujícími se nástroji a efekty.

Babie leto viac než pavučiny (Dušan Vlk)

Veronika Vagačová 16.01.2024

V porovnaní s predchádzajúcimi albumami vidno posun, Babie leto v podzemí je mierne serióznejšie, vyspelejšie.

Život v strachu (Chimamanda Ngozi Adichie)

Mária Karľaková 28.12.2023

Adichie poznáme ako bojovníčku za práva žien skrz knihy Feminizmus je pro každého a Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace