Články / Sloupky/Blogy

Novinky na česko-slovenské scéně: Bezduchý šoubiz, rychlé životy

Novinky na česko-slovenské scéně: Bezduchý šoubiz, rychlé životy

Jarmo Diehl | Články / Sloupky/Blogy | 13.12.2020

„Potkávám prázdné tváře, chybí nám spiritualita, žijeme jen pro potlesk,“ říká kněz a pedagog Marek Orko Vácha. „Mladí jsou sociálně a environmentálně mnohem citlivější, musí mít ale pevnou vůli a pracovat na sobě, mrzí mě, že někteří rezignují na manželství.“ Prázdné tváře, to je trochu strašidelné. Skupiny a umělci zastoupení v tomto týdenní výběru jen pro potlesk nežijí, citliví jsou dost, o pevné vůli ani popel. A jak s tím souvisí manželství? Takové úvahy přenecháme jiným kajícníkům.

Deaf Heart – Running
„Co mají společného Airfare, Ewa Farna, Lenny, A Banquet a Rituály? Pět sympatických spratků, kteří se spojili, aby vám přinesli renesanci rock’n’rollu, po které česká scéna už dlouho prahne.“ Kam PR chodí na drogy? Možná už tyhle slogany vymýšlejí AI. Nevím, jestli si ještě někde vzpomene na Airfare, duši to mělo. Deaf Heart k nim mají stylově daleko, ale vlastní poetika tu je. I nenásilná atmosféra.

Boost – Tribal Culture
Plzeňská scéna, hardcore s těžkým zadkem, metal, punk. Nová akvizice Day After Records. Poněkud nepřesvědčivý vokál v neřvaných polohách, příjemně krátké stopáže sedmi songů. Nasazení i snaha tam je, přesvědčivost zatím ne, možná by to chtělo hodně živého hraní. A nápaditější názvy songů než Sabbath, Ice Age, Beaten.


Nulajednanulala – Život je pomalá smrt
Na konci roku vždycky vychází zajímavé tuzemské nahrávky, často v době, kdy jsou žebříčky uzavřené, vzpomeňme třeba na loňské Vole. Pokud zůstaneme u neurvalých kapel, zrovna vyšla nová věc emoviolencových Nulajednanulala. Pro příznivce Ravelin 7 nebo Esazlesa. S každou deskou dostanete ručně vyráběný box s exponátem hmyzu zastaveného v pryskyřici, vydali opět Day After. Někdy se zdá, že život je velmi rychlá smrt. Vánoční koledy.


Vladimír Václavek feat. Pavel Šmíd – Fly… Tak leť!
Persona brněnské alternativy, takhle by to mělo být správně i s patřičnou úctou… Václavek vydal sólovku původně plánovanou na říjen před pár dny, ve spolupráci s Pavlem Šmídem. Hostů je nemálo, za všechny Iva Bittová, Vladivojna La Chia nebo písničkářka Moonshye. Uslyšíte tam všechno, co byste od Václavka chtěli slyšet, včetně dunajovských ozvěn. Osobitě intimní, místy i textově naježené, tiše zasněžené poezie se nedočkáte.


Nik Tendo – Loyal feat. Robin Zoot & Young Leosia
V posledních dnech nenacházíme nic zaznamenáníhodného na slovenské scéně. Ale krásný slovanský nápěv ano, ve spojení se dvěma postavami z Milion+. Nutno říct, že polská zpěvačka Young Leosia je nejzajímavější přísadou v tomhle tracku, a to jak podáním, tak i obsahem, i když opakuje jen několik veršů. Nik Tendo jistota, Zoot by měl nechat procítěné otcovské mantry Viktoru Sheenovi, moc mu nejdou. Young Leosia, zakochałam się.

Info

foto © Čestmír Jíra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace