Články / Sloupky/Blogy

Novinky na česko-slovenské scéně: Bezduchý šoubiz, rychlé životy

Novinky na česko-slovenské scéně: Bezduchý šoubiz, rychlé životy

Jarmo Diehl | Články / Sloupky/Blogy | 13.12.2020

„Potkávám prázdné tváře, chybí nám spiritualita, žijeme jen pro potlesk,“ říká kněz a pedagog Marek Orko Vácha. „Mladí jsou sociálně a environmentálně mnohem citlivější, musí mít ale pevnou vůli a pracovat na sobě, mrzí mě, že někteří rezignují na manželství.“ Prázdné tváře, to je trochu strašidelné. Skupiny a umělci zastoupení v tomto týdenní výběru jen pro potlesk nežijí, citliví jsou dost, o pevné vůli ani popel. A jak s tím souvisí manželství? Takové úvahy přenecháme jiným kajícníkům.

Deaf Heart – Running
„Co mají společného Airfare, Ewa Farna, Lenny, A Banquet a Rituály? Pět sympatických spratků, kteří se spojili, aby vám přinesli renesanci rock’n’rollu, po které česká scéna už dlouho prahne.“ Kam PR chodí na drogy? Možná už tyhle slogany vymýšlejí AI. Nevím, jestli si ještě někde vzpomene na Airfare, duši to mělo. Deaf Heart k nim mají stylově daleko, ale vlastní poetika tu je. I nenásilná atmosféra.

Boost – Tribal Culture
Plzeňská scéna, hardcore s těžkým zadkem, metal, punk. Nová akvizice Day After Records. Poněkud nepřesvědčivý vokál v neřvaných polohách, příjemně krátké stopáže sedmi songů. Nasazení i snaha tam je, přesvědčivost zatím ne, možná by to chtělo hodně živého hraní. A nápaditější názvy songů než Sabbath, Ice Age, Beaten.


Nulajednanulala – Život je pomalá smrt
Na konci roku vždycky vychází zajímavé tuzemské nahrávky, často v době, kdy jsou žebříčky uzavřené, vzpomeňme třeba na loňské Vole. Pokud zůstaneme u neurvalých kapel, zrovna vyšla nová věc emoviolencových Nulajednanulala. Pro příznivce Ravelin 7 nebo Esazlesa. S každou deskou dostanete ručně vyráběný box s exponátem hmyzu zastaveného v pryskyřici, vydali opět Day After. Někdy se zdá, že život je velmi rychlá smrt. Vánoční koledy.


Vladimír Václavek feat. Pavel Šmíd – Fly… Tak leť!
Persona brněnské alternativy, takhle by to mělo být správně i s patřičnou úctou… Václavek vydal sólovku původně plánovanou na říjen před pár dny, ve spolupráci s Pavlem Šmídem. Hostů je nemálo, za všechny Iva Bittová, Vladivojna La Chia nebo písničkářka Moonshye. Uslyšíte tam všechno, co byste od Václavka chtěli slyšet, včetně dunajovských ozvěn. Osobitě intimní, místy i textově naježené, tiše zasněžené poezie se nedočkáte.


Nik Tendo – Loyal feat. Robin Zoot & Young Leosia
V posledních dnech nenacházíme nic zaznamenáníhodného na slovenské scéně. Ale krásný slovanský nápěv ano, ve spojení se dvěma postavami z Milion+. Nutno říct, že polská zpěvačka Young Leosia je nejzajímavější přísadou v tomhle tracku, a to jak podáním, tak i obsahem, i když opakuje jen několik veršů. Nik Tendo jistota, Zoot by měl nechat procítěné otcovské mantry Viktoru Sheenovi, moc mu nejdou. Young Leosia, zakochałam się.

Info

foto © Čestmír Jíra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná. Pátou příčku obsadil říční tulák a irští hochštapleři.

Šejkr #95: Zatím dobrý...

Michal Pařízek 30.12.2022

Sváteční dny jsou nějaké rychlejší, nemůžu si pomoct. Zakázal jsem si počítač, tak trochu i telefon, a stejně to pořádně nepomáhá...

Melting Pot emocí

Jiří Přivřel 24.12.2022

Nová jména v Mercury Lounge, bedekr po zdejších record stores, deska Fugazi a jazz v parku. Cestovka.

Fluidní moc nemoci a nemoc moci v pražském DOXu

Ivana Beranová 22.12.2022

Katalog (Ne)Moc vydaný ke stejnojmenné výstavě, je výborný doplňující materiál pro ty, kteří výstavu navštívili i pro ty, kteří to nezvládli a téma je zajímá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace