Články / Recenze

Noví Eels mají koule pečlivě schované

Noví Eels mají koule pečlivě schované

Bára Vondrášková | Články / Recenze | 14.03.2013

Eels brázdí hlubiny vod nezávislého rocku už od poloviny 90. let. Znáte je? Jo? Super! Ne? A máte rádi Beatles, Pink Floyd, Velvet Underground a jste přitom zvědaví, jak by podobná hudba zněla s modernějším zvukem? Zkuste si poslechnout album Wonderful, Glorious, zbrusu novou a jubilejní desátou nahrávku od Eels. Zní sice trochu rockověji a naštvaněji než ta tři roky stará, předchozí... Ale o to je lepší.

První z ,,úžasných a báječných“ skladeb je Bombs Away. Hromada sekavých basů, temných bicích, zdvojeného hlasu E (Marka Olivera Everetta, jediného stálého člena Eels) a elektronických pazvuků. Jedna z těch skladeb, u kterých čekáte, kdy se to konečně rozjede, než vám dojde, že už takhle je to vlastně pořádný nářez. Dokonce i po zádech běhající mráz a husí kůže se zaručeně dostaví. Jinými slovy, má to koule, ale pečlivě schované. Stejně tak je na tom i temným kytarovým rifem s atmosférou divokého západu začínající jízda Stick Together nebo Kinda Fuzzy, plná klávesových mňouků připomínajících osmibitovou hudbu, která je zároveň z těch nejwonderfulovějších kousků na albu. Třetí v pořadí je Accident Prone, ukolébavka o osamocení, která jako by vypadla od Pink Floydů. Len ta trúba chýba. Peach Blossom, první singl, se zdá být zdařilým prolnutím Rolling Stones a Nirvany, ale ke konci se zvrtne v optimistický dream pop.

V případě následující On the Ropes jde o klidné a pohodové pohrávání si s country a vzpomínání na Boba Dylana a je nutné říct, že řazení skladeb je na Wonderful, Glorious velmi povedené, příkladem budiž právě tato píseň: sestupná harmonie na konci a fade out, to přímo naladí na pomalou baladu. A ta přijde. Ovšem The Turnaround si nepouštějte v kocovině, depresi či splínu, chcete-li se dožít zítřka. Nebo chcete-li v nejbližší době poslouchat také něco jiného než právě tuhle skladbu. Po vymletí díry do hlavy přehlceným kraválem zpětné vazby sice začíná New Alphabet slovy ,,You know what? I’m in a good mood today“, nicméně i kdybyste si vypli zvuk a pustili si jen obraz klipu, v němž E zmasakruje chlapce na pláži a do pusy mu narve mrtvou rybu (bodejť by ne, když na něj útočil nunčakama), uvidíte, že to zas tak veselé nebude. Z New Alphabet se vyklube stížnost na absurditu dnešního světa. ,,When the words just sound like noise/ I need a new alphabet/ When the world stops making sense/ I make a new alphabet...“

Album zůstane potemnělé až do konce. Poupravená bluesová dvanáctka s ironickým textem Open My Present, pomalá a depresivní True Original, která by mohla suplovat The Turnaround, nebo (rythm’n’)bluesovými prvky okořeněná You’re My Friend – ani jeden song není zrovna ideálním životabudičem, přesto nutí k opakovanému poslechu. Až teprve s koncem přichází relativní happy end. Předposlední I Am Building a Shrine evokuje veselý průvod s barevným autobusem a Beatles v čele a to nejúžasnější a nejbáječnější na konec: titulní Wonderful, Glorious, která mísí pomalé, ale radostné durové vyhrávky s temnějšími, bluesrockovějšími a kytarovějšími postesky. Stejně jako celé album.

Info

Eels – Wonderful, Glorious (E-Works / Vagrant, 2013)
www.eelstheband.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace