Články / Sloupky/Blogy

Novinky na česko-slovenské scéně: Bezduchý šoubiz, rychlé životy

Novinky na česko-slovenské scéně: Bezduchý šoubiz, rychlé životy

Jarmo Diehl | Články / Sloupky/Blogy | 13.12.2020

„Potkávám prázdné tváře, chybí nám spiritualita, žijeme jen pro potlesk,“ říká kněz a pedagog Marek Orko Vácha. „Mladí jsou sociálně a environmentálně mnohem citlivější, musí mít ale pevnou vůli a pracovat na sobě, mrzí mě, že někteří rezignují na manželství.“ Prázdné tváře, to je trochu strašidelné. Skupiny a umělci zastoupení v tomto týdenní výběru jen pro potlesk nežijí, citliví jsou dost, o pevné vůli ani popel. A jak s tím souvisí manželství? Takové úvahy přenecháme jiným kajícníkům.

Deaf Heart – Running
„Co mají společného Airfare, Ewa Farna, Lenny, A Banquet a Rituály? Pět sympatických spratků, kteří se spojili, aby vám přinesli renesanci rock’n’rollu, po které česká scéna už dlouho prahne.“ Kam PR chodí na drogy? Možná už tyhle slogany vymýšlejí AI. Nevím, jestli si ještě někde vzpomene na Airfare, duši to mělo. Deaf Heart k nim mají stylově daleko, ale vlastní poetika tu je. I nenásilná atmosféra.

Boost – Tribal Culture
Plzeňská scéna, hardcore s těžkým zadkem, metal, punk. Nová akvizice Day After Records. Poněkud nepřesvědčivý vokál v neřvaných polohách, příjemně krátké stopáže sedmi songů. Nasazení i snaha tam je, přesvědčivost zatím ne, možná by to chtělo hodně živého hraní. A nápaditější názvy songů než Sabbath, Ice Age, Beaten.


Nulajednanulala – Život je pomalá smrt
Na konci roku vždycky vychází zajímavé tuzemské nahrávky, často v době, kdy jsou žebříčky uzavřené, vzpomeňme třeba na loňské Vole. Pokud zůstaneme u neurvalých kapel, zrovna vyšla nová věc emoviolencových Nulajednanulala. Pro příznivce Ravelin 7 nebo Esazlesa. S každou deskou dostanete ručně vyráběný box s exponátem hmyzu zastaveného v pryskyřici, vydali opět Day After. Někdy se zdá, že život je velmi rychlá smrt. Vánoční koledy.


Vladimír Václavek feat. Pavel Šmíd – Fly… Tak leť!
Persona brněnské alternativy, takhle by to mělo být správně i s patřičnou úctou… Václavek vydal sólovku původně plánovanou na říjen před pár dny, ve spolupráci s Pavlem Šmídem. Hostů je nemálo, za všechny Iva Bittová, Vladivojna La Chia nebo písničkářka Moonshye. Uslyšíte tam všechno, co byste od Václavka chtěli slyšet, včetně dunajovských ozvěn. Osobitě intimní, místy i textově naježené, tiše zasněžené poezie se nedočkáte.


Nik Tendo – Loyal feat. Robin Zoot & Young Leosia
V posledních dnech nenacházíme nic zaznamenáníhodného na slovenské scéně. Ale krásný slovanský nápěv ano, ve spojení se dvěma postavami z Milion+. Nutno říct, že polská zpěvačka Young Leosia je nejzajímavější přísadou v tomhle tracku, a to jak podáním, tak i obsahem, i když opakuje jen několik veršů. Nik Tendo jistota, Zoot by měl nechat procítěné otcovské mantry Viktoru Sheenovi, moc mu nejdou. Young Leosia, zakochałam się.

Info

foto © Čestmír Jíra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace