Články / Sloupky/Blogy

Novinky na česko-slovenské scéně: Bezduchý šoubiz, rychlé životy

Novinky na česko-slovenské scéně: Bezduchý šoubiz, rychlé životy

Jarmo Diehl | Články / Sloupky/Blogy | 13.12.2020

„Potkávám prázdné tváře, chybí nám spiritualita, žijeme jen pro potlesk,“ říká kněz a pedagog Marek Orko Vácha. „Mladí jsou sociálně a environmentálně mnohem citlivější, musí mít ale pevnou vůli a pracovat na sobě, mrzí mě, že někteří rezignují na manželství.“ Prázdné tváře, to je trochu strašidelné. Skupiny a umělci zastoupení v tomto týdenní výběru jen pro potlesk nežijí, citliví jsou dost, o pevné vůli ani popel. A jak s tím souvisí manželství? Takové úvahy přenecháme jiným kajícníkům.

Deaf Heart – Running
„Co mají společného Airfare, Ewa Farna, Lenny, A Banquet a Rituály? Pět sympatických spratků, kteří se spojili, aby vám přinesli renesanci rock’n’rollu, po které česká scéna už dlouho prahne.“ Kam PR chodí na drogy? Možná už tyhle slogany vymýšlejí AI. Nevím, jestli si ještě někde vzpomene na Airfare, duši to mělo. Deaf Heart k nim mají stylově daleko, ale vlastní poetika tu je. I nenásilná atmosféra.

Boost – Tribal Culture
Plzeňská scéna, hardcore s těžkým zadkem, metal, punk. Nová akvizice Day After Records. Poněkud nepřesvědčivý vokál v neřvaných polohách, příjemně krátké stopáže sedmi songů. Nasazení i snaha tam je, přesvědčivost zatím ne, možná by to chtělo hodně živého hraní. A nápaditější názvy songů než Sabbath, Ice Age, Beaten.


Nulajednanulala – Život je pomalá smrt
Na konci roku vždycky vychází zajímavé tuzemské nahrávky, často v době, kdy jsou žebříčky uzavřené, vzpomeňme třeba na loňské Vole. Pokud zůstaneme u neurvalých kapel, zrovna vyšla nová věc emoviolencových Nulajednanulala. Pro příznivce Ravelin 7 nebo Esazlesa. S každou deskou dostanete ručně vyráběný box s exponátem hmyzu zastaveného v pryskyřici, vydali opět Day After. Někdy se zdá, že život je velmi rychlá smrt. Vánoční koledy.


Vladimír Václavek feat. Pavel Šmíd – Fly… Tak leť!
Persona brněnské alternativy, takhle by to mělo být správně i s patřičnou úctou… Václavek vydal sólovku původně plánovanou na říjen před pár dny, ve spolupráci s Pavlem Šmídem. Hostů je nemálo, za všechny Iva Bittová, Vladivojna La Chia nebo písničkářka Moonshye. Uslyšíte tam všechno, co byste od Václavka chtěli slyšet, včetně dunajovských ozvěn. Osobitě intimní, místy i textově naježené, tiše zasněžené poezie se nedočkáte.


Nik Tendo – Loyal feat. Robin Zoot & Young Leosia
V posledních dnech nenacházíme nic zaznamenáníhodného na slovenské scéně. Ale krásný slovanský nápěv ano, ve spojení se dvěma postavami z Milion+. Nutno říct, že polská zpěvačka Young Leosia je nejzajímavější přísadou v tomhle tracku, a to jak podáním, tak i obsahem, i když opakuje jen několik veršů. Nik Tendo jistota, Zoot by měl nechat procítěné otcovské mantry Viktoru Sheenovi, moc mu nejdou. Young Leosia, zakochałam się.

Info

foto © Čestmír Jíra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace