Články / Recenze

Nové hvězdy americké nezávislé scény? (DVA: Nipomo)

Nové hvězdy americké nezávislé scény? (DVA: Nipomo)

Jakub Šilhavík | Články / Recenze | 12.03.2014

Odvěká touha českých kapel vyrovnat se zahraničním vzorům končila v minulosti povětšinou úsměvně – světovost totiž nespočívá v bezmyšlenkovitém kopírování zahraničních trendů, ale v nalezení ryze originálního přístupu k vlastní tvorbě a vymezení se vůči zástupu zaměnitelných formací. Právě manželé Jan a Bára Kratochvílovi bezezbytku naplňují výše zmíněnou definici osobitým žánrovým koktejlem indie popu, freak folku, lidové hudby, kabaretu a současné elektroniky. V roce 2008 nejprve přišli s debutem Fonók označovaným za folklór neexistujících národů, aby o dva roky později navázali popem neexistujících rádií, a nyní se poprvé vydávají probádat naši pozemskou realitu, byť prostřednictvím hravé optiky mimozemských průzkumníků, kteří přistáli nedaleko amerického městečka Nipomo.

Angažmá u zámořského labelu Northern Spy nemohlo být lépe načasováno – odkazy na americké reálie se skýtají doslova na každém kroku, zvukovou paletu ozvláštňují terénní nahrávky Tichého oceánu a vymyšlený fiktivní jazyk se opatrně přibližuje běžné angličtině. Již titulní skladba Nipomo připomene za pomoci omlácené drhnoucí kytary dusot koňských kopyt řítících se po vyprahlých pláních - stačí jenom zavřít oči a nechat se unášet. Pilotní singl Mulatu se sice na chvíli odvrací stranou od vytyčeného směru, když vzdává působivý hold etiopskému jazzmanovi Mulatu Astatkemu, zdánlivě veselá taneční skladba však skrývá životní zoufalství - vše podtrhuje znepokojivý animovaný klip od Jaromíra Plachého, tvůrce oceňované počítačové hry Botanicula. Zvukové experimenty o chvíli později pokračují zašifrovanou zprávou marsovského vozítka Curisioty (No Survi), která nezapře inspiraci ambientním downtempem Boards of Canada.

Naštěstí nechybí ani pověstná dětská hravost zosobněná bohatou paletou roztodivných hudebních nástrojů a samplů ve skladbách Surfi, Zoppe nebo Vampira. Vymyšlený jazyk dvojice zpívaný s animální bezprostředností je stále univerzálně srozumitelný všem posluchačům bez ohledu na zeměpisný původ, jako by se v člověku probouzely vzpomínky na pradávné rituální tance našich předků. Vzývaná světovost mírumilovně koexistuje s českými kořeny a DVA nadále zůstávají spíše zanícenými kutily z chalupy na okraji lesa než profesionálními studiovými mágy typu Animal Collective. Oproti minulosti jednotlivé písně fungují i nezávisle na kontextu alba a disponují silnými hitovými proporcemi - závěrečná hymna Vespering neskutečně dojímá mrazivou krásou a bez přehánění se může rovnat tvorbě takových velikánů jako Sigur Rós nebo Björk.

DVA natočili po všech stránkách dotaženou desku, která je rovným dílem experimentální jako přístupná, a s nezbytnou dávkou štěstí skončí Nipomo nejenom v tuzemských výročních žebříčcích nejlepších alb.

Info

DVA – Nipomo (Label HomeTable, 2014)
http://www.2dva.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří Vladimír Matýsek 06.03.2021

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy.

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace